Sain joulupukilta 2 lintua,ja ne ovat rodultaan kuulema lokkipeippoja..en ole koskaan kuulutkaan moisista,ja en myöskään löydä niistä mistään mitään infoa...kummallista. Onko ne niin erikoisia ja harvinaisia? Mitä niille tulisi syöttää? Ja tykkääkö ne jos niille tekee häkkiin kiikkuja ja kulkusia? Entä peilejä? Neuvokaa mua pliis=)Mistä tietää onko ne poikia vai tyttöjä? pesiikö ne?
lokkipeippoja...
2
1982
Vastaukset
- -M-
Etsipä oikeilla nimillä niin voipi alkaa tietoa paremmin löytyä...
"Lokkipeippo" on kesyversio linnusta jonka oikea laji on siis:
valkoperämanikki (Loncura striata)
engl. "society finch", "bengalese finch"
(Ja erinäköiset lemmikkilinnut ovat siis yleensä ihan eri lajeja, rotuja löytyy lähinnä vain muutamalta lajilta, esim joiltain koristekyyhkyiltä tai -kanoilta tai kanarianhempoilta)
Keinuista ja köysistä peipot voivat pitää, mutta muuten yleensä eivät leluista piittaa niin kuin papukaijalinnut. Hoito valkoperämanikeilla on vastaavaa kuin vaikkapa seeprapeipoilla. Sukupuolet erottaa lähinnä käyttäytymisestä ja siitä että vain koiras laulaa. Pesintä on noilla helppoa jos sitä haluaa kokeilla.
Tässä alkuun pääsemiseksi muutama linkki:
seeprapeipon hoidosta:
http://www.papukaijayhdistys.fi/modules.php?name=News&file=article&sid=58&mode=thread&order=0&thold=0
yleistä lintujen ruokinnasta:
http://www.papukaijayhdistys.fi/modules.php?name=News&file=article&sid=84&mode=thread&order=0&thold=0
valkoperämanikeista suomeksi:
http://keskustelu.suomi24.fi/show.fcgi?category=102&conference=4500000000000121&posting=22000000002163225
http://www.papukaijayhdistys.fi/modules.php?name=Forums&file=viewtopic&t=1359
valkoperämanikeista englanniksi:
http://www.efinch.com/species/society.htm
http://www.finchworld.com/SOCIETYFINCHWEBPAGE.HTML
http://www.birds2grow.com/cs-society.html - Johku
moi!
Voit antaa lokkipeipoillesi ruuaksi jyviä,jyvätankoja,kalkkikiveä,ja erilaisia vihanneksia. Häkkiin voit laittaa peilejä,kulkusia keinuja ja kaikkea mahdollista.
jos haluat että ne saa poikasia,niin osta eläinkaupasta pesimäpönttö. itselläni on seeprapeippo koiras ja naaras ja ne on saanut 4 munaa.siksi niiden hautomisaikana sinun tulisi antaa emolle vaihtelevaa ruokaa,ja varsinkin silloin kun poikaset kuoriutuvat.munien pehmusteeksi voi laittaa heiniä. lisää tietoa saat lainaamalla kirjastosta kirjoja.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Riikka Purra lupasi Suomen kansalle 1 euron bensaa, hinta nyt 2 euroa
Vasemmistolaisen Marinin hallituksen aikana bensa ei maksanut kuin 1,3 euroa litralta. Ministerin pitäisi perustuslain m1224592Suvi Lindenillä 5 366 päivän putki
Täytyy kyllä myöntää vaikka olen itsekin innokas, niin en ole tuollaiseen yli kymmenen vuoden putkeen kyennyt. Välillä o1013900Mistä se kertoo
Näin miehen pitkästä aikaa. Samantien iski sellainen paineen tunne rintaan, sitä ei ole ollut vuosiin. Ja nyt olen siitä363549- 513290
- 432982
Nyt on sanottava että sattuu kipeästi
Jos, sinä aikana kun olen kaivannut ja odottanut sinua ja olet tiennyt sen, niin jos valitsit toisen miehen. Katsot minu182549Rakkaalle miehelle
Terveiset rakas. Ikävä on edelleen. Suru valtaa sydämen, kun en saa lähestyä sinua. En saa vastauksia, en soittoa, viest222452- 232196
UMK-juontajakaksikon pari isoa "mokaa" ihmetyttää - Mitäs tykkäsit Syköstä ja Uotisesta juontajina?
Tänä vuonna UMK-lavalla nähtiin artistien lisäksi juontajakolmikko Jorma Uotinen, Sami Sykkö ja Jasmin Beloued. Juontami171849Jussi "Mestari" Halal-ahon sotilasarvo?
Minä vuonna Jussille myönnettiin sotilasansiomitali? Vai myönnettiinkö Jussille sotilasansiomitalia lainkaan?351745