Kassantien asunto Raudaskylällä

Asuin osoitteessa Kassantie 2A2 heinä-lokakuun. Nyt on astmalääkkeet käytössä ja kaikki kamppeet haisee ummehtuneelta. Sitä edelleen vuokrataan, vaikka siellä sairastuu.
11247
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 11

Vanhimmat

Siivouksen opettelu kannattaa, www.martat.fi auttaa uusavutonta.

Äänestä
  • Ne ei martat auta homejuttujen kans. Täällä pitkin kyliä on näitä paskakasoja rakennettu suoraan nurmen pintaan. Kytee sellainen homepommi, että jos oikein toimitaan niin menee hitosti mökkiä nurin. Mutta, varsinki Nivalassa jos valitat homeasunnosta tai epäm. hajusta, niin sun käsketään pakkaan tavarat ja häipymään muualle asumaan ja sanotaan, että on siihen muitakin tulijoita.
    Muutamina vuosina on kyllä mennyt mökkiä nurin ihan mukavasti. Lienee joukossa joku selväpäinenkin kun ei panna miljoonia paskaläjän korjaamiseen. Se ei sädesieni lähe mökistä verhoja vaihtamalla.

    Äänestä

Rakennus hyvinkin voi olla hometalo onhan se matalaperustainen ja kylmäsiltoja tulee erikohtiin rakennetta johon kosteus tiivistyy.ja kasvusto alkaa. Vähättellä asiaa ei kannata osa ihmisistä sairastuu näistä herkemmin mutta esimerkiksi rakennuksillatyöskentelevät harvoin.

Äänestä

Kenen asunto ?

Äänestä

Kannattaa käyttää tarkastajaa,ja kasvustokokeet. jos sairastuu on vuokraaja vastuussa terveydenmenettämisestä. korvaukset voi olla mittavat työkyvynmenetyksestä. Asukas ei ole vastuussa vaan vuokranantaja hänen kuuluu huolehtia että asunto on terve rakenteeltaan.

Äänestä

Vaikea näyttää toteen...itse sairastuin sädesienestä niin vakavasti että menetin terveyteni pysyvästi,ja jouduin jäämään eläkkeellle nuorena.Vuokranantaja vain naureskeli asialle,talonmies oli puhunut kuitenkin sivu suunsa,ja kertonut testeistä löytyneen homeita sun muita,minulle valeheltiin päin naamaa että testeissä ei löytynyt mitään!Asunto oli vuoden tyhjillään,sitten on asukkaat vaihtuneet tiuhaan,liekkö oireilleet...

Äänestä

Toisilla taas viiraa päästä ja se home on siellä korvien välissä.

Äänestä

Joo voihan se olla niinkin,itselläni on asiasta lääkärien taustatuki,kysyivät jo sairaalassa asunko sisäilmaongelmaisessa asunnossa.Asunnossa ei ollut näkyviä vaurioita,sittemmin selvisi että kattoremontissa oli ryssitty oikein kunnolla,ja vedet oli sataneet sisään ja villat kastuneet.Ne mustuneet villat jäi ässehtimään sinne välikatolle,ja sieltä tuli sellaiset höyryt asuntoon,että aloin oireilla heti asuntoon muuton jälkeen.Ehdin altistua oikein kunnolla,toistakymmentä vuotta,ennenkuin asiat alkoi selvetä kaikessa kauheudessaan...epäselville,ja magnettikuvissa näkyville sisäelinvaurioille löytyi viimeinkin selitys!Muutin pois,hävitin kaikki tavarat,ja olen tervehtynyt huomattavasti sen jälkeen,vaikkei nuo sisäelinvauriot korjaannu koskaan.Että suhtaudun todellakin tosissani näihin asioihin!

Äänestä

J O S asunnossa tuoksahtaa vähäkin "ummehtunut" on 98% varmuudella jonkin asteinen kosteus/homevaurio. Itselläni on tuttava perhe jotka tuoksahtavat aina ummehtuneelta vaatetukseltaan. Itsehän siihen tottuu joka sellaisessa asuu,ei huomaa sitä ikävää hajua joka on tarttunut vaatteisiin. Heillä on vähän päästä flunsaan viittaavia oireita ja kuumeilua. Ollut jopa maksa-arvojen nousua. Mutta koska talo on heidän oma ja rahaa ei ole, niin tutkimukset ja korjaukset tekemättä,säälittää vaan lapset jotka siinä asuvat ja heidän terveytensä pitkällä aikavälillä.

Äänestä
  • Ei pidä paikkaansa! Jos talossa on esim. rossilattia ja huono ilmanvaihto, niin asuuntoon voi tulla korvausilma lattian alta, ja tälläinen asunto haisee ns. pottukellarilta ja haju jää vaatteisiin. Talo voi olla täysin kuiva ja homeeton.Jos talossa maanpäällinen betonilattia ilman alapuolista tuuletustilaa kuten nykyisin yleensä on ja sitten hajuhaittoja esiintyy,silloin voi epäillä home-kosteus vaurioita.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


ent.asukki kirjoitti:

Asuin osoitteessa Kassantie 2A2 heinä-lokakuun. Nyt on astmalääkkeet käytössä ja kaikki kamppeet haisee ummehtuneelta. Sitä edelleen vuokrataan, vaikka siellä sairastuu.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu