Apua kaivataan

A.p.u.a

Nyt pyydän ihmisiä auttamaan erästä nuorta poikaa joka on koditon ja hänelle tarjottu asunto missä on 2kk takuuvuokra ja tuloja ei ole sosiaalitoimistosta ja seurakunnalta pyytäneet apua ja vastaus oli mitään ei tipu ja 1vuotias poika yhteishuollossa jolle pitäisi olla koti missä isä voi hoitaa lastaan mutta sostoimi vastasi tapaa ulkona lastasi et kadulle vaan oman maan nuoret ja maahanmuuttajille kyllä löytyy rahaa toivon hartaasti tätä kautta te kultaiset ihmiset jos 1050 ihmistä lahjoittaisi 1e pojalle ni hän saisi kodin sähköpostilla voin laittaa tilinumeron jos lahjoittajia löytyy . [email protected] Toivon että turhat kommentit asiasta poiketen jätetään väliin vaikeeta on muutenkin. Kiitos

7

393

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Toivottavasti-apu-tuli

      Olis kiva tietää, saitteko apua. Vastaa tänne jos joskus kurkistat vielä tähän viestiketjuun.

    • kujhuj

      Kyllä sossusta rahaa saa! Aivan varmasti saa. Kenenkään ei tarvi taivasalla asustaa. Tämä on vain joku konsti saalistaa hyväuskosilta rahaa. Elekää menkö lankaan. Ja laitontakin myös!!! Ihan rikoslailla rangaistu. Lue rahankeräyslaki jos et usko.

      • dklemwm

        Varaton ja tuloton saa Suomessa tosiaan kyllä apua, jos hakee. Ja asunnottomille tehtyjä asuntojakin on maassa aika monta tuhatta. Y-säätiö muun muassa on tehnyt niitä. Asunnottomien hakijoiden puuttuessa niissä asuu muitakin. Keinoja jäädä ihan oikeasti asunnottomaksi viranomaisavun haun jälkeenkin on se, jos on alkoholisoitunut liikaa taI mielenterveysongelmainen tai rikkonut vanhoja asuntojaan. Mutta silloinkin tarjotaan laitosmajoituspaikkaa. Kaikki eivät sellaista kuitenkaan halua.

        Taivasalle nukkumaan ei sosiaalitoimistosta ketään Suomessa lähetetä, jos ihminen on kertonut viranomaiselle ettei kattoa pään päällä ole. Jo seuraavaksi yöksi tarjotaan hätämajoitusta, ja sosiaalityöntekijät auttavat sen jälkeen pysyvämmän ratkaisun löytymisessä - jos ihminen siihen suostuu. Osa vastustaa, eikä sosiaalitoimisto voi ketään vasten tahtoa pakottaa ottamaan apua vastaan.


      • eieisentään

        Onko tämä nyt faktaa, että suomessa kukaan ei varmasti jää ilman asuntoa/hätämajoitusta? En edes tiedä asuinkunnassani, missä, mitä ovat "hätämajoitukset". Milloin täällä on asunnottomia niin pahimmillaan viettäneet puolikin talvea ihan täysin "ulkona". Ja keskellä keskustaa, saamatta mitään apua, vaikka varmuudella näille olisi kelvannut ihan minkä tasoinen tahansa lämmitettävä tila, johon vesikin tulee sisälle.
        Suhtaudun hyvin skeptisesti tuon muistamani takia kaikkeen hymistelyyn, mitä akuutissa asunnottomuudessa muka tarjotaan ihmiselle kun pyytää. Kaikkialla ei ole minkään säätiöiden ja yhdistystenkään asuntoja.


    • yaefghsdbcv

      Nää on näitä laittomia kerjuualoituksia. Älkää antako rahaa tälläisiin. Sossu maksaa takuuvuokran asunnottomalle. Tai nykyään vissiin kela.

    • ApuaOikeesti

      Kerro aloittaja rehdisti paikkakuntasi ja puhelinnumerosi joka ei ole salainen, niin autan alusta loppuun.

      • tyut778

        Uudessakaupungissa olis myös töitä tarjolla...auttaisko se ja kiinnostaako????


    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kannattaako suomalaisen duunarin enää äänestää vasemmistopuolueita

      sillä eivät ne tunnu kovasti ajavan suomi-duunarin etuja. Jos katsotaan Vasemmistoliittoa, niin sehän on ihan feministi
      Maailman menoa
      248
      6221
    2. Jaaha, sitä on vasemmistoryhmä käynyt häiriköimässä Purran kodin vieressä

      On näköjään iso lakana levitetty puiden väliin, jossa lukee mm. "Haista vi*** Riikka Purra". Tunkekaa leikkaukset pers..
      Maailman menoa
      155
      6028
    3. Professori: Maahanmuuttajien rikollisuutta hyssytellään - hävytöntä

      Kriminologi Jukka Savolaisen mukaan ikä ja vaikeat olosuhteet eivät riitä selitykseksi. – Tutkitun tiedon valossa sanoi
      Maailman menoa
      252
      5098
    4. Päivi Räsänen vs. Abbas Bahmanpour

      (Bahmanpour on imaami Helsingissä) Syyttäjä siis jahtaa edelleen Räsästä tämän H-puheista, joissa hän on ilmeisesti vaa
      Maailman menoa
      52
      4600
    5. Demokratian uhka: Perussuomalaiset ja polarisoiva "me ja muut" -ajattelu

      Laurence Rees varoittaa, kuinka demokratian heikkeneminen ja autoritaaristen liikkeiden nousu voidaan liittää "me ja muu
      Maailman menoa
      44
      4390
    6. Mistä kummasta voi johtua se, että vasemmistolaiset usein häpeää itseään

      voiko se johtua esim. köyhyydestä? Ja tästä on siis ihan suomalainen tutkimus olemassa. "Suomalainen tutkimus osoittaa
      Maailman menoa
      64
      4239
    7. Sanna-kulttilaiset hehkuttaa edelleen Marinia, vaikka esim. Sote oli susi jo syntyessään

      mutta kulttilaiset eivät ole järjen jättiläisiä, ja sanoihin Lasse Lehtinenkin, että Suomessa on pohjoismaiden tyhmimmät
      Maailman menoa
      68
      4167
    8. Marin teki sen mihin muut eivät pystyneet, vei susi-Soten maaliin

      ja sitten hävittyjen vaalien jälkeen lähtikin vastuuta pakoon...... "Professori: sote-uudistus on täysi susi. Sosiaali
      Maailman menoa
      37
      3714
    9. Palkansaajan oikeus nauttia työuransa hedelmistä

      Työeläkejärjestelmä on verrattavissa pyramidihuijaukseen, jossa alemmat tasot, eli nykyiset palkansaajat, toimivat maksa
      Maailman menoa
      68
      2622
    10. En koskaan tule sinulle tätä kertomaan

      Kun kirjoitin sinulle viimeisintä viestiä, huomasin kyynelten valuvan poskiani pitkin.
      Ikävä
      58
      2079
    Aihe