Tuloilma kiukaan yläpuolella seinässä, melkein katon rajassa, ja poistoilma lauteiden alta. Katossa myös saunomisen jälkeen avattava poistoventtiili. Saavatko nämä siis olla muovisia?
Voivatko saunan ilmanvaihtoputket olla muovia?
6
334
Vastaukset
- eitodellakaan
Eivät saa missään nimessä olla. Sen kieltää jo laki saunoista ja kylpylöistä.
- ähvätti
Eikös nuo tulo- ja poistoputket olisi juuri päinvastoin? Poisto katossa/katonrajassa ja tuloilman laittaisin jopa "kiukaan alle" siihen ihan viereen seinään, sekä mahd. käsin avattava luukku lisäksi seinään, jos omakotitalo/ulkoseinä kuivatuksen ajaksi avattavaksi.
- VeskuAir
Kyllä "saunanrakentaja" kommenteissaan on oikeassa tulo ja poistoilman steen. "ähvätti" vastauksineen viime vuosisadalta.
- presiis
Sähkösaunoissa tulo oli ennen jopa siellä kiukaan alla ja kiukaita kärvähteli kun termostaatti sai väärä infoa kylmästä korvausilmasta.
Kiukaan yläpuolelle tulo poisto vaikka lauteiden alle (sähkösauna).
Itse kysymykseen en osaa vastata onko määräyksiä materiaalista ilmakanaville saunan yläosissa (kuumuus)? Taitaa vain tulla paljon halvemmaksi perint. ilmastointiputket vs. viemäriputkiin joiden käyttö on perusteltua rak.alarakenteissa esim. valujen sisällä tms - Laatu
VeskuAir kirjoitti:
Kyllä "saunanrakentaja" kommenteissaan on oikeassa tulo ja poistoilman steen. "ähvätti" vastauksineen viime vuosisadalta.
Todellinenmestarinäyte sauna!Meninkatsomaan saunaa hyvillämielin ukkokehui osaamistaitoaan tainnutolla aamupiristeet väärissäpurkeissa.Sauna osittainrakennettu uusiomateriaaleista.Vanhat käytetyt ovet ikkunat valkoinenemalimaalipaistoiläpi.Saunanlauteet maalattu valkoisella ilmeisesti vanhatlauteet,saunanovenkarmi värkätty 50x50 rivasta liitokset metallipalalla kulmista.Ulkokatto roikkui n 50..luokilla pitkältäsivulta ja räystäslaudat lohkeilleet pahoin valkoisenmaalinpeittämänä.Voitätävariksenpelätintä uutena yrittimyydä aikaansaannostaan.Kaikkeakans tekeleelle olisaanut hinnaksi jopa 5000e olipa hinta huumorilla mietitty.Piha jossa mökkiseisoi näkyi vain vanhaalautaa ja lienee sekin kaatopaikoilta löydetty ja pihaoli kuin kaatopaikantakapiha.
- BauHerr
Kanavat ovat eristeen takana, joten materiaalilla ei ole väliä. Itse kyllä käytän peltisiä saunakanavia. Ne mahtuvat mukavasti koolauksen ja penelin välitilaan.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Riitta-Liisa ja Toni Roponen: Ero! Riitta-Liisa Roponen kertoo asiasta Instagramissa.
Riitta-Liisa ja Toni Roponen eroavat. Riitta-Liisa Roponen kertoo asiasta Instagramissa. – Talvi on ollut elämäni synk923934Sinä vain tulit elämääni
Ja joku tarkoitus sillä on ollut. Näyttämään mitä olen ja kuinka arvokas voisin olla. Se muutti ja käänsi elämäni suunna922019Tiesitkö mies
Kuinka paljon mulla oli tunteita sua kohtaan? Jos et tiennyt,olisiko tietäminen vaikuttanut tapahtumiin? Ihmettelen kyll871823- 1441702
Mies, mitä minun pitäisi tehdä
Niin, mitä naisen siis pitäisi tehdä, että lähestyisit ja tekisit aloitteen? Mikä on riittävä kiinnostuksen osoitus juur1081561- 1671551
Millaisia ajatuksia on kaivatusta ja tilanteestanne tänään?
Kerro omista mietteistäsi tai lähetä terveisiä. Ehkä hän lukee ja lähettää sinulle takaisin omia mietteitään.651488Toivottavasti et mussukka elättele toiveita meikäläisen suhteen
Tiedän mitä olet touhunnut joten aivan turha haaveilla mistään enää 👍1671452Jos siis saamme
Sen keskusteluyhteyden niin olisitko jo sinäkin rehellinen ❤️🙏 ne jää meidän välisiksi kaikki. Tarvitsemme toisiamme, j1001364- 861317