Takan purku 10v välein.

näin-se-sano

Varaavat takat täytyy purkaa 10 vuoden välein, johtuen kanavien nokeentumisesta. Näin sanoo perinnerakentaja Panu.

4

192

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • remonttimies1

      Mitä ja miten polttaa ne puut, kuinka monta takkaa on tehnyt, purkaa osaa lähes kaikki hömelöt, täyttä puppua puhuu !

    • tottakai_purkuun

      Samalla kun se homelääväkin ympäriltä menee purkuun.

    • eiuusavuton

      Kyllä ainakin meillä nuohooja puhdistaa nuo kanavat. Aika paljon niihin muuten vuodessa kerääntyy nokea. Parina vuonna olen itsekkin kesken lämmityskauden putsannut kanavat ihan opetellakseni.

    • kymmenienkin

      Vähän tuntuu tiuhalle. Ei kai niitä nokeentumisen takia uusita vaan rapautumisen. Juuri taannoin purimme ja kasasimme pönttöuunin 80 vuoden käytön jälkeen ja joku vuosi sitten kaakeliuunin 30 vuoden jälkeen. Molemmat rapautumisesta johtuen.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. IS: Väitöstutkimus - Pyöräilybuumi oli pelkkä kupla!

      Pyöräilybuumista paljastui karu totuus Väitöstutkimuksen mukaan suuri suomalainen pyöräilyrenessanssi olikin vain pelkk
      Maailman menoa
      14
      1369
    2. Turussa Varissuolla bussikuski ajoi lapsen yli lapsi kuoli

      Poliisi " Epäilee " kuskia törkeästä liikenneturvallisuuden vaarantamisesta ja törkeästä kuolemantuottamuksesta.
      Maailman menoa
      204
      1333
    3. Milloin bikineistä

      Tuli juhla tai esiintymis asu? Pikkasen harkintaa vois käyttää. Bikinit kuuluvat uimarannalle. No, mitä maailman tähdet
      Maailman menoa
      145
      1179
    4. Mene perheinesi arkkiin - kasteelle !

      Juutalaiset oli hyvin lapsirakkaita, mitään ehkäisyä ei käytetty. Perheissä oli paljon lapsia. Viiden koko perheen kast
      Kaste
      470
      1007
    5. 134
      959
    6. Olimmeko molemmat

      ujoja ja hankalia, vai minä vain? Mietin, oliko se silloin epävarmuutta vai kiinnostuksen puutetta.
      Ikävä
      73
      923
    7. Johanna Tukiainen ei suostu muuttamaan pois vuokra-asunnosta!

      Seiska kertoi tänään, että Johanna Tukiainen ei ole suostunut poistumaan Helsingin Munkkisaarenkadun vuokra-asunnostaan.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      66
      847
    8. Mun on ikävä sua J ,

      Mun on ikävä sua J, haluaisin tutustua paremmin (vaikka tämä aivan älytöntä onkin). Voitaisiinko nähdä ja jutella ihan
      Ikävä
      47
      832
    9. Kehtaisitko kulkea mun kans yleisillä paikoilla

      vaikka käsi kädessä?
      Ikävä
      68
      794
    10. Apostolit kastoivat eri tavalla kuin kirkko

      Raamatussa on kaksi ristiriitaista kastekaavaa. Toinen ei voi olla oikea. Kumpi on alkuperäinen? "Menkää siis ja tehkää
      Kaste
      397
      776
    Aihe