Asokodeillakin kohde haussa Kruunuvuorenrannassa

5

127

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Aso_lakia_tarkasteltava

      Pieni kysymys olisimpaikallaan esittää aso-asumisen eriarvoisesta toteutuksesta maassamme, vaikka aso-laki on yhtenevä ja kaikkia toimijoita koskeva sinänsä, siis olisi paikallaan nyt kepulaiselle ministerille - maatalous, ympäristö, ja asumiseen liittyvät kysymykset!

      MIKSI eri asuntotuottajat ja rakentajat hinnoittelevat nim. omaan aso-asuntojen vuokrat ja vastikkeet haluamallaan tavalla!? Jos myös vuokrapuolelta voisi esittää saman kysymyksen, hintahaitari on hillitön!
      Ara -asuntorahasto jos tukee valtiollisena toimijana kaikkia tahoja ja tuottajia!

      http://www.ym.fi/fi-FI/Lausuntopyynto_luonnoksesta_hallituksen_(35382)

    • ytyertywy

      "HASO:n ja TA:n perään nyt myös Asuntosäätiön Asokoditkin"
      ja Avaimen perään. Avaimen ASOt on siinä ihan vieressä. Ja siihen takapihalle kallion päälle tulee HEKAn vuokrakämpät.

      • No niinpä tosiaan: http://www.avainasumisoikeus.fi/fi/helsingin-gunillankallio Avaimet touhuja ei ollut tullutkaan pitkään aikaan tarkemmin seurattua - sen koommin kun herra Liukku sen omaksi bisneksekseen Avarasta lähtiessään itselleen mukaan nappasi. Tosin hyvin vastaavanlaisen tempunhan teki jo paljon tuota aiemmin Keskustapuolueen talouspäällikkönä toiminut herra Vähätiitto -napatessaan itselleen ihan koko TA-ryppään omaksi kivaksi imperiumikseen. Että näin näitä "yleishyödyllisiä" asuntoasioita on Suomessa hoidettu. Ja silti kaikkein kovimmat ASO-vastikkeet uusissa kohteissa taitaa olla Asuntosäätiöllä (jolla siis nykyään Asokoditkin) - jonka taustayhteisöjä ovat mm SAK ja Vuokralaiset ry!!!


      • fdfdgryeye

        "mm SAK ja Vuokralaiset ry"

        ja Mannerheimin Lastensuojeluliitto, invalidiliitto ja väestöliitto..... Sulta tuntuu unohtuvan tarkoitushakuisesti ainakin puolet, mitkä ne tarkoitusperät sitten ovatkin. Ei voi tietää.


      • No ei mulla nyt kyllä muuta agendaa noissa esimerkeissä ollut kuin se, että sekä SAK:n että tietenkin vallankin Vuokralaiset ry:n edustajat valittelevat tämän tästä pääkaupunkiseudun hirmuisia asumiskustannuksia - ja vaativat että asialle pitää tehdä jotain. Kun sitten noita puheevuoroja vertaa Asuntosäätiön touhuihin, niin kyllä tuossa mielestäni jonkinmoisen ristiriidan voi nähdä. MLL ja Väestöliitto taasen ovat aikoinaan lähteneet Asuntosäätiötä perustamaan edistääkseen lapsiperheille sopivien asuntojen rakentamista - ja invalidiliitto tietenkin omalle jäsenistölleen sopivien asuntojen rakentamista. Ja noissa suhteissahan tilanne pääkaupunkiseudulla on säätiön perustamisvuodesta 1951 edistynyt huikeasti silloista tilannetta parempaan suuntaan - isoja perheasuntoja on jopa erityisen hyvin saatavilla ja uudet asunnot on nekin jo hyvän aikaa tehty esteettömiksi. Tämä ei kuitenkaan lämmitä SAK:n ja Vuokralaiset ry:n pääkaupunkiseudun jäsenistössä vahvasti edustettuina olevia vähävaraisia sinkkuja ja pienperheitä - ja aivan erityisen vähän näille on iloa Asuntosäätiön omasta asuntotuotannosta.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ootko nainen noin mustis musta

      Onhan se toki imartelevaa kun olet kaunis ja kaikkea muutakin, mutta ehkä vähän kummallista, kun ei varsinaisesti olla t
      Ikävä
      74
      4718
    2. Sen kerran kun siellä käyn

      Voisit olla paikalla💚💛☘️
      Ikävä
      33
      2671
    3. Kumpa tietäisin. Miehelle.

      Vieläkö toivot jotain viestiä, vai suutuitko taas...kun...🤔
      Ikävä
      40
      2464
    4. Ajattelen sinua tänäkin iltana

      Olet huippuihana❤️ Ajattelen sinua jatkuvasti. Toivottavasti tapaamme pian. En malttaisi odottaa, mutta odotan kuitenkin
      Ikävä
      25
      1900
    5. Kauan säkin jaksoit

      Minun perässä juosta. Kunnes pahoitit mielen. Kuinka monta anteeksipyyntöä olet vailla? 🧐
      Ikävä
      40
      1792
    6. Sä olet nainen kuuluisa..

      ..etkä mitenkään hyvällä tavalla.
      Suhteet
      84
      1630
    7. Miksi kaipaat

      Ja olet elämässäni vielä kaiken tämän jälkeen? Eikö kaikki ole jo selvää välillämme?
      Ikävä
      25
      1592
    8. Joel Harkimo ja Janni Hussi eroavat

      Tämä on ilon päivä 😊
      Kotimaiset julkkisjuorut
      153
      1478
    9. Mietin tässä T....

      Oletko jo kesälomalla.?Keli on ihanaa, ja sinä nautit veneilystä.... Edelleen käyt mielessä.... En ole unohtanut sinua..
      Suhteet
      24
      1338
    10. Miehelle...

      Oliko kaikki mökötus sen arvoista? Ei mukavalta tuntunut, kun aloit hiljaisesti osoittaa mieltä ja kohtelit välinpitämät
      Ikävä
      94
      1200
    Aihe