Mitä luita koiralle voi antaa??

luunjärsijä

Hei!!

Mitä luita koiralle antaa ja mitä ei?? - Nyt kun on tarjolla esim riistaa(sääriluita ja muita) voiko hirven, peuran, kauriin luita antaa??? Ja raakana järsittäväksi? Koira on aikuinen saksanpaimenkoira.

3

712

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • sefzsegf

      Kaikkia luita voi antaa raakana... kanan- tai sianluita ei voi antaa kypsennettynä.

      Raa'at riistaluut ovat mainiota puuhaa! Kannattaa totuttaa koira rauhallisessa tahdissa, ellei se ole tottunut raakaan ruokaan (vatsaongelmat)!

    • ertyuiopöolsidjn

      Totuttele ensin rustoilla,ettei niele liian isoja paloja.Muuten oksentaa,tai voi tulla suolitukos yms.Meijän koira puree lampaat,poron ja hevosen luut teräviksi paloiksi,ja jättää osan syömättä.Mutta nauta ja sika menee kokonaan.Eli ostan yleensä niitä mitkä menee hyvin, eikä mene säleiksi.Naudan rustoja ja sianluita ostan eniten.

    • tenttuUkkeli

      Mitään muita kuin naudanluita ei voi antaa, ovat nimittäin perkeleestä ne muut. Riista kaikkein pahinta. Jos on juosta hölkyttänyt jonkun mielettömyyden tiimoilta vapaana joku elukka ja syönyt sitten toisen vapaavalintaisen, niin lopputulos on yhtä mitätön kuin itse kysymys.

      On se vaan. Miksi tämmöisiä kysytään? Luulisi olevan muitakin kysymyksiä.

      Joo. Elä anna sille koirulle. Ei riistaa, ei selkään, ei muutenkaan ja kaikkein vähiten luita

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Putin lähti takki auki sotaan....

      Luuli, että kolmessa päivässä hoidetaan, nyt on mennyt 3,5 vuotta eikä voitosta tietoakaan. Kaiken lisäksi putin luuli,
      Maailman menoa
      125
      3760
    2. Näitä venäjä-faneja tuntuu edelleen vaan riittävän - kummallista

      ja lähinnä siis ihan suomalaisia. Mitä hienoa ja hyvää he näkevät maassa joka on diktatuuri, maassa jossa ei ole sananv
      Maailman menoa
      318
      2661
    3. Ulkoistin makuaistini Yleisradiolle

      Nyt voimme luottaa siihen, että Virallinen Totuus tekee maistelutyön puolestamme. Me persulandiassa arvostamme priimaa,
      Maailman menoa
      0
      2180
    4. Sanna on pakottaja, domina

      Pakotti sadistisessti työttömät hakemaan töitä, josta seurasi hirmuinen työttömyys. Näin on asia, jos uskomme Hesarin k
      Maailman menoa
      43
      2001
    5. Skodan hankintaan painostaminen toi potkut

      Kylläpä on kovat keinot käytössä, kun on yritetty pakottaa hankkimaan Skoda painostuskeinoilla. Kyllä valinnan pitää oll
      Skoda
      11
      1748
    6. No onneks ei tartte sit olla

      Mustis ku se ootki sinä itte 😂😂 Oon pelännyt että ehkä teille kehkeytyy jotain enemmän ku niin paljon yhteistä mut....
      Ikävä
      9
      1304
    7. Niinistö neliraajajarrutteli Natoon liittymistä vielä sodan alettua

      Myöntää nyt itsekin, mikä jo aikaisemmin tiedettiin. Marin vei Suomen ja Ruotsin Natoon. "”Myönnän auliisti jarruttelle
      Maailman menoa
      131
      1255
    8. Harmittaa ettei paluuta entiseen enää ole

      Paluuta entiseen ei ole koska pilasit kaiken.
      Ikävä
      96
      1194
    9. Lahden kolarisuma ja automaattinen hätäjarrutusjärjestelmä

      Olisiko uudehkojen autojen automaattinen hätäjarrutusjärjestelmä vähentänyt kolareiden määrää tuolla Lahden tiellä? Sumu
      Yleistä autoilusta
      85
      998
    10. Mitä sun päässä oikeen liikkui

      Silloin kun menit laittamaan sille viestiä? Jotenkin tosi outoa?
      Ikävä
      52
      972
    Aihe