selittäkääpä minulle tämä asia.
Meillä on nimittäin kerrostalossa systeemi sähkön suhteen se, että taloyhtiö laskuttaa asukkailta (asuntokohtaisesti) siis sähkön ennakkomaksun per kk, ja neljä kertaa vuodessa ilmoitamme sitten taloyhtiöön asuntokohtaisesti kWh-mittari lukeman, jonka perusteella sitten taloyhtiö laskuttaa meitä käyttämästämme sähköstä miinustettuna kulutuksen mukaisesta hinnasta tuo ennakkomaksu per kk.
No, miten tässä systeemissä joku kokee hyödyntävänsä yösähkön edullisuutta? Minun järkeni mukaan, kun kerran taloyhtiö laskuttaa, me emme ole kukaan asukkaista tehnyt omaa sähkösopimusta, niin yösähkön halpuus ei kohdistu siihen asukkaaseen, joka onnellisesti pesee pyykkinsä keskellä yötä ja vielä käyttää sitten taloyhtiön tarjoaman kuivaushuoneenkin sähköjä vain aamuyöllä juoksuttamalla kovasti rapussa kolisten ne yöllä pestyt pyykkinsä sinne kuivaushuoneeseen, jonka yläpuolella onneksi minun asuntoni ei sijaitse. Mutta minun asuntooni kyllä sitten kuuluu se pesukoneen vaiheittainen vesijohtojen avaaminen ja sulkeminen ja viemärissä juoksevat poistovedet!
Kertokaapa miten tuo yösähkön käyttö niin kuin osuu tuon yöpyykkääjän laskulle sitä alentavasti! Kyseinen tyyppi ei edes työaikojensakaan puolesta ole sellainen että ainoa paikka pestä pyykkiä on yöllä!
Miten yösähkö hyödyttää häntä?
sähkötalouden ymmärtäjät
7
271
Vastaukset
- aloittaja_
Miten tämä yösähkö muutenkaan laskutetaan, onko uusissa mittareissa erikseen lukema yöaikaan käytetylle sähkölle ja päiväsaikaan käytetylle lukemalle, vai pystyykö sähkön laskuttaja näkemään mittarin numeron (tai sopimuksen tekijän asiakasnumeron perusteella) miten sähköä on käytetty eri vuorokauden aikoina? Kuitenkin jos kerrostalossa mittareita vaihdettaisiin niin kai se vaihto tehtäisiin joka asuntoon, sähkömittari taitaa olla kiinteistön eikä asukkaan vastuulla. Ja kun kerran sähkösopimus on taloyhtiön nimissä ja kokonaislaskutus menee taloyhtiön piikkiin, taloyhtiössä joku henkilö vain jakaa kulutuksen mukaan laskun asukkaille, niin en tosiaankaan ymmärrä miten se yösähkö tulee sitä käyttävälle yksittäiselle asukkaalle edulliseksi ja näkyy hänen omassa laskussaan. Vai onko asia tosiaan sitten niin, yöllä käytettävät koneet ja laitteet kuluttavat vähemmän sähköä, no, hah hah haaa.
Ottaa vaan pattiin se, että yö menee siinä kun viemärit ja vesijohdot soi!- remonttimies1
Mitä sinun sähkösopimuksessa lukee, yö sopimuksia eivät paljon uusia edes tee ja vanhoja sopimuksia laskuttavat sikana, hyöty verottajalla ja sähköyhtiöllä on näin paras ?
- kiitän
Niin, että tuli sitten luettua kysymyksen asettelu huolella.
- 1430
Jos taloyhtiö on tehnyt sähkösopimuksen esim. yösähkötariffin käytöstä sähkölaitoksen kanssa, mutta asuntokohtainen mittaus on yksiaikamittauksena, edullisempi yösähkö hyödyttää suoraan taloyhtiötä. Eli alentaa loppupeleissä kaikkien asukkaiden sähkölaskua jyvitettynä huoneistokohtaisen kulutuksen mukaan.
- Jokukokko
Yösähkön ja päiväsähkön hintaero on nykyään niin pieni, että siitä kinaaminen menee hifistelyksi. Kerrostaloasunnossa kulutus on niin pieni, että hintaerosta ei kannata puhua. Kannattaa olla kiitollinen että sähköt eivät pätki, kuten monessa muussa asunnossa, jotka ovat ilmajohtojen perässä.
- YhteiseenHyvään
Sirryin pörssisähköön ja varsinkin yöaikainen sähkö halpeni aiemmasta yösähköstä. Sähkö on yöllä hapaa, mutta ei yösähkötariffessa.
Ap:n yhtiöllä voi olla pörssisähkö tai yösähkösopimus ja sähkön kulutuksen siirto yöaikaan alentaa sähkön hintaa, vaikkakaan ei kohdennu yksitätisiin asukkaisiin.
- Tapauskohtaista
Taloyhtiöillä voi olla vaikka minkälaisia systeemejä näiden sähköjensä laskutuksessa osakkailtaan, me ei voida sitä tietää. Salatiedettähän tuo ei ole, joten jospa kysyisit asiaa taloyhtiösi edustajalta, isännöitsijältä, hallitukselta, tms...
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
IL - PerSut tykittää - Vaaralliset tappajat vankilaan jopa loppuelämäksi!!
Entistä rajumpi elinkautinen tulee – Vaaralliset tappajat vankilaan jopa loppuelämäksi Henkirikosten uusijat voidaan ja17022195Some kuhisee Sanna Marinista: "Wau"
Sanna Marinia hehkutetaan. Muun muassa Jodelissa kommentoidaan The Sunday Timesin julkaisemaa kuvaa Marinista. Hän ant729408Sannalla tänään vuorossa The Daily Show
Eli nyt mennään jo satiirin puolelle. Tuohan on vähän kuten Lindströmin ohjelma Suomessa.277397Äärioikeistopurran nukke Petteri Lapanen paniikissa
Kun Suomen historian paras pääministeri antoi vankan lausunnon, kuinka "keskustelu politiikassa on käpertynyt lähinnä va656250Onko rajojen kiinnipitäminen ihmisoikeuksien vastaista?
Maahanmuutosta puhutaan usein niin kuin kyse olisi vain numeroista ja rajoista. Kyse on kumminkin ihmisistä, jotka halua3216230SIELTÄ SE TULI: Kepu-Kurvinen: "Emme enää lähde punavihreään hallitukseen"
Nyt muuten nauretaan loppuviikko, että tähänkö kaatui Lindtmanin pääministerihaaveet. "Antti Kurvisen mukaan puolue ei1805864Täysi ryöpytys Sanna Marinille ulkomailla.
https://www.iltalehti.fi/ulkomaat/a/f699d84f-fa53-4dba-8718-2c395017fc55 Sanna Marinin kirja saa todella tylyn vastaanot324898HS - Sanna Marinin kirja on priimaluokan vedätys!
Kirja-arvio|Toivo on tekoja tulisi ensisijaisesti nähdä maineen rahallisen hyödyntämisen voimaannuttavana merkkipaaluna.894526Minja Koskelan "istumista" kertovassa uutisessa ei sanottu persuista mitään
eli jälleen kerran äärivasemmistolainen valehtelee, hän kun väittää että juuri persut ovat lähetelleet Koskelalle vähemm974304"Rauhanomainen" miekkari hesassa: "Eläköön aseellinen vastarinta" - lakana
Kyseessä on Suomen Palestiinalaisten yhdistyksen viime perjantaina järjestämä ”Hiljainen kynttiläkulkue Palestiinalaiste1153770