HASO:n ja TA:n perään nyt myös Asuntosäätiön Asokoditkin Helsingissä Laajasalon Kruunuvuorenrannan ASO-apajille. Ja kuten arvata saattoi, vastikkeet on kyllä melko reippaita: https://asouk.agenteq.fi/kohdekortti/default.aspx?id=562496 - MELLININTIE 3 (Valmistumisvuosi: 2017)
Asokodeillakin kohde haussa Kruunuvuorenrannassa
5
121
Vastaukset
- Aso_lakia_tarkasteltava
Pieni kysymys olisimpaikallaan esittää aso-asumisen eriarvoisesta toteutuksesta maassamme, vaikka aso-laki on yhtenevä ja kaikkia toimijoita koskeva sinänsä, siis olisi paikallaan nyt kepulaiselle ministerille - maatalous, ympäristö, ja asumiseen liittyvät kysymykset!
MIKSI eri asuntotuottajat ja rakentajat hinnoittelevat nim. omaan aso-asuntojen vuokrat ja vastikkeet haluamallaan tavalla!? Jos myös vuokrapuolelta voisi esittää saman kysymyksen, hintahaitari on hillitön!
Ara -asuntorahasto jos tukee valtiollisena toimijana kaikkia tahoja ja tuottajia!
http://www.ym.fi/fi-FI/Lausuntopyynto_luonnoksesta_hallituksen_(35382) - ytyertywy
"HASO:n ja TA:n perään nyt myös Asuntosäätiön Asokoditkin"
ja Avaimen perään. Avaimen ASOt on siinä ihan vieressä. Ja siihen takapihalle kallion päälle tulee HEKAn vuokrakämpät.No niinpä tosiaan: http://www.avainasumisoikeus.fi/fi/helsingin-gunillankallio Avaimet touhuja ei ollut tullutkaan pitkään aikaan tarkemmin seurattua - sen koommin kun herra Liukku sen omaksi bisneksekseen Avarasta lähtiessään itselleen mukaan nappasi. Tosin hyvin vastaavanlaisen tempunhan teki jo paljon tuota aiemmin Keskustapuolueen talouspäällikkönä toiminut herra Vähätiitto -napatessaan itselleen ihan koko TA-ryppään omaksi kivaksi imperiumikseen. Että näin näitä "yleishyödyllisiä" asuntoasioita on Suomessa hoidettu. Ja silti kaikkein kovimmat ASO-vastikkeet uusissa kohteissa taitaa olla Asuntosäätiöllä (jolla siis nykyään Asokoditkin) - jonka taustayhteisöjä ovat mm SAK ja Vuokralaiset ry!!!
- fdfdgryeye
"mm SAK ja Vuokralaiset ry"
ja Mannerheimin Lastensuojeluliitto, invalidiliitto ja väestöliitto..... Sulta tuntuu unohtuvan tarkoitushakuisesti ainakin puolet, mitkä ne tarkoitusperät sitten ovatkin. Ei voi tietää. No ei mulla nyt kyllä muuta agendaa noissa esimerkeissä ollut kuin se, että sekä SAK:n että tietenkin vallankin Vuokralaiset ry:n edustajat valittelevat tämän tästä pääkaupunkiseudun hirmuisia asumiskustannuksia - ja vaativat että asialle pitää tehdä jotain. Kun sitten noita puheevuoroja vertaa Asuntosäätiön touhuihin, niin kyllä tuossa mielestäni jonkinmoisen ristiriidan voi nähdä. MLL ja Väestöliitto taasen ovat aikoinaan lähteneet Asuntosäätiötä perustamaan edistääkseen lapsiperheille sopivien asuntojen rakentamista - ja invalidiliitto tietenkin omalle jäsenistölleen sopivien asuntojen rakentamista. Ja noissa suhteissahan tilanne pääkaupunkiseudulla on säätiön perustamisvuodesta 1951 edistynyt huikeasti silloista tilannetta parempaan suuntaan - isoja perheasuntoja on jopa erityisen hyvin saatavilla ja uudet asunnot on nekin jo hyvän aikaa tehty esteettömiksi. Tämä ei kuitenkaan lämmitä SAK:n ja Vuokralaiset ry:n pääkaupunkiseudun jäsenistössä vahvasti edustettuina olevia vähävaraisia sinkkuja ja pienperheitä - ja aivan erityisen vähän näille on iloa Asuntosäätiön omasta asuntotuotannosta.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Eelin, 20, itsemurhakirje - Suomalaisen terveydenhuollon virhe maksoi nuoren elämän
Yksikin mielenterveysongelmien takia menetetty nuori on liikaa. Masennusta sairastava Eeli Syrjälä, 20, ehti asua ensi812000En löydä sinua
En löydä sinua täältä, etkä sinä varmaankaan minua. Ennen kirjoitin selkeillä tunnisteilla, nyt jätän ne pois. Varmaan k201764- 321507
Hajoaako persut kuten 2017?
https://www.is.fi/politiikka/art-2000011217813.html Tämä on totisinta totta. Persut on murroksessa. Osa jättää puolueen2061406Kamala uutinen: Henkilö kuoli Tokmannin pihaan Kankaanpäässä- Jäi trukin alle
IL 9.5.2025 Ihminen kuoli Kankaanpään Tokmannin edustalla perjantaina aamupäivästä. Poliisin mukaan henkilö oli jäänyt331287- 251088
- 881050
- 261013
Aivottomat
Illalla yritin nukkua vuokratalossa. Klo 22.30 - 24.00 välillä 5 autoa ajoi rapun eteen, nuoria kuskaten. Eikö tule mie23837Oho! Jari Isometsä lataa suorat sanat Farmi Suomesta - Kovaa kritiikkiä: "Ei oikein enää nappaa..."
Jari Isometsä antaa kovaa kritiikkiä Farmi Suomi -realityn nykymenosta. Oletko samaa mieltä hiihtäjälegendan kanssa? L19812