TITA lähtee Pyhäjärveltä

Tänään kaupunginhallituksessa muodollisuuksien lisäksi vain tähän liittyvää asiaa

http://www.pyhajarvensanomat.fi/sivut/
89604
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 89

Vanhimmat

kiitos kimmo, kun linkitit. vielä tulee seuraamuksia ja seuraa tulemuksia.

Äänestä
  • se nyt vaan, on annettava Tiitan mennä, kun ihan itse sitä niin haluaa.Kohti uusia haasteita.

    Äänestä

Kuka Kimmo? Mitä seuraamuksia?

Äänestä
  • pelle.

    Äänestä

Miten siinä pääsi taas niin käymään että hyvävelit jotka yriti Titaa perseelle potkia sai jäädä vaikka aiheuttivat paljon taloudellisia ja henkisiä menetyksiä pyhäjärvelle ja vaikka tuli turpaan niin että tukka lähti lopputulos on vain se, että samat sankarit potkii kuin potkiikin Titan pihalle. Aivan kuten ennustin. Hyvävelijärjestö tekee mitä lystää vaikka miten paljon tulisi tuomioita niin pyhäjärvellä kuin kärsämäessä vain paria esimerkkiä lukuisista vastaavista mainitakseni. Voi kun tulisi jo Sipilän sote joka lopettaisi kaikkien tuppukylien hyvävelijärjestöt.

Äänestä
  • Ette usko mitä hyvävelisoppa vielä poikii.
    Kaikki levällään ja Pyhäjärvi uppoaa lopullisesti.
    Kauniita unia!

    Äänestä

  • "kepukostaa
    9.7.2015 19:00
    Ei ole kauan kj:na kun nokilleen ottaneet kepupäälliköt jatkaa samalla kaavalla eivätkä tällä kertaa sössi niin yksinkertaista asiaa kuin kunnan työntekijän potkuja joihin riittää kuntademokratian painovirhepaholainen = epäluottamus. Muuta ei tarvita kun hyvävelien johtajien tahtotila jostakin epämieluisasta henkilöstä eroon pääsemiseksi ja siihen riittää sana epäluottamus ilman perusteita ja mikä pahinta ilman syytä.
    Joka kylässä sama homma. Muutama kyläpäällikkö söheltää ja aina tulevat uudestaan valituksi vaikka miten kalliiksi kunnalle tai kaupungille heidän jälkiensä siivoaminen tulisi."

    Äänestä

  • Mitään potkita.Kun kerran lähtee ,niin lähtee.Renki on renki ja isännät on isäntiä.

    Äänestä

  • Kalliiksi tuleminen on kyllä AARNE LIUSKAN ja sen aikaisten päättäjien SYY.Sitä ei muuksi muuta mitkään selitykset. Tervemenoa .... .

    Äänestä

  • Kyllä Liuskan Aarne saisi maksaa kaikki Titasta johtuneet kunnan kustannukset, tyhmyys ei voi olla lieventävä asianhaara.

    Äänestä

Ihanko täällä Kimmo Sarkkinen, pitäjäneuvos, uutisoi. Voi ressukoita voi,voi!
Muistakaa valtuutetut, kun olette asiaa päättämässä. Pyytäkää tiedot, mitä tämä soppa on tullut maksamaan.
Tiedossani on, että Pohjois-Suomen hallinto-oikeus antoi aikoinaan päätöksen, että valtuuston päätöstä, jonka mestarina oli Tikanmäki, antoi eron väärillä perusteilla kaupunginjohtajalle. Siitä tehtiin valituksia ja Hallinto-Oikeus antoi päätöksen, ettei eropäätöstä saa laittaa voimaan, ennenkuin Korkein hallinto-oikeus on asian tutkinut ja antanut päätöksen. Tätä päätöstä Tikanmäen hallitus ei noudattavanut, vaan piti Veikko Tikkasta täällä.
Korkein hallinto-oikeus teki 15.6.2015 päätöksen, jossa todettiin, että virkavapaus oli Rinnevaaralle oikein myönnetty, joten Rinnevaaralla oli virka 5.8.2013, vuoden virkavapauden jälkeen. Rinnevaara tarjoutui tulemaan hoitamaan virkaansa jo ennen kuin vuosi oli kulunut, mutta Tikanmäki antoi itse allekirjoittamalla paperilla kirjeen Rinnevaaralle ja ilmoitti, että hänellä ei ole virkaa.
Tämä on poikinut kaupungille kaikkinensa lähes 1.5 miljoonan euron kulut.
Nyt on joukkokanne kaupunkilaisten tehtävä käräjäoikeudelle , että selvitetään ja määrätään, ketkä ovat maksuvelvollisia tälle rahasummalle. Kaupunginhallitus (edellinen) ei ole noudattanut Hallinto-oikeuden täytäntöönpanokieltoa (kv 25.2.2013 että ero Titalle annetaan, vaikka hänellä oli voimassa vuoden virkavapaus).
Koska kaupunginhallitus on rikkonut lakia kaupunkilaisten on allekirjoitettava kanne siitä, että vastuulliset laitetaan maksamaan tämä 1.5 miljoonan euron kaupungin kuluerä. Kaupungin kassa on tyhjä ja peliä on pelattu kaupungin kustannuksella ihan uskomattoman röyhkeällä tavalla.
Nyt esitetään valtuustolle, että Rinnevaara "ostetaan ulos". Tätä ei saa hyväksyä. Rinnevaara ei ole tehnyt mitään väärään, mistä johtuen hänen poislähtönsä olisi mitenkään laillista ja toivottavaa. Ainoa ihminen, joka ymmärtää ja tekee työtä Pyhäjärven talouden pelastamiseksi. Nyt valtuutetut, olkaa skarppina ja äänestäkää sen puolesta, että kaupunki ei ole valmis maksamaan Tita Rinnevaaraa ulos johtajan tehtävistä vaan, että hän toimii Pyhäjärven kaupunginjohtajana.
Kysymyksessähän on kostonkierre, kun A-studio julkaisi Rapo/Tikanmäki ohjelöman Pyhäjärven Lentokenttä Oy:n tielien hoitamattomuudesta johtuen.

Äänestä

KAHDEKSAS KÄSKY



Älä lausu väärää todistusta lähimmäisestäsi.



Jumalan tarkoitus on, että ihmiset kunnioittavat toisiaan. Lähimmäisen rakastamiseen kuuluu myös hänen maineensa ja kunniansa suojeleminen. Niiden menetys on raskas isku, jonka vaikutus voi tuntua koko elämän ajan.

Itsestämme toivomme sanottavan pelkkää hyvää. Meidän on puhuttava lähimmäisistämme samalla tavalla kuin tahdomme heidän puhuvan meistä. Jos muut kertovat lähimmäisestämme pahaa, rakkaus vaatii meitä tukemaan ja auttamaan häntä.

Toisen mainetta on varjeltava sekä yksityisesti että julkisesti. Julkisuuteen kuuluu oikeuden ja totuuden vaatimus ja siihen liittyvä avoimuus. Emme kuitenkaan saa paljastaa lähimmäisen rikkomuksia ilman varmaa tietoa ja painavaa syytä.

Rikkomusten arvioiminen on uskottu oikeuslaitokselle, joka toteaa syylliset ja asettaa heidät vastuuseen teoistaan. Yksityiselämässä meidän ei tule syyttää toisia eikä paljastaa heidän heikkouksiaan. Tehtävämme on rohkaista heitä vapautumaan menneestä ja etsimään uutta suuntaa elämälleen.



Älä levitä perättömiä huhuja äläkä suostu auttamaan väärintekijää todistamalla vilpillisesti hänen hyväkseen. Älä eksy joukon mukana tekemään pahaa äläkä riita-asiassa todistaessasi vääristä totuutta enemmistön mielen mukaiseksi. (2. Moos. 23:1–2)

Älkää valehdelko toisillenne. Olettehan riisuneet yltänne vanhan minänne kaikkine tekoineen ja pukeutuneet uuteen, joka jatkuvasti uudistuu oppiakseen yhä paremmin tuntemaan Luojansa ja tullakseen hänen kaltaisekseen.

(Kol. 3:9–10)

Älä lausu väärää todistusta lähimmäisestäsi.

MITÄ SE MERKITSEE? VASTAUS:

Meidän tulee niin pelätä ja rakastaa Jumalaa, että emme puhu lähimmäisestämme perättömiä, petä hänen luottamustaan, panettele häntä tai tahraa juoruilla hänen mainettaan, vaan puolustamme häntä, puhumme hänestä hyvää ja tulkitsemme kaiken hänen parhaakseen.
------
Tekeekö Pyhäjärven kaupunki julkisen anteeksipyynnön Rinnevaaralle ja hänen perheelleen siitä kaikesta pahasta, mitä ovat hänelle aiheuttaneet?

Äänestä
  • Sopimukset on kahden kauppa ja kolmannen korvapuusti. Puurot ja vellit yritetään sotkea.

    Äänestä

No ei kait tänne kukaan jää joka ajattelee 5 vuoden päähän,se on aivan oikea liike pätevälle henkilölle.

Äänestä

Hevonhumppaa ja höpöhöpöjuttua! Eikös esityslistan mukaan kysymyksessä ole sovinto? Alkaa pikku hiljaa selviämään mitä tuli maksamaan eroilmoituksen käpälöinti! Proolaiset onkin olleet hiljaa viimeaikoina. On pelkästään kopioitu ikivanhoja hevonhumppia! Kukaan ei enää kehuskele miten on ollut vaikuttamassa Rinnevaaran jäämiseksi Pyhäjärvelle! Hyvänä esimerkkinä Parkkisen blogien sulkeminen!!!

Äänestä
  • Iltavirsi on tänään tätä. Huomenissa ja tulevina päivinä on toiset virret.

    Äänestä

Mikää ei ole yhtä varmaa kuin se, että tämä palsta sai "puheenaihetta" jota jankata päivittäin aamusta iltaan ja tulee taas jatkumaan ja piiiiitkään. Ihme kun ei se yksi ***** ole jo kirjoittanut halveeravia avauksia Titasta? Juuri sama jota otti seinien sisälle Titan paluu aivan saatanasti mikä näkyi aivan valtavilla määrillä avauksia ja viestejä joissa mustaamaalasi Titaa. Aloittaa kohta uudestaan ja se itkuvirsi ei sitten lopu ihan heti. Saa tuosta taas elämälleen sisältöä piiitkäksi aikaa

Äänestä

Oikea liike jos Pyhäjärvisiä ajatellaan.

Äänestä

Tiedättekö, että Keskustan sotkut eivät tästä parane, jos Rinnevaara ostetaan pois.
Me tarvitsemme Tita Rinnevaaran työpanosta. Hän on lahjakas ja ammattitaitoinen ja
viimeisen päälle sivistynyt ihminen ja sanotaan vaikka, että onko meillä hienompaa käyntikorttia kuin Rinnevaara. olipa tilaisuus mikä tahansa.
Valtuutetut, teidät on pantu nyt vakavan asian päättäjiksi. Jos valtuutettuna otat vastuun siitä, että olet hyväksymässä kaupunginhallituksen esittämän irtioton, olet todella hukassa. Me tarvitsemme Tita Rinnevaaran ammattitaitoa kaupunkimme/kuntamme asioiden hoidossa. Haapajärvi yrittää pitää kynsin hampain selänne kuntayhtymää ja palveluja keskitettynä Haapajärvelle. Meille tulee uusi tk?? Hei huomatkaa, meidän ikääntynyt väestö tarvitsee lähipalveluja. Ja sitä Rinnevaara on edesauttamassa. Reisjärvi neuvottelee jo Kokkolan suuntaan ja Kärsämäki on eronnut. Kysyn, miksi me pönkitämme Haapajärveä. Ymmärtäkää, että meidän on itsenäistyttävä, kuten Kärsämäkikin teki. Meidän palveluvarustus tk:n tiloissa antaa mahdollisuudet jopa tarjota muillekin sitä tarvitseville tiloja, erikoislääkäripalveluja ym:ta.
Nyt valtuutetut "jäitä hattuun". Ei voida hyväksyä Rinnevaaran lähtöä pois. Ei voida. Hän on johtaja, mitä parhain. Nyt voin ihan taas omalla nimellä tästä kirjoittaa. Täällä paljon kirjoitellaan ja todennetaan, että Taimi N on asioihin ottanut kantaa. Mutta, hyvät lukijani, en ole tällaiseen sortunut. Nyt kuitenkin todella pyydän Teiltä kannanottoja siihen, ettei Rinnevaaraa "ulosteta" Pyhäjärveltä. Valtuutetut, ajatelkaa, mikä on valtanne ja vastuunne Pyhäjärven kaupungin tulevaisuutta ajatellen. Me tarvitsemme hänen, Tita Rinnevaaran , tietoja , taitoja ja karismaa. Näin se vain on. Terveisin Taimi Nurminen.

Äänestä
  • Kenenköhän aloitteesta korvaus- ja erosopimus on tehty, Rinnevaaran vai kaupungin?

    Äänestä

  • Voi Taimi rukka!

    Äänestä

  • painukotiisi kirjoitti:

    Voi Taimi rukka!

    parempi olla taimin " rukka" kuin tuollainen RAUKKA millaisia Pyhäjärven tynkähallitus eilenillalla. Ja jos on rukka kun puhuu asiasta oikeilla nimillä niin ole sinä sitten raukka, kun olit sinetöimässä tällaista ristiinnaulitsemista. Toivotaan, että sattuu vielä .
    Tekijät, Rapo, Tikanmäki,Tikkanen,pLeskinenja piippo paistattelevat päivää, kun pojan nassikat laitettiin tekemään paskatyö. Miltä se tuntuu nyt, kun saitte saamanne tehtävän tehdyksi.?Yön yli nukuttua, onks mukavoo? Säälin naisia: Alamäki,Hynninen ja Lehtinen. Miten Te jaksoitte olla takaamassa näitä työhönsä laitettuja takuumiehiä ja toimeenpanijoita?Hyh,hyh!!

    Valtuusto valppaana, nyt on Teidän vuoronne..-- viikon kuluttua....

    Äänestä

Kun Tita lähtee ( siis JOS) hän vienee mennessään muutaman keskeisen, pitkäaikaisen päättäjän/sivistyneen valtuutetun mukanaan samaan suohon, kuten hänelle itselleen kävi ; menetetyn maineen, kunnian katoamisen ja elämän loppuun saakka kestävä nimihäpeä.

Äänestä
  • Melkoinen tili .750000,00€ on hyvä raha kenelle vain.

    Äänestä

Oli muuten mielenkiintoista ns. "pakolaisillassa". Tita tervehti käsipäivää kaupunkilaisia. Eräs vanha herra (kuulin itse) yllättäen joutui kättelemään Titaa Hän sanoi "minulla on kunnia tervehtiä Suomen edustuksellisimpaa kaupunginjohtajaa". Tita vähän hämmästyi, sanoi "kiitos" ja jatkoi matkaa..

Että tällaista ihan kansan syvistä riveistä kuultuna.

Äänestä

Jätän valtuutetuille miettimisen aiheeksi. Maksammeko Rinnevaaralle vuoden palkan siitä, että hän on "kotonaan" ja me maksamme jollekin toiselle myöskin kaupunginjohtajan palkkaa. Maksammeko siitä, että Tita Rinnevaara lähtee, kun ja jos joku(pieni joukko) ns. nokkamiehet eivät halua hänen toimivan Pyhäjärven kaupungin johtajana. Sopimus on myös siitä, että Rinnevaara saa palkkaa ollaksen kotonaan vielä 7 kuukaudelta, eli 12 kuukautta 7 kuukautta. Kysynkin miten on mahdollista, että kaupunkilaisten veroeuroja voidaan tällaiseen käyttää.
Ihminen, joka on hoitanut virkaansa kiitettävästi, voidaan lähettää "kotiin" ja maksaa perään vuosi ja 7 kuukauden palkka ja samanasikaiseti me maksamme "jollekin" toiselle kaupunginjohtajan tehtävistä. Kuntalain mukaan kaupungissa on oltava kaupunginjohtaja/kunnanjohtaja, joten harkitkaahan valtuutetut, oletteko Te kansanvalitsemina tällaista oikeutettuja päättämään.. Viittaan vielä siihen, että Rinnevaara ei ole tehnyt virkavirhettä, eikä sellaista, mikä edellyttäisi tällaiseen toimintaan eikä tällaiseen käyttäytymiseen.
Tämän asian takana ovat ; Rapo, Tikanmäki,Aittokoski,Fält,Kangasharju,Sarkkinen,
Piippo, a.Kauranen ja paavo Leskinen. Entä toinen Leskinen?
Tämäniltaisen asiakirjan allekirjoittajina ovat: Asko Kauranen ja Martti Savolainen.
Siis paperin, jolla Rinnevaara irtautetaan kaupunginjohtajan virasta.

Äänestä
  • Mutta VALTUUSTO PÄÄTTÄÄ, tuleeko tämä tapahtumaan. Valtuuston kokous on 24.11.2015.

    Äänestä

  • Tulipa kallis paperi Pyhäjärven kaupunginhallituksen jäsenille ja
    kepun valtuutetuille.
    Asia ei taatusti lopu tähän.

    Äänestä

Setämies idästä taitaa palata?? Ja hömpötykset jatkuu...olihan hän taas tänään vahtimassa miten hommat sujuu... Ihan kun on nää muutamat vuodet nytkin sävellellytkin...

Äänestä
  • Tarkoittanet Veikko Tikkasta? Hienoa, etten sanoisi mahtavaa...Hän ajoi Pyhäjärven periakatoon muutaman vuoden aikana ja nytkö sitten jatkuu. Voi hyvänen aika. Lopetetaan koko kunta.

    Äänestä

  • Lieneekö totta nuo kirjoittelut ? Halvalla pääsee kaupunki, jos alle millillä saa sovun aikaiseksi, voi alkaa suunnittelemaan oikeaa jatkoaikaa,

    Äänestä

Tämä "keissi" Pyhäjärvelle maksaa n. 1.5 miljoonaa euroa. Oletteko valmiita maksamaan verovaroista Tikanmäen/Rapon ja kumppanien puolesta tämän "ajojahdin".
Minä en.

Äänestä
  • Voi vaan kysyä, kuka on aiheuttanut kustannukset ?

    Äänestä

  • Joka tapauksessa halvempi parempi! Hyvä hallitus!

    Äänestä

  • Asia on loppuun käsitelty, jos valtuusto hyväksyy sopimukset, mitkä luultavasti hyväksyy se on sitten siinä.

    Äänestä

Nyt kannattaa laskea eurot. Veronmaksajana minun on oikeus tietää ketkä sössi ja mikä on loppusumma?!

Äänestä

Eikö lie parempi jos Rapo muuttaa sinne synnyin seuduilleen, se ei maksa meille kuntalaisille mitään ja Tikanmäki siirtyy kohtahan hänkin on eläkkeelle pääsemässä sinne Viron tilalleen villisika jahtiin, taas ei maksa meille kuntalaisille.Sarkkinen ja Leskinen eläkeläiset jo kovasti siirtynevät oma aloitteisesti syrjään. Tita laittaa kuntatalouttemme kuntoon ja saamme olla taas nousemassa tästä upotuksessa olevasta suosta jota klaani nyt viimeset vuuvet on harrastanna. Lopettakaa tyhmä pelleily ja antakaa asiantuntijoiden hoitaa asiat. Kaurasen Askoon luottamus horjuu ja pyramidi hajoo. Meinaatteko koko kunnan asiat panna perikatoon? Hyväveli porukka on maksajina tähän soppaan.

Äänestä
  • On kaikkien etu, jos sopimuksiin on päästy, vaikka se maksaakin veronmaksajille tai voihan ne sopimukset rahoittaa vaikka niillä reporahojen tuotoilla ei mene veronmaksajien piikkiin, pakkohan asiat on saada jollekin tolalle, kaiken sotkun on saanut aikaan edellisen kauden hallitus, toivottavasti valtuusto on jatkossa sen verran fiksu ettei niitä hämmentäjiä valitse enää hallitusvastuuseen.

    Äänestä

  • Pankaahan pojat ja piippo maksamaan. Muistakaa valtuutetut, että ette lähde maksumiehiksi tämän porukan ajojahtia.

    Äänestä

  • Siinäpä ei narinat paljon auta, jos työnantaja ja työntekijä tekee sopimuksia, on varmaan asianhoitajat sen varmistaneet, taitaa olla pohja pois kitinä valittajilta, on suomi vielä sopimusvaltakunta, jossa voi asioista sopia, kun ei ole kysymys murhasta tai taposta

    Äänestä

Kirjoita vastauksesi

Äänestä

Tässä ratkaisussa voittavat molemmat osapuolet.
Pyhäjärvi pääsee Titasta toivottavasti lopullisesti eroon. Kannattaa, vaikka vähän maksaakin.
Rinnevaara pääsee etsimään uutta kupattavaa ja nauraa matkalla pankkiin.

Eli onnellinen loppu kaikkien osalta. AAMEN

Äänestä
  • "Kannattaa vaikka vähän maksaakin"
    On ynnätty, mitä tämä LAITON teko maksaa pyhäjärvisille. Varovaisen arvion mukaan 1.5 miljoonaa euroa. Ja eurot alkoivat raksuttaa 17.4.2013 lukien, koska kaupunginhallitus ei noudattanut Pohjois-Suomen Hallinto-oikeuden päätöstä.
    Päätöksellä annettiin toimenpidekielto kaupunginvaltuuston 25.2.2013 päätöksen täytäntöönpanolle. Päätöksen lanseerasi Jukka Tikanmäki hallituksen puheenjohtajana asiakirjalla, eronpyynnöllä, joka oli kesäkuussa 2012 hallituksen yksimielisellä päätöksellä sovittu kaupunginjohtajan kanssa muutettavaksi vuoden pituiseksi virkavapaudeksi. Rinnevaaran olisi kuulunut saada olla virassaan siihen kuin Korkein hallinto-oikeus valitukset ratkaisee. Kaupunginhallitus ei toiminut hallinto-oikeuden päätöksen mukaan, vaan estettiin Rinnevaaran palata hoitamaan työtään. Tästä tämä kaikki alkoi.
    Edellisen kauden kaupunginhallitus on vastuullinen tähän kaupungin menoerään. Ottakaapa nyt "johtavat" luottamusmiehet ja kaupunkilaiset asia käsiinne ja ryhtykää tekemään kannetta , että kustannukset peritään pois sen aiheuttajilta, eikä kaupungin veronmaksajilta.

    Äänestä

  • Ne "sössijät" tuli selvillet Parkkisen viimeisimmästä blogista.

    Äänestä

  • virkarikos kirjoitti:

    "Kannattaa vaikka vähän maksaakin"
    On ynnätty, mitä tämä LAITON teko maksaa pyhäjärvisille. Varovaisen arvion mukaan 1.5 miljoonaa euroa. Ja eurot alkoivat raksuttaa 17.4.2013 lukien, koska kaupunginhallitus ei noudattanut Pohjois-Suomen Hallinto-oikeuden päätöstä.
    Päätöksellä annettiin toimenpidekielto kaupunginvaltuuston 25.2.2013 päätöksen täytäntöönpanolle. Päätöksen lanseerasi Jukka Tikanmäki hallituksen puheenjohtajana asiakirjalla, eronpyynnöllä, joka oli kesäkuussa 2012 hallituksen yksimielisellä päätöksellä sovittu kaupunginjohtajan kanssa muutettavaksi vuoden pituiseksi virkavapaudeksi. Rinnevaaran olisi kuulunut saada olla virassaan siihen kuin Korkein hallinto-oikeus valitukset ratkaisee. Kaupunginhallitus ei toiminut hallinto-oikeuden päätöksen mukaan, vaan estettiin Rinnevaaran palata hoitamaan työtään. Tästä tämä kaikki alkoi.
    Edellisen kauden kaupunginhallitus on vastuullinen tähän kaupungin menoerään. Ottakaapa nyt "johtavat" luottamusmiehet ja kaupunkilaiset asia käsiinne ja ryhtykää tekemään kannetta , että kustannukset peritään pois sen aiheuttajilta, eikä kaupungin veronmaksajilta.

    Tämän keissin maksajia olisivat myös ne jotka äänestivät näitä "180 astetta"ja kumppaneita jotka tätä soppaa keittivät .Vahinko vain että se ei ole mahdollista kuin oma-aloitteisesti mutta tässä paljastuisi ne jotka piruillessaan äänestivät näitä kelmejä.......

    Äänestä

  • virkarikos kirjoitti:

    "Kannattaa vaikka vähän maksaakin"
    On ynnätty, mitä tämä LAITON teko maksaa pyhäjärvisille. Varovaisen arvion mukaan 1.5 miljoonaa euroa. Ja eurot alkoivat raksuttaa 17.4.2013 lukien, koska kaupunginhallitus ei noudattanut Pohjois-Suomen Hallinto-oikeuden päätöstä.
    Päätöksellä annettiin toimenpidekielto kaupunginvaltuuston 25.2.2013 päätöksen täytäntöönpanolle. Päätöksen lanseerasi Jukka Tikanmäki hallituksen puheenjohtajana asiakirjalla, eronpyynnöllä, joka oli kesäkuussa 2012 hallituksen yksimielisellä päätöksellä sovittu kaupunginjohtajan kanssa muutettavaksi vuoden pituiseksi virkavapaudeksi. Rinnevaaran olisi kuulunut saada olla virassaan siihen kuin Korkein hallinto-oikeus valitukset ratkaisee. Kaupunginhallitus ei toiminut hallinto-oikeuden päätöksen mukaan, vaan estettiin Rinnevaaran palata hoitamaan työtään. Tästä tämä kaikki alkoi.
    Edellisen kauden kaupunginhallitus on vastuullinen tähän kaupungin menoerään. Ottakaapa nyt "johtavat" luottamusmiehet ja kaupunkilaiset asia käsiinne ja ryhtykää tekemään kannetta , että kustannukset peritään pois sen aiheuttajilta, eikä kaupungin veronmaksajilta.

    Kukako maksaa? Tietysti Tikanmäki kärkihankkeen toimeenpanijana.
    Tästä asiasta ei kannata edes spekuloida.

    Äänestä

Parkkinen kertoi heidät, jotka aikaansai tämän kalliin polun kesästä se ja se tänne asti. Että lukekaaps, jos blogi on vielä näkyvillä. Parkkinen kertomansa mukaan keskeisenä vaikuttajana ja silloiset hallituksenjäsenet juoksupoikinajatyttöinä. Ja silloin hallitus teki kalliin päätöksen.

Äänestä
  • Tähän ei kuulu Parkkinen eikä Liuska/Leppäharju hallitus.
    Tämä on Tikanmäen hallituksen SUURI LUOTTAMUSTEHTÄVÄSSÄ KAUPUNGINHALLITUKSEN TEKEMÄ LAITON TEKO jonka maksumiehet on selvitettävä. Viranomainen on toiminut lainvastaisesti ja aiheuttanut Pyhäjärven kaupungille 1.5 miljoonan euron menoerän.

    Äänestä

  • Olen lukenut Parkkisen plokin. Se oli sydämestä kirjoitettu tunnustus, Tunnustus muuttaa vuosia syötettyä käsitystä asioiden kulusta. Asioita ovat 24 ssä tulkinneet sivulliset omilla käsityksillään ja samaa toistan aina uudestaan. Rohkea mies.

    Äänestä

  • Niin mitä se Parkkinen kirjoittaa, varmaan haluaa hiidenkylän koululle vastaanottokeskuksen vai ? missä se loki on ?

    Äänestä

  • vastuunkantajat kirjoitti:

    Tähän ei kuulu Parkkinen eikä Liuska/Leppäharju hallitus.
    Tämä on Tikanmäen hallituksen SUURI LUOTTAMUSTEHTÄVÄSSÄ KAUPUNGINHALLITUKSEN TEKEMÄ LAITON TEKO jonka maksumiehet on selvitettävä. Viranomainen on toiminut lainvastaisesti ja aiheuttanut Pyhäjärven kaupungille 1.5 miljoonan euron menoerän.

    Oho, Miljoonapelle on saanut palkankorotuksen!

    Äänestä

Tässä ei ole voittajia. Pitkä pimeä vaellus jota maksetaan pitkään menettetyinä työpaikkoina. Kehitysaskeleet jotka on jo menetetty emme ehdi kiriä vaikka uusi nousu alkaisi.
Luottamuksen kannalta kaikki sopankeitto osapuolien tulisi jättää kauden päättyessa paikkansa.
Mutta kuka lähtisi raunioista nostamaan?

Äänestä

Ompa jotenkin raukee olo! Ja Venäjä suljettiin pois yleisurheilusta! Nostammeko pienet maljat, veljet?

Äänestä
  • Otetaan kunnon kulaukset.JES

    Äänestä

Ette kai te poloiset kuvittele, jotta hänen, Titan, poistuminen poistaa homeisen ja mädäntyneen tilan Pyhäjärven kuntapolitiikasta?
Joka helpommasta ajasta ilman häntä elättelee, erehtyy jälleen totaalisesti.

Kun tarpeeksi sullotaan syytä ja potaskaa yhdestä henkilöstä nousevana, niin luikkivien operaatioryhmyrien otsassa on jo niin suuri kupla, että huhukuplan puhkeaminen on enää ajan kysymys.

Äänestä
  • Juur noin. Edelleen meidän ainoa tavoite on syöstä Jukka Tikanmäki kokonaan pois vallasta! SIIS AINOA TAVOITE! Muulla ei ole mitään väliä!

    Äänestä

  • Pyhäjärven.tauti kirjoitti:

    Juur noin. Edelleen meidän ainoa tavoite on syöstä Jukka Tikanmäki kokonaan pois vallasta! SIIS AINOA TAVOITE! Muulla ei ole mitään väliä!

    sille nyt on yksi ja sama. onko kaluttu luu tai turvonnut possu.

    Äänestä

  • askelmerkit kirjoitti:

    sille nyt on yksi ja sama. onko kaluttu luu tai turvonnut possu.

    Turvonnut possu makaa kaukalossaan. On vain ajan kysymys koska
    räjähtää omaan mäskiinsä.

    Äänestä

Lähteekö kärsämäen Riitta Titan kyytiin, valmistelut ovat alkaneet?

Äänestä
  • Pyhäjärven tauti paljasti edellä tavoitteen. Ei ole ollutkaan Rinnevaaran arvostaminen ja viranhoito. Vain oma sisäsiittoinen tavoite.

    Äänestä

Joko se ensiviikkolla lähtee?

Äänestä

No niin juuttaan pökiöt töihin siitä,niin kauppala pelastuu!!!Milloin syttyy moskovan valot palamaan kauppalan kskustaan?

Äänestä
  • Olitko tänään töissä?

    Äänestä

  • Kyllä muualla oli jo Joulu avattu.

    Äänestä

  • Ehkä on parempi kaikille että lähtee.

    Äänestä

  • asiatsovittu kirjoitti:

    Ehkä on parempi kaikille että lähtee.

    Kiviniemi kans!!

    Äänestä

  • Palstan aloittajan toteamuksen jälkeen kysyn, montako kertaa on jälkeen jäänyt "palanut maa" ja montako kertaa työyhteisö on hänen johtamanaan eheytynyt?

    Äänestä

  • Toisella 24 palstalla annettiin ymmärtää, että kiinnostuksen kohteena ei ole koskaan ollutkaan Rinnevaara, vaan Tikanmäki. Yllättävä toteamus. Se on karkeaa ihmisen välineistämistä.

    Äänestä

Päätös on oikea,tulos on osoittanut että mikään ei toimi.

Äänestä

Mikään ei silti muutu, ikiaikaiset niin poliittiset kuin viraston paskapäät ovat yhä keskellämme.

Äänestä
  • Jokainen, kun huomaa, että häntä käytetään välineenä, etsii muuta ratkaisua. Ei ihmiset halua olla varstoja. Ratkaisu on oikeudenmukainen kaikille osapuolille

    Äänestä

  • 1Varsta kirjoitti:

    Jokainen, kun huomaa, että häntä käytetään välineenä, etsii muuta ratkaisua. Ei ihmiset halua olla varstoja. Ratkaisu on oikeudenmukainen kaikille osapuolille

    Kuten Parkkinen, heitti pyyhkeen kehään, tajusikohan itse että käytettiin hyväksi, poloinen!

    Äänestä

  • Voi.voi.poloinen kirjoitti:

    Kuten Parkkinen, heitti pyyhkeen kehään, tajusikohan itse että käytettiin hyväksi, poloinen!

    Siinä taes olla moni käyttäjä.

    Äänestä

  • houkuttelut kirjoitti:

    Siinä taes olla moni käyttäjä.

    Koko Proo-porukkaa käytettiin hyväksi!

    Äänestä

Moni entinen tosi keskustalainen kääntyisi haudassaan on tietäisi miten nykykeput ovat hoitaneeet asioita Pyhäjärvellä. Kuivattaneet koko kylän, palvelut ja unohtaneet kuntalaiset. Oman edun tavoittelijoita kaikki pääjehut. Ei minkäänlaisia käytöstapoja eikä osaamista työllisyyden parantamiseksi. Hyväveli sisar hömpötystä jne. Kaikki vanhat ulos ja uudet immeiset koulutukseen luottamustehtävien kunniallisen ja laillisuuden hoitamisen opettelemiseen sekä valtuutetun arvokkaan ja rehellisen käyttäytymisen oppiin vaikka Kaarina Suonperän opastuksella. Pyhäjärvi kunniakas vanha pitäjä on saatava tästä suosta ylös. Säilytettävä itsenäisenä eikä Haapajärven nostajana. Toimikaa kellä valta on hyvät nuoret avatkaa silmänne.

Äänestä
  • Tärkeä muutos tapahtuu huomenna! Tosin Proo jatkaa Pyhäjärven alasajoa kiihtyvällä tahdilla valittaen jokaisesta päätöksestä ja räkyttäen täällä haukkuen kaikki muut paitsi itsensä!

    Äänestä

Proo on vienyt meitä alaspäin jo useita vuosia valittamalla ja jarruttamalla kaikkea mahdollista.
Toisaalta ei ole mikään ihme kun tyypit tuntee, tuo joukkio on todella katkera jopa elämälle.

Äänestä

Niinpä. Kyllä proolaisten toiminta on ollut hyvinkin kyseenalaista. Tuntuu, että he eivät periaatteessakaan halua olla mistään asiasta samaa mieltä enemmistön kanssa. Asiat eivät välttämättä riitele keskenään, mutta henkilöt eivät tule toistensa kanssa toimeen. Syntyy pattitilanne, jossa kumpikaan osapuoli ei halua perääntyä ja riita on valmis asiasta kuin asiasta.

Äänestä

hyvä veli systeemi pelaa jälleen..
Titaa rangaistaan kun paljastaa pölyt...joita yritetään haudata
Taas menetettiin hyvä johtaja

Äänestä
  • Miten niin menetettiin taas HYVÄ johtaja? Tehän olette haukkuneet kaikki edelliset johtajat "maan rakoon"!

    Äänestä

  • Tarkoitin yleisesti ottaen

    Äänestä

  • Tuulella käyviä kaikki proot,jarruttavat tarkoituksella Pyhäjärvisten elämää.

    Äänestä

  • eiHyvä kirjoitti:

    Tarkoitin yleisesti ottaen

    Vittu että ootte PELLEJÄ! Ihan yleisesti tarkoitin!

    Äänestä

  • ProPellet kirjoitti:

    Vittu että ootte PELLEJÄ! Ihan yleisesti tarkoitin!

    Tämä kommentti ei ollut Hevonhumppaa ja höpöhöpöjuttua! Ensiksi haukutaan kaikki johtajat ja sitten väitetään että taas menetettiin hyvä johtaja kun Rinnevaara itse haluaa lähteä! Voi hyvää päivää teitä Proolaisia!

    Äänestä

  • Oikein valittajaporukkaa,kiusaavat tarkoituksella Pyhäjärvisiä.

    Äänestä

  • Huomaatteko nyt kokouksen aikaan ei kukaan itke ja märise täällä! Mistähän johtuu?

    Äänestä

Ei ehi Malila, Leppäharju ja Tuikka koneelle.

Äänestä

Tita on yksi älykkäimmistä ja lahjakkaimmista tuntemistani henkilöistä. Pyhäjärvi tuskin voi saada Titan vertaista uutta kaupunginjohtajaa. Kateus toimii Suomessa ylivertaisella tavalla.

Äänestä
  • Varmaan voi joillekin olla, joku tykkää, joku toinen ei samalla tavoin, henkilöstön johtamiseen tarvitaan muutakin, kun määräyksiä nyt eletään 2015 vuotta, johtajalta vaaditaan eri tavalla johtajuutta, kyllä noita ns. politiikkoja voin kyllä arvostella, esim. proot ja muutama kepu on kyllä sellaista porukkaa, että huh huh, niin porvarillisia ajatuksia kuin olla osaa vaan nykyisin kuvitella, on siellä noita älykääpiöitäkin niin kun kalevi höpsii mitä sattuu ja kimmokin on jo vanhuuden vallassa, on siinä askolla varmaan kestämistä

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


joopajooxx kirjoitti:

Tänään kaupunginhallituksessa muodollisuuksien lisäksi vain tähän liittyvää asiaa

http://www.pyhajarvensanomat.fi/sivut/

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu