Prisma huijaa ihmisiä

Olen nyt joutunut neljä kertaa Hämeenlinnan prisman selkeän huijausyrityksen kohteeksi. Hinta ilmoitetaan ensin kissan korkuisin numeroin tarjoustiskissä, ja kun menen kassalle, hinta onkin moninkertainen. Jos asiakas ei huomaa tarkistaa hintaa kuitista perii prisma kylmästi ja huijaten asiakkaalta rahat ilman oman tunnontuskia. Tarkalleen ottaen kyseessä on petos, ja tästä aion tehdä seuraavan kerran rikosilmoituksen.
7102
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 7

Vanhimmat

citymarketti huijaa aina pahemmin. kassaneidillä on valmiiksi asiakasta syyttävä ilme kun alennusta ei ole kirjattu koneelle. silloinhan asiakas huijaa vaikka hyllyssä lukee kahden kissan korkuisena tarjoushinta.

Äänestä

Lidukassa hinta pitää kassalla ja lompuuki kiittää !

Äänestä
  • Tuolla ruokapalstalla on todettu lidlinkin hintojen heittävän kassoilla välillä...

    Äänestä

Kuka käy vielä prismassa.

Äänestä

Juu kotimainen suippopaprika piti olla 1,89 oli 3,45 ja hakalan kinkku piti olla 2.85 ja oli jotain 3,89 noin kuukausi sitten minulta huijattiin kahdessa tuotteessa melki kolme euroa, se oli viimeinen käyntini Prismassa. kannattaa miettiä onko järkeä pitää hintalaputus kohdillaan. Suurin osa asiakkaista ei nimittäin palaa valittamaan, jos vasta kassan jälkeen huomaa, vaan äänestävät jaloillaan. Yksi väärä hinta voi karkoittaa päivän aikana satoja asiakkaita ikuisesti.

Äänestä

Niin on jo tehnyt.

Äänestä

Lasten vaatekorissa oli prismassa tänä viikonloppuna iso lappu, jossa mainostettiin 2 euron alusvaatteita, joten otin siitä kaksi tuotetta, joissa oli vielä erikseen tuo 2 euron hintalappu. olin kuin ällikällä lyöty kun kassan kuitissa luki että näiden kahden tuotteen hinta olikin 20 euroa. Kassa ei edes vaivautunut pyytämään anteeksi vaan totesi kylmän viileästi että minun pitää mennä oikaisemaan hinta infoon. Muutenkin prismassa vaatetteet maksavat aivan liikaa. Yksi asiakas suuntaa nyt ainakin muihin kauppoihin tämän jälkeen.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


plms456789 kirjoitti:

Olen nyt joutunut neljä kertaa Hämeenlinnan prisman selkeän huijausyrityksen kohteeksi. Hinta ilmoitetaan ensin kissan korkuisin numeroin tarjoustiskissä, ja kun menen kassalle, hinta onkin moninkertainen. Jos asiakas ei huomaa tarkistaa hintaa kuitista perii prisma kylmästi ja huijaten asiakkaalta rahat ilman oman tunnontuskia. Tarkalleen ottaen kyseessä on petos, ja tästä aion tehdä seuraavan kerran rikosilmoituksen.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu