HD-television ja tallentavan normiboxin kytkentä?

metkat_kytkennät

Muutin huoneistoon jossa maanpäällinen antenni. Minulla on televisio jossa (myös) DVB-T2-viritin ja yksi scart-paikka. Edellisessä asunnossa käytin 3-paikkaista scart-jakajaa, koska kytkin televisioon myös vanhan DVD-soittimen ja VHS:n (yksi paikka siis vapaana). Jakaja varustettu valintapainikkeilla ja homma toimi. Tallentavaa boxia en ole koskaan omistanut. Mutta nyt muutettuani sain edelliseltä asukkaalta (kuulemma) toimivan tallentavan, kaksoisvirittimellä varustetun maanpäällis-digiboxin jossa vain 2xScart, ei HDMI-liitäntää (ei siis HD-boxi). Boxin takana liitännät Tuner1: TV IN, TV OUT ja Tuner2: TV IN ja TV OUT, Scart1-TV ja Scart2-VCR.

Sitten ne kytkennät - ja ongelmat:

Kytkin antennijohdon seinästä boxin Tuner1 TV IN -liitäntään ja edelleen Tuner1 TV OUT liitännästä television TV IN -liitäntään, koska haluan yhä katsoa myös HD-lähetyksiä tv:n omalla virittimellä. Tuner2 IN ja OUT välille kytkin loop-kaapelin. Scart 1:sen (TV) kytkin jakajaan joka tietty on kytketty television ainoaan scart-paikkaan.

Lopputulos oli että TV toimi omalla virittimellään (ilman että boxissa virtaa) mutta kun kytkin digiboxiin virran, valitsin TV:n menusta ulkopuoleisen lähteen (eli Scartin takana olevat laitteet) ja scart-jakajasta kytkin digiboxin painikkeen, ilmoittaa ruutu että "No signal". Tarkistin että kaikki kaapelit, etenkin scart kunnolla kiinni vaan sama juttu. Aattelin että boksi on rikki mutta kokeilin vielä ilman antennikaapelia boxin ja tv:n välille, pelkällä scartilla ja ohhoh, kanavat ilmestyi joten toimiihan se boxi sittenkin mutta TV:n viritin siis poissa pelistä (eli ei HD-lähetyksiä).

Pitkä selitys mutta lyhyt kysymys siis; miten noi oikein pitäisi kytkeä kun olishan se kiva joskus tallennella jotain mutta kuitenkin katsella teräväpiirtoakin...ja niin muuten, jos tallennan jotain niin onko silloin automaagisesti TV:n viritin poissa pelistä, eli pitääkö silloin katsoa pelkästään boxin tarjoamaa kuvaa - jos moista yleensä saisin näkyviin eli kytkennät toimimaan.

Kiitos jos joku jaksoi lukea ja vielä vastata =).

2

247

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Loop_viritinten_väliin

      Et sitten jaksanut kertoa digiboksin mallia. Helpottaisi huomattavasti vastaamista, jos edes se olisi tiedossa. Kahden virittimen malli se tuntuu kuitenkin olevan;)
      Kytke antennijohto seinästä Tuner 1 TV IN -liittimeen, LOOP-kaapelilla viet signaalin Tuner 1 TV OUT -liittimestä Tuner 2 TV IN -liittimeen ja sitten Tuner 2 TV OUT -liittimestä antennikaapeli televisiolle. Scart on oikein kytketty.
      Tuolla LOOP-kaapelilla saat digiboksin molemmat virittimet käyttöön, jolloin voit tallentaa digiboksin mallista riippuen kahta tai useampaa kanavaa samanaikaisesti. HD-kanavat kannattaa katsoa ilman muuta tv:n omalla virittimellä.

      • metkat_kytkennät

        No voihan luuppi, olen hämmästynyt ja hyvin tyytyväinen eli suuret kiitokset, homma alkoi pelittään. Mulla siis oli loop-kaapeli kiertämässä kehää ja kaiketi siksi ei antanut kummaltakaan virittimeltä kuvaa televitsuuniin. Kait. Joka tapauksessa, nyt näkyy! Ja juu, kauhean selittelyn jälkeen tosiaan en kertonut edes koneen mallia joten tässäpä se: Handan DVB-T 6001. Ohjekirjaahan mulla ei tietenkään tuohon ole mutta kaipa se siitä, en ole vielä arvannut kokeillut miten ja mistä tallennus pelittää kun en ole noiden kanssa juurikaan vekslaillut, ajan kanssa hiljalleen opiskelen...:)


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Nyt se on selvitetty: Sanna Marinin hallitus lisäsi menoja 41 miljardilla

      ”vasemmistohallitus oli katastrofaalisen huono”, sanoo kokoomus. Sanna Marinin (sd.) hallituksen tekemät menolisäykset
      Maailman menoa
      248
      17375
    2. Purra sössi kaiken 2 vuodessa, itkee nyt Marinin perään

      Nyt on taas sama vanha itkuvirsi, kun ei omat taidot riittänee. Kaikki on taas muiden syytä. No miten sen "Tunnin juna"
      Maailman menoa
      179
      12350
    3. Eli persujen rääkyminen Marinin hallituksen velanotosta oli sitä itseään

      "Valtiovarainministeriön mukaan Marinin hallitus lisäsi valtion pysyviä menoja 3 miljardia eikä 11 miljardia euroa." El
      Maailman menoa
      55
      6111
    4. MTV3 - Auerin poika todistaa videolla, miten Anneli pahoinpiteli lapsia!

      Kello 10.04 – Ainakin kerran viikossa se löi. Löi muitakin sisaruksia, mutta ei isosiskoa. Nuorinta siskoa en ole nähny
      Henkirikokset
      21
      4945
    5. Orpon hallitus runnoi Tunnin junan ilman tarvetta

      Näinkö valtiontaloutta hoidetaan? Siis asiantuntijoidenkin aikoja sitten kannattamattomaksi laskema Tunnin juna tehdään
      Maailman menoa
      69
      4945
    6. Orpon hallitus paskoi kaikki hommat

      ja "yllätäen" ilmestyi raportti Marinin hallituksen tuhlailusta, raportti tuli kuin TILAUKSESTA.
      Maailman menoa
      26
      4052
    7. Lindtman ylivoimainen suosikki pääministeriksi

      Lindtmania kannattaa pääministeriksi peräti 50 prosenttia useampi kuin toiseksi suosituinta Kaikkosta. https://www.ilta
      Maailman menoa
      84
      3635
    8. Kansa haluaa Marinin hallituksen takaisin ja Orpon pois

      Suomen kansa on nyt ilmoittanut millaisen hallituksen Suomi tarvitsee. "Suomalaisten suosikki seuraavaksi hallituspohja
      Maailman menoa
      22
      3603
    9. NO NIIN! Nyt on sitten prinsessa Sannan sädekehä lopullisesti rikottu

      narsistia ei kannata enää kuin ne fanaattisimmat kulttilaiset, jotka ovat myös sitä Suomen heikkoälyisintä sakkia. Kun
      Maailman menoa
      39
      3135
    10. Sanna Marin - Maailman paras talousasiantuntija?

      PersKeKoa pukkaa? https://www.hs.fi/politiikka/art-2000011636623.html
      Maailman menoa
      144
      3111
    Aihe