Hei!!
Mitä luita koiralle antaa ja mitä ei?? - Nyt kun on tarjolla esim riistaa(sääriluita ja muita) voiko hirven, peuran, kauriin luita antaa??? Ja raakana järsittäväksi? Koira on aikuinen saksanpaimenkoira.
Mitä luita koiralle voi antaa??
3
484
Vastaukset
- sefzsegf
Kaikkia luita voi antaa raakana... kanan- tai sianluita ei voi antaa kypsennettynä.
Raa'at riistaluut ovat mainiota puuhaa! Kannattaa totuttaa koira rauhallisessa tahdissa, ellei se ole tottunut raakaan ruokaan (vatsaongelmat)! - ertyuiopöolsidjn
Totuttele ensin rustoilla,ettei niele liian isoja paloja.Muuten oksentaa,tai voi tulla suolitukos yms.Meijän koira puree lampaat,poron ja hevosen luut teräviksi paloiksi,ja jättää osan syömättä.Mutta nauta ja sika menee kokonaan.Eli ostan yleensä niitä mitkä menee hyvin, eikä mene säleiksi.Naudan rustoja ja sianluita ostan eniten.
- tenttuUkkeli
Mitään muita kuin naudanluita ei voi antaa, ovat nimittäin perkeleestä ne muut. Riista kaikkein pahinta. Jos on juosta hölkyttänyt jonkun mielettömyyden tiimoilta vapaana joku elukka ja syönyt sitten toisen vapaavalintaisen, niin lopputulos on yhtä mitätön kuin itse kysymys.
On se vaan. Miksi tämmöisiä kysytään? Luulisi olevan muitakin kysymyksiä.
Joo. Elä anna sille koirulle. Ei riistaa, ei selkään, ei muutenkaan ja kaikkein vähiten luita
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1501999
Stubb kävi pelaamassa golfia Trumpin kanssa Floridassa
Presidentit tapasivat aamiaisella, pelasivat kierroksen golfia ja lounastivat yhdessä. Vierailu oli luonteeltaan epävir3081191Mies, miksi et vaikuta halukkaalta?
Ihmeellistä käytöstä mieheltä. Toki et ole mikään teinipoika enää.83999- 35898
Minkä kultakimpaleen
Menetän jos en saa häntä. Joku muu saisi nauttia siitä hellyydestä, huumorista ja intohimosta. Ehkä hän ymmärtää nyt mik31829- 52809
Joustoasuminen , kyykyttämistä vai ihan vaan mielenvikaisuutta?
https://yle.fi/a/74-20149669 Kun asumistukia leikataan joittenkin sääntöjen mukaan,olis pakko muuttaa halvempaan. Mutta18756- 71754
Ikävä on häntä
Josta on tullut niin tärkeä ja rakas. Olisinko onnellinen hänen kanssaan. Ne rakastavat silmät jotka mua katsoo aina jos56709Onko kaivattusi
Työelämässä vai ei? Jo on niin mitä ajattelet hänen ammatistaan? Jos ei ole niin haittaako se sinua?44701