Oli moku yrittänyt viedä lompakon sokkarilla taskusta kantasuomalaiselta.. oli jäänyt kiinni ja lähti maijalla.
pakolaiset taskuvarkaissa sokkarilla
imseventeen
52243
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 52
Vanhimmat
Missä helvetin kohdassa on saarijärvellä sokkari haloo??
No vittu ääsmarketti vitun suvakki..
Yritäs Kuosmanen laittaa kuriin, ei sinusta kyllä siihen ole.
Katsotaanpas niin Sampossa ei uskalleta kirjoittaa tästä mitään.
Syyllistetään vain suomalaisia nuoria kun joku oli kaatanut jonkun paskahuussin.
Älkää sekoittako Saarijärvellä liikkuvia Romanialaisia ja pakolaisia vai oletteko kuulleet et näitä Romanialaisia ois pakplaiskeskuksissa täällä. Nämä ruusun tarjoajat jotka yrittävät iholle eivät ole pakolaisia.
Miksi erottelet ihmisiä toisistaan heidän etnisen alkuperänsä mukaan?
Tarkoitatko, että toiset ihmiset ovat parempia kuin toiset?
Laittaisitko meille malliksi vähän missä järjestyksessä he ovat sinun ajatusmaailmassasi. Jookosta joo :)
Kerro nyt vaan... siis ovatko s-kaupan aulassa pikkupimuille keksiä tyrkyttävät parempia kuin ruusuja hieman varttuneemmille tarjoavat...
Etkö tajua et Romaniasta tänne tulevat eI
vät ole näitä pakolaisia vai oletkos jostain kuullut et olis Romanialaisia turvapaikanhakijoita. Nämä Romaniasta ja muista euroopan maista tulevat tänne kerjäämään , varastelemaan ja tekemään ryöstöjä. Vai etkö ole ennen näistä kuullut. Kaikki on vain hyvä laittaa turvapaikanhakijoiden tekemiksi. Lue lehtiä seuraa uutisia.
Jos suvaitsisit perehtyä vaikka tilastoihin, joita esim. Migri julkaisee, niin silloin tietäisit, että Suomesta turvapaikkaa hakeneet edustavat yli 90 eri kansalaisuutta.
Eli mitä minä nyt en tajua? Ei, en ole juurikaan kuullut romanialaisista turvapaikanhakijoista. Lukenut kylläkin, esim. juuri mainitsemistani tilastoista.
Kun minä suvaitsin vastailla esittämiisi kysymyksiisi, niin voisitko sinäkin olla kantasuomalaista kohtaan niin suvaitsevainen, että sinä nyt jo vuorostasi vastaisit minun jo aiemmin esittämiin kysymyksiin.
Edellä esittämieni kysymysten lisäksi en voi olla kysymättä sinulta seuraavaa: Miksi leimaat Romaniasta ja muista Euroopan maista saapuvat ihmiset kerjäläisiksi, varkaiksi ja ryöstäjiksi?
No sehän on ihan faktaa et esim Helsingin kaduilla kerjäävät ovat juuri Romanialaisia. Saarijärvellä myöskin nämä kauppojen edessä haitaria soittavat joita nyt ei ole enää näkynyt olivat Romanialaisia kysymällä asiat selviävät. No nyt varmaan kysyt osaanko ehkä puhua muitakin kieliä kun vain näitä kahta kotimaista. Kieliäkin oppii opiskelemalla.
Et sitten edelleenkään suvainnut vastata yhteenkään sinulle esitettyyn kysymykseen.
Jos Helsingissä on ollut romanialaisia kerjäläisiä, niin totta tosiaankin Saarijärvellä ruusuja jakavat ovat myöskin romanialaisia. Aivan kuten olivat nekin katusoittajat, joita ei ole pitkään aikaan enää näkynyt. Ilmeisesti Kirmoissakin kaikki haitaria tai jotain muuta soittaneet ovat Romaniasta kotoisin. :)
Kielisoittimia oppii soittamaan soittamalla.
No etkö tajunnut et kysymällä selvis mistä olivat nämä haitarinsoittajat eli Romaniasta . Uskoahan ei tietenkään tarvi. Minulla tahtoo olla paha vika selvitt
ää asioita eikä levitellä serkun kummin kaiman sanomisia.
Minun mielestäni sinä levittelet vain omia sanomisiasi.
Joo minusta se on paljon helpompaa levitellä ihan vaan perättömiä ja mututunne juttuja kuin todella ottaa asioista selvää. Kysyn vielä et kenen sanomisia sina levität vai otatko joistakin asioista selvää. Tänäänhän tuo oli Sampo lehdessä mistä nämä ruusujen jakajat kylillä ovat eli ROMANIASTA . Eihän tätäkään ole pakko uskoa se vain Sampo puolustelee tälläkin kirjoituksella turvapaikanhakijoita . Näinkö näet asian
Sitähän minä juuri teen. Yritän ottaa selvää asioista. Vaan olet kyllä vienyt minulta uskon itse käyttämääsi hokemaan: Kysymällä selviää.
Vaan kysäisenpä vielä kerran.
Miksi erottelet ihmisiä toisistaan heidän etnisen alkuperänsä mukaan?
Tarkoitatko, että toiset ihmiset ovat parempia kuin toiset?
Laittaisitko meille malliksi vähän missä järjestyksessä he ovat sinun ajatusmaailmassasi. Jookosta joo :)
Kerro nyt vaan... siis ovatko s-kaupan aulassa pikkupimuille keksiä tyrkyttävät parempia kuin ruusuja hieman varttuneemmille tarjoavat...
Lisäksi kysyn vielä uuden kysymyksen: Kuka on Sampossa mainittu Pentti Lahti ja mitä pahaa on ruusujen myymisessä?
En jaottele ihmisiä mihinkään ryhmiin nyt on vain kyseessä et täällä puhutaan pakonlaisista jotka asuvat Saarijärvellä ja nämä Romaniasta tulevat eivät ole heitä Pentti Lahti en tiedä nimi ei sano minulle mitään. Itseni kohdalle sattui tämä ruusun myyjä tyrkkäsi ruusun käteen sen jälkeen näytti lappua et pikkuveli menossa leikkaukseen ja tarvii rahaa. Annoin20 vaikka tiesin et asia ei näin ole. Noista keksin tyrkyttäjistä kuulen nyt sinulta siihen en sano mitään. Uskon vain sen mitä näen ja jos näen voin kysäistä asiasta. Tässä sinulle vastauksiaeivaannaurata joitain
Väität, että et jaottele ihmisiä mihinkään ryhmiin. Ja heti perään kerrot, että on "pakonlaisia" ja "Romaniasta tulevat". Mitä muuta tämä on kuin jaottelua eri ryhmiin?
Kuka täällä on ennen sinua puhunut Saarijärvellä asuvista pakolaisista? Ei, ei kukaan. Aivan itse keksit sotkea heidät tähän ketjuun.
Et tunne Pentti Lahtea, mutta kuitenkin siteeraat hänen väitettään Sampossa siitä, että "ruusukauppiaat" ovat romanialaisia. Onko muuten jossain kerrottu, että näillä "ruusukauppiailla" olisi joku yhteys ketjun otsikossa esitettyihin taskuvarkaisiin?
Se, mihin omat rahasi käytät, ei minua juurikaan kiinnosta. Annat SPR:lle tai sairaan ihmisen veljelle, ei tee sinusta minun silmissäni yhtään sen parempaa tai huonompaa ihmistä.
"Uskon vain sen mitä näen.." En nyt ala tällä lausahduksellasi herkuttelemaan. Jätän sen vaikkapa reserviin.
Kuten jo sanoin sinulle "suvakkimikämilloinkin": "Minun mielestäni sinä levittelet vain omia sanomisiasi" pitänee edelleenkin valtaosin paikkansa.
Kenenkäs sanomisia sinä levittelet . Etkö vieläkään tajua et Romanialaiset eivät ole turvapaikanhakijoita vai missä heitä rekisteröidään. Pitääkö kaikki vääntää rautalangasta. Ihmiset ovat ihmisiä tulivat he mistä maasta hyvänsä.Kuitenkin pitäisi sinunkin tietää et Romanialaiset eivät ole turvapaikanhakijoita ja minun puolestani voisivat ollakkin ei se minun elämää hetkauta. Pentti Lahden sanomisia en ole lukenut , kun ei tule Sampo lehteä et silleen.
Sivusta kysyn. Onko romanialaisella aina ruusu kädessä, entä jos on sen viimeisen antanut pois juuri ennen kun näen hänet. Miten erotan hänet turviksesta? Huonommista vaatteistako? Onko he huonompia kuin turvikset? Sanoiko Petteri Orpo että kaksi kolmasosaa turviksista on elitasosurffareita vai olenko nähnyt unta? Käy lukemassa Sampo kirjastossa.
Migrin (entinen Maahanmuuttovirasto) julkisuuteen antamien tilastojen mukaan kuluvana vuonna Suomeen on saapunut turvapaikkaa hakemaan Romanian kansalaisia. Siinä sinulle rautalankaa. Vääntele sitä nyt sitten miten haluat.
Se on aivan totta, että ihmiset ovat ihmisiä. Jopa silloinkin, "kun tulivat he mistä maasta hyvänsä." Mitä se tähän keskusteluun kuuluu? Sinähän vain suvaitset jakaa heitä (ihmisiä) etnisyyden perusteella erilaisiin ryhmiin. Miksi?
Koska kerrot uskovasi vain näkemääsi (heh heh, jo alkoi herkuttelu) ja 19.11.20015 klo 16.30 kirjoitat: "Tänäänhän tuo oli Sampo lehdessä mistä nämä ruusujen jakajat kylillä ovat eli ROMANIASTA " niin luulin, että tarkoitit lukeneesi (tai ainakin "nähneesi") Sampo-lehdestä seuraavaa: "-Ruusukauppiaat olivat romanialaisia... Pentti Lahti huomauttaa." Väännä nyt minulle tästäkin rautalankaa, et silleen vaikkei Sampoa tulekaan.
Jotta saisit sitä rautalangassa vääntelehtelemistäsi jatkaa, niin toistan kysymykseni: Onko muuten jossain kerrottu, että näillä "ruusukauppiailla" olisi joku yhteys ketjun otsikossa esitettyihin taskuvarkaisiin?
Tiesitkö et on semmoinen paikka kun kijast jossa voi käydä lukemassa lehtiä .En jaa ihmisiä mihinkään etnisiin ryhmiin olen sen verran suvakki. Tuo minulle nyt vain esiin se asia montako Romanialaista on paikallisissä paklaiskeskuksissa soita sinne ja kysy hea kyllä varmaan kertovat mistä maista asukit ovat,Tuo sitten tuo tietosi esille äläkä yritä vääristellä minun sanomisiani.
Voi kuule, toki tiedän, et on semmoinen paikka kun kijast ja siellä voi käydä lukemassa lehtiä. Mitä sitten? Sinulla alkaa vaan menemään aika ristiin nuo sinun juttusi. Milloin kerrot Sampossa sanotavan jotain ja sitten taas et olekaan koko juttua lukenut kun sinulle ei edes tule Sampoa ja sitten taas käytkin Sampoa lukemassa kijastissa kun "tervevaanterve" on sinulle sellaisesta mahdollisuudesta vinkannut.
Minun mielestäni jaat ihmisiä aika rajustikin erilaisiin ryhmiin heidän etnisen taustansa perusteella kun sanot: "Nämä Romaniasta ja muista euroopan maista tulevat tänne kerjäämään , varastelemaan ja tekemään ryöstöjä" ja samaan hengenvetoon annat ymmärtää, että muista maista tulevat pakolaiset eivät tällaista tee.
Valitettavasti tässä tapauksessa ja kenties onneksi, jos asiaa ajatellaan laajemmassa mittakaavassa, vastaanottokeskukset eivät kerro yksityiskohtaisia tietoja asukkaistaan. Näin toimitaan myös paikallisissä paklaiskeskuksissa.
Kertoisitko, mitä sinun sanomaasi olen yrittänyt vääristellä tai jopa vääristellyt?
Olenko sanonut et olen lukenut Sampoa sanoin vain et kirjastossa voi käydä lukemessa lehtiä myös muita kuin Sampolehteä . Kyllä asia kerrottiin ihan tasan tarkkaan kaupungin infotilaisuudessa mistä maista Saarijärvelle tulevat pakolaiset ovat . Eihän se mikään salaisuus ole et turhah yrittää keksiä selityksiä. Et vain haluakkaan oikeaa tietoa hakea ja vielä sekin mistäs tiedät minun etnisen taustani mietippä sitä. suvakki olen ja suvakkina pysyn .
Ei, et ole sanonut, että olet lukenut Sampo-lehteä. Olet vain sanonut 19.11.20015 klo 16.30:
"Tänäänhän tuo oli Sampo lehdessä mistä nämä ruusujen jakajat kylillä ovat eli ROMANIASTA "
Miten minusta alkoi tuntumaan, että toistan itseäni, mutta kertaushan on opintojen äiti, näemmä myös suvakille.
Kaupungin infotilaisuudessa kerrottiin summittaisesti siihen mennessä saapuneiden turvapaikanhakijoiden kotimaa. Sen jälkeen Saarijärven vastaanottokeskuksiin on tullut yli 200 uutta turvapaikanhakijaa. Heidän kotimaitaan ei ole kerrottu yksityiskohtaisesti julkisuuteen. Tähän saattaa olla syynä vokkien tiukentunut tiedotuspolitiikka.
Mutta jos sinä tiedät kaikkien Saarijärvelle sijoitettujen n. 300:n turvapaikanhakijan kotimaan, niin siitä tiedosta olisin kiinnostunut. Kiitän tiedosta jo etukäteen.
Mistäkö tiedän sinun etnisen taustasi. En tiedäkään, enkä ole koskaan väittänyt tietävänikään. Ei minulla ole mitään tarvetta sellaiseen tietoon. Samoja ihmisiähän me kaikki tässä maailmassa olemme, vai mitä? Paitsi tietenkin romanialaiset ja eurooppalaiset, jotka tulevat tänne kerjäämään, varastelemaan ja tekemään ryöstöjä, vai miten se sinun mielestäsi olikaan.
Siis hei... et kai sinä pidä suvakkia etnisenä taustana, ethän? Jos nyt näin kuitenkin sattuisi olemaan, niin silloin ymmärrän tästä maailmasta taas paljon enemmän.
Meneppäs käymään tuolla pakolaiskeskuksessa ja kysyt mistä maista asukkaat ovat varmasti sen sinulle kertovat ja jos kerran sanovat et on myöskin Romaniasta niin uskon sen . Sen kuitenkin pitää sen tiedon olla faktaa ei musta tuntuu tietoa . Sitä kun mikään laki ei kiellä ilmoittamasta minkä maan kansalaisia tulijat ovat.
Minulle on aikas lailla sama, mitä sinä uskot. Oleellisempaa on se, miten uskomuksiasi muille levittelet. Faktaahan sinulla ei ole levitettäväksi asti.
Saarijärvellä asuu näitä typeriä lippalakki amis luusereita ajetaan rinkiä bemarilla ja jumputetaan toosaa kyllä on noloa
Takapenkiltäkö kirjoitit?
Kävitkö itse vahvistamassa jostakin et oli varmasti pakolainen joka yritti varastaa lompakon. Vai kertoiko kaupan työntekijä
No eipä lompakkovarkauksia ennen sun lemmikkejä ole ollut.
Tomiko siellä kirjoittelee?
Sen verran nyt voin ihan omasta kokemuksesta kertoa että meillä vieraili kyllä näitä taskuvarkaita jo vuosia sitten ennen kuin pakolaisita oli kuultukkaan ja olivat ihan oman paikkakunnan asukkeja Hävisi kaksi lompakkoa rahoineen ja papereineen et turha on puhua etteikö meillä olis ihan paikallisiakin varkaita.
jos viimeks on varastettu ennen vuotta -90 kaksi lompakkoa niin voitko verrata sitä tähän tilanteeseen.NO ET VITTU VAAN VOI...!!! helevetin suvakki...
Miksikähän nämä paikallisten tekemät rötökset pitää piilotella , kun niitä tapahtuu tasaisin väliajoin. Milloin viedään auto pihasta no polkupyöräähän saa varmaan lainata se on yhteistä omaisuutta. On murtauduttu taloon ja sotkettu paikat ja vähän omaisuutta takavarikoitu, Voitko väittää valeeks.
Hieno vertaus Tomi.
Nekin varmasti oli ulkomaalaisia.
Kuka on tämä Tomi kerro mulle.
Naurettavaa joka kerta vedota siihen että suomalaisissakin on varkaita ym rikollisia. Niin on, miksi niitä pitää siis haalia tänne lisää ulkomailta? Ja varastaahan nämä turvikset jos tilaisuus tulee, tietävät tasantarkkaan että suomessa ei käsi katkea jos jotain tekee. Hyvä kun saavat edes sakkoja maksettavaksi.
enpä tosiaan minäkään muista aikasemmin olleen taskuvarkaita saarijärvellä..mutta kappas kun kylä täytetään kulttuurinrikastajilla niin johan rupeaa tapahtumaan.onkos saarijärvellä ollut vielä pimeitä "rättipäätakseja" kuten keuruulla?
Kirjoitusten perusteella osa taitaa olla lantasuomalaisia
Odotellaan nyt rauhassa, kyllä ne meidän "vieraat" alkaa muutakin tehdä kuin taskuvarkaissa kulkea. On se tietenkin surullista, että täytyy tapahtua jotain niin kauhistuttavaa, että kirkasotsaisten ja sinisilmäisten veronmaksajien tai luusereiden silmukat aukeaa..jos aukeaa. Ensin odotellaan itärajan aukeavan, sieltä tulee aimo annos uutta työvoimaa?
No jo vain sunhan kannattais alkaa ennustajaeukoks. Mitkä on tulevan lottokierroksen 7 oikein numerot, please kerro nyyyyyy. Kasvatetaan vaan kaikki tynnyrissä niin hyvä tulee. Rajat kiini, kaupat kiini,koulut kiini, kaikki kiini jep jep.
Ihan meidän oma presidentti ennusti ja uhosi tänään, että idästä rajat aukeaa, kai se tietää, ei tarvii ennustaa meikäläisten..että ihan odotellaan tässä nyt huomisia uutisia
mitä sinä sybylla kerrot että kaikki kiinni, kun nythän kaikki on auki, piikki on auki ihan kaikilta rajoilta
Olisit äänestänyt ei silloin kun eu:n liitymisestä äänestettiin. minä äänestin EI. No näin siinä sitten kävi,ollaan osa eurooppaa ja valitetaan kun kansat liikkuu. Nyt on turha ollenkaan äplistellä kun rajat on auki. Totutellaan vaan tilanteeseen koska se on itse tilattua.
Jaa olisi pitänyt äänestää keskustaa saatana?
Eikös se teidän keskustan sipilä oikein mainostanut miten tänne saa tulla asumaan pääministerin asuntoon ja kaikki maksetaan?
Keskustalle ääni on sama kun myisit maasi!
Huominen tuli, tuliko muuta?
Taas ollaan niin tietävinään. Täällä ei olisi muutaman kiintiöpakolaisen lisäksi yhtään irakilaista, jos täällä tosiaan noudatettaisiin niitä lakeja, mitä EU:ssa on vapaan liikkumisen suhteen määrätty. Hyvä alku olisi vaatia EU:n ulkorajojen sisään pyrkiviltä todiste siitä, että ovat oikeutettuja liikkumaan schengen alueella, niinkuin kuuluisikin vaatia. Siihen loppuisi paperittomien interreilaamiset Euroopan lävitse kuin seinään.
Asyylia olisi haettava ensimmäisestä maasta, johon astuvat ja dublin-sopimus hoitaisi loput. Se mitä kehitysmaalaisia tulisi vaikkapa Suomeen, tulisi yhteisellä taakanjakosopimuksella ja siihen voi vaikuttaa. Tulija-virta ei olisi hallitsematonta, niinkuin nyt.
Vaan kun on muutamia tuollaisia Merkelin, Lövrenin ja Sipilän kaltaisia kusiaivoja jotka ajavat vain omia agendojaan ja viisveisaavat, mitä EU:ssa on sovittu, niin tämä on tätä.
Kun muutkaan eivät enää noudata sopimuksia, miksi Suomenkaan pitäisi? Rajat kylmästi kiinni niiltä, joilla sitä ei ole oikeutta ylittää. Aloitetaan vaikka passittomista ihmisistä, joiden epäillään tulevan EU:n ulkopuolelta tai toisesta turvallisesta maasta.
Tällaisten tosiasioiden esiintuominen tukahduttaa värikkään keskustelun.
Toki joku voi taas yrittää: "Niin niin, mutta kun tilanne on se mikä on eikä mitään voida, koska on sopimukset ja hädässä olevia on autettava, ei saa pelätä vieraita ihmisiä, NATSIRASISTISIKAFASISTIJUNTTI, kyllä Tervo kirjoitti hyvin..."
Aijaa ne olikin puoluevaalit. Sori kun sotkin, mä luulin ,että siinä äänestettiin eu:n liittymisestä. No sattuuhan näitä perättömiä väittämiä muillekin. Niin maalaisliitto nykyinen keskusta taisi asuttaa karjalan evakotkin n. 400000 ihmistä silloin aikoinaan. Siplä taisi silloin vielä olla voipaketissa.
Se Keskustan Maalaisliitolta perimä osaaminen olisi pitänyt myydä Irakiin, niin olisivat siellä aivan keskenään pienillä maansisäisillä siirroilla pystyneet ratkaisemaan ongelman, joka nyt uhkaa kaataa koko Euroopan.
Ei suomessa osata myydä, pelätä täällä osataan.
Siks varmaan noita musulmaanejakin hyyssätään ja hännystellään. Tai ainakin osa meistä tekee niin.
Juttu on nyt vain näin et nää pakolaiset ovat tulleet ja tämän asian kanssa me eletään ja tullaan elämään jatkossakin. Mieltähän voi osoittaa, mutta se ei näitä pakolaisia maasta poista.
Ei varmaan poista, kun Suomen idiootti/hinttarihallitus ei tee mitään! Presitenttikin vaan tuumaa tumput suorana: "Niitä vaan tulee."