HD-television ja tallentavan normiboxin kytkentä?

metkat_kytkennät

Muutin huoneistoon jossa maanpäällinen antenni. Minulla on televisio jossa (myös) DVB-T2-viritin ja yksi scart-paikka. Edellisessä asunnossa käytin 3-paikkaista scart-jakajaa, koska kytkin televisioon myös vanhan DVD-soittimen ja VHS:n (yksi paikka siis vapaana). Jakaja varustettu valintapainikkeilla ja homma toimi. Tallentavaa boxia en ole koskaan omistanut. Mutta nyt muutettuani sain edelliseltä asukkaalta (kuulemma) toimivan tallentavan, kaksoisvirittimellä varustetun maanpäällis-digiboxin jossa vain 2xScart, ei HDMI-liitäntää (ei siis HD-boxi). Boxin takana liitännät Tuner1: TV IN, TV OUT ja Tuner2: TV IN ja TV OUT, Scart1-TV ja Scart2-VCR.

Sitten ne kytkennät - ja ongelmat:

Kytkin antennijohdon seinästä boxin Tuner1 TV IN -liitäntään ja edelleen Tuner1 TV OUT liitännästä television TV IN -liitäntään, koska haluan yhä katsoa myös HD-lähetyksiä tv:n omalla virittimellä. Tuner2 IN ja OUT välille kytkin loop-kaapelin. Scart 1:sen (TV) kytkin jakajaan joka tietty on kytketty television ainoaan scart-paikkaan.

Lopputulos oli että TV toimi omalla virittimellään (ilman että boxissa virtaa) mutta kun kytkin digiboxiin virran, valitsin TV:n menusta ulkopuoleisen lähteen (eli Scartin takana olevat laitteet) ja scart-jakajasta kytkin digiboxin painikkeen, ilmoittaa ruutu että "No signal". Tarkistin että kaikki kaapelit, etenkin scart kunnolla kiinni vaan sama juttu. Aattelin että boksi on rikki mutta kokeilin vielä ilman antennikaapelia boxin ja tv:n välille, pelkällä scartilla ja ohhoh, kanavat ilmestyi joten toimiihan se boxi sittenkin mutta TV:n viritin siis poissa pelistä (eli ei HD-lähetyksiä).

Pitkä selitys mutta lyhyt kysymys siis; miten noi oikein pitäisi kytkeä kun olishan se kiva joskus tallennella jotain mutta kuitenkin katsella teräväpiirtoakin...ja niin muuten, jos tallennan jotain niin onko silloin automaagisesti TV:n viritin poissa pelistä, eli pitääkö silloin katsoa pelkästään boxin tarjoamaa kuvaa - jos moista yleensä saisin näkyviin eli kytkennät toimimaan.

Kiitos jos joku jaksoi lukea ja vielä vastata =).

2

316

    Vastaukset 2

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Loop_viritinten_väliin

      Et sitten jaksanut kertoa digiboksin mallia. Helpottaisi huomattavasti vastaamista, jos edes se olisi tiedossa. Kahden virittimen malli se tuntuu kuitenkin olevan;)
      Kytke antennijohto seinästä Tuner 1 TV IN -liittimeen, LOOP-kaapelilla viet signaalin Tuner 1 TV OUT -liittimestä Tuner 2 TV IN -liittimeen ja sitten Tuner 2 TV OUT -liittimestä antennikaapeli televisiolle. Scart on oikein kytketty.
      Tuolla LOOP-kaapelilla saat digiboksin molemmat virittimet käyttöön, jolloin voit tallentaa digiboksin mallista riippuen kahta tai useampaa kanavaa samanaikaisesti. HD-kanavat kannattaa katsoa ilman muuta tv:n omalla virittimellä.

      • metkat_kytkennät

        No voihan luuppi, olen hämmästynyt ja hyvin tyytyväinen eli suuret kiitokset, homma alkoi pelittään. Mulla siis oli loop-kaapeli kiertämässä kehää ja kaiketi siksi ei antanut kummaltakaan virittimeltä kuvaa televitsuuniin. Kait. Joka tapauksessa, nyt näkyy! Ja juu, kauhean selittelyn jälkeen tosiaan en kertonut edes koneen mallia joten tässäpä se: Handan DVB-T 6001. Ohjekirjaahan mulla ei tietenkään tuohon ole mutta kaipa se siitä, en ole vielä arvannut kokeillut miten ja mistä tallennus pelittää kun en ole noiden kanssa juurikaan vekslaillut, ajan kanssa hiljalleen opiskelen...:)


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ampuminen kylpylässä

      Onko vornasen timbe käynyt hiukan kylpemässä vai mikä tämä ampumatapaus on kylpylässä? Tuntuu aika villi meno olevan naa
      Naantali
      105
      2344
    2. Kemijärvellä vesionnettomuus

      Pitkänsillan ja taiteilijanniemen välillä nähty henkilön painuvan veden alle. Mitä on tapahtunut? Onko vesihiisi taas as
      Kemijärvi
      42
      1608
    3. 115
      1148
    4. Hei, voitko kuunnella

      Voisitko auttaa minua selvittämään asioita? En halua ajaa sinua hulluuteen kanssani, en sitoa sinua, en esittää vaatimu
      Ikävä
      141
      1139
    5. Joku porukka lähtenyt täältä

      Ihmeen hiljainen on palsta nyt. Yleensä tänne tulvii aloituksia yms, mutta nyt on kyllä erikoisen hiljaista.
      Ikävä
      232
      1068
    6. Costa Rica on tympeän makuinen kahvi

      Ostin kahvin hinnan romahduksen kunniaksi Costa Rican "Premium Blendiä". Piti olla sataprosenttista arabialaista. No ain
      Maailman menoa
      58
      947
    7. Miten yrität

      Vielä saada kaivattusi?
      Ikävä
      82
      886
    8. Se kun olit pitkästä aikaa silmieni edessä

      Oli kyllä sykähdyttävää. Tiedätkö, mikä laittaa minut ikävöimään sinua? Kun palautan mieleeni valtavan ihanan olemuksen,
      Ikävä
      55
      841
    9. Tuletko tänään

      Jos soitan? Niin... tuletko?🖤
      Ikävä
      83
      821
    10. Olipa yllätys

      Kuten hyvin moni tiesi/arvasi että valetta alusta loppuun toi *olemme ystäviä* satu. Instassaan käsi kädessä kuva kertoo
      Kotimaiset julkkisjuorut
      215
      784
    11. 55
      780
    12. Muutto auto hakee sut tänään!

      Tein sulle oman huoneen! mieheltä naiselle
      Ikävä
      93
      749
    13. Kiinni jäit

      Ei olisi uskonut sinusta
      Ikävä
      40
      696
    14. On todella ikävää

      Todella ikävää, että asiat ovat menneet tällaisiksi. Tämä ei ollut missään vaiheessa tarkoitukseni. Olen tehnyt virheit
      Ikävä
      79
      668
    15. Oletteko koskaan torjuneet kaivattuanne?

      Minä olen, kun en silloin tajunnut vielä ihastuneeni. Yritin paikata tapahtunutta, mutta ei onnistunut enää.
      Ikävä
      31
      617
    16. Ottanet yhteyttä

      Facebookissa,jos on jotain asiaa.Miehelle! T.M-nainen.
      Ikävä
      57
      542
    17. Nyt ei enää ole

      Mitään mikä pitäisi mut hiljaa, kaikesta. Tämä on muutamalle henkilölle täällä.
      Ikävä
      39
      535
    18. Kai sä mies ymmärrät..

      ..ettet jättänyt vaihtoahtoa. Tottakai toivon vielä, että pystyisit toimimaan niin että asiat korjaantuisivat. Vahvast
      Ikävä
      30
      512
    19. Hämmentävä hetki: TTK:sta pudonnut Johanna Puhakka lataa pettyneenä: "Sitä ei voi kieltää"

      Johanna Puhakka ja Jurijs Jurza Trosenko tippuivat Tanssii Tähtien Kanssa -kisasta. Suositussa viihdeohjelmassa nähtiin
      Tanssii tähtien kanssa
      14
      510
    20. Onkin niin, että olet hulluna minuun

      mutta et uskalla sitä tuoda ilmi. Salaa haaveilet kiihkeästä suhteesta, vaan siihen se jää, ja syyksi esteet ja muut. S
      Ikävä
      26
      508
    Aihe