Miten valokuitu toimii

Tyhmä_

Eli tänne missä asun ollaan rakennuttamassa valokuitupiuhaa, mutta en tiedä miten se "toimii" eli ottaako se miten sen yhteyden koska täällä missä asun ei kuulu mikään liittymä, testattu on, ei 4g ei 3g, ei elisa ei dna ei sonera ja syynä siihen on se että melkeinpä kaikkien yhteystolppien välissä on iso tehdas joka estää kuuluvuuden.

mutta jos tilaisimme sen valokuidun niin mistä se ottaa sen yhteyden? en ole tähän asiaan tutustunut ja nyt kun tänne ollaan rakennuttamassa valokuitupiuhaa niin ajattelin kysyä internetin viisaalta maailmalta.

10

4191

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Mie_täält_kymest

      Koko internettihän perustuu valokuituun maailmanlaajuisesti. Kuituun pätee se vanha hokema, että se ei ole hyvä, se on paras. Ite asustelen täällä Kymenlaakson maaseudulla. Tänne puuhattiin se kyläkuitu hiljattain. Otin sen, ja olen ollut tyytyväinen, liittymän nopeus, toimintavarmuus on ollut ihan eri luokkaa, kun entisellä mokkulalla. Aikanaan adsl- linja pelasi vähän, miten tahtoi. Mokkulallahan yhteys on langaton vain lähimpään tukiasemaan asti, siitä sekin jatkaa valokuidulla runkoverkkoon.

      Kuitujakamohan on jossain, mistä ne kuidut lähtee ns. kylille. Meilläkin on siihen matkaa vissiin reilu kymmenkunta kilometriä, eipä asiakkaan siitä tarvitse murehtia, se on verkon rakentajan, ja palveluiden tuottajan asia huolehtia niistä, itse ei tarvitse, kuin käyttää.

    • Anonyymi

      Minä rakastan tinsbaa ja anttukin painaa kovasti ei ole kevyt poika hän

      • Anonyymi

        mitä vittua kuka oot


    • Anonyymi

      Yhteys menee sitä kuitua pitkin, eli 3G/4G toimimattomuuksilla ei ole mitään väliä valokuituyhteyden kanssa. Liittymän mukana saanee sopivan modeemin, joka hoitaa homman niin ettei juuri muuta tarvitse huolehtia kuin modeemin kytkeminen "seinään".

    • Anonyymi

      en oo vielä löytäny tinsbaaaaaaaa aaa tinsba on löytynyt ie ookkaan kun kahvin ostos korissa löytyi helikopters tulee tulee tulee

    • Anonyymi

      mä rakastna sua

    • Anonyymi

      Valokuitu ei ole langaton, ei siis 3g, 4g tai 5g. Valokuitu on paras mahdollinen yhteys nettiin. Toimii aina, ei pätki ja vauhti pysyy samana. On varmaan myös aika kallis.

    • Anonyymi

      olen jesus tinsba anttu onnin poika VI ja olen halunnut olla viikinki eli rautavuori miten pääsen hp msr930 käyttöliittymään

    • Anonyymi

      Sun pitää kiinnittää ikkunaan niitä kuituja, että niihin osuu valo. Sit vaan niistä kuiduista vedät johdon modeemiin. Toimii!

      • Anonyymi

        Tää on se uus 5G-valokuitu?


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Nainen, yrittäessäsi olla vahva olet heikoksi tullut

      Tiedätkö mitä todellinen vahvuus on? Selviätkö, kun valtakunnat kukistuvat? Miten suojaudut kun menetät kaiken? :/
      Ikävä
      191
      1304
    2. Miettimisen aihetta.

      Kannattaa yrittää vain niitä oman tasoisia miehiä. Eli tiputa ittes maan pinnalle. Tiedoksi naiselle mieheltä.
      Ikävä
      122
      1128
    3. Mitkä on 3 viimeistä sanaa

      sun ja kaivattusi viesteilyssä? Ensin sun, sitten kaivatun?
      Ikävä
      48
      854
    4. Kai sä näät

      Ku sua katson et olen aika rakastunut. Rakkaus ei vain ole aina niin yksinkertaista
      Ikävä
      70
      850
    5. Just nyt mä

      En haluais sanoa sulle mitään. Voisi vaikka istua vierekkäin hiljaa. Ehkä nojaten toisiimme. Tai maata vierekkäin, ilman
      Ikävä
      53
      780
    6. Nainen miltä tuntuu olla ainoa nainen Suomessa, joka kelpaa ja on yheen sopiva minulle

      Sydämeni on kuin muuri, valtavat piikkimuurit, luottamusongelmat, ulkonäkövaatimukset, persoonavaatimukset ja älykkyysva
      Ikävä
      50
      725
    7. Kuinka hyvin tunnet mut?

      Kerro musta mies jotain.
      Ikävä
      33
      692
    8. Piristä mua ystävä

      Hyvä💫...
      Ikävä
      60
      689
    9. Hakeudu hoitoon.

      En oo kiinnostunut susta.
      Ikävä
      50
      665
    10. Nainen, mitä ajattelet minusta?

      Mitä tuntemuksia saan aikaan sinussa? :/
      Ikävä
      52
      657
    Aihe