Jokainen voi vapaasti tehdä mitä haluaa seksuaalisuudellaan, mutta minusta homous on luonnonoikku. Perusteluni:
Ihmislajin tärkein tehtävä on pitää lajimme elossa. Ainoa tapa pitää laji elossa on lisääntyä. Mies-mies ja nainen-nainen tapauksessa lisääntyminen ei ole mahdollista. Näin ollen jos me kaikki olisimme kiinnostuneita samasta sukupuolesta, meidän lajimme kuolisi planeetalta pois. Mutta onneksi....homot ovat aina ollett ja tulevat aina olemaan vähemmistö.
Ihmislajin tärkein tehtävä on pitää lajimme elossa. Ainoa tapa pitää laji elossa on lisääntyä. Mies-mies ja nainen-nainen tapauksessa lisääntyminen ei ole mahdollista. Näin ollen jos me kaikki olisimme kiinnostuneita samasta sukupuolesta, meidän lajimme kuolisi planeetalta pois. Mutta onneksi....homot ovat aina ollett ja tulevat aina olemaan vähemmistö.
Vastaukset 39
Vanhimmat
kysymykseni kuuluu:hyväksytkö erilaisia ihmisiä?
mitä sitten jos homot olisikin vähemmistöä,mie en ainakaan näe niissä mitään pahaa,ihmisiä ne nekin on
sie varmaan ajattelet homoista sil viisiin että "saa niitä olla, kunhan ne ei esiinny päivänvalossa"?
pidä kuule mölyt mahassas äläkä tuo niitä esiin,ketään ei kiinnosta analysointisi homoista ja niiden paikasta yhteiskunnassa
Minä en pidä demokraattisessa maassa mölyjä mahassasni vaan käytän puheoikeuttani siinä missä muutkin. Kerrotko missä tekstin kohdassa sanottiin, että sanon homojen pysyvän poissa päivänvalossa tai osoitin heille paikan yhteiskunnasta...kerrotko minulle sen kohdan. Missä kohdin tekstiäni myös sanoin, että homot vähemmistönä häiritsevät minua? Minua on turha tulla valistamaan iskulauseila "sinä varmaan" ym, puhu faktoista tai ole hiljaa. Kuten sanoin, tehköön jokainen mitä haluaa, mutta tuossa on perusteluni miksi homous on minusta epänormaalia. Sinäkin olisit voinut kommentoida itse aihetta, etkä lähteä söperteämään omia uskomuksia ja asenteitasi.
Jos et satu tietämään niin nykyaikana nainen-nainen yhdistelmä voi lisääntyä. Toisaalta se vaatii kyllä tekniikkaa avukseen, mutta kuitenkin.
Mutta periaatteessa voidaan kyllä ajatella että he eivät voi lisääntyä, kuten ei myöskään mies-mies yhdistelmä.
Mutta voidaan myös ajatella että homot on luotu tähän maailmaan joka estäisi ihmistä lisääntymästä, sillä kohta täällä ei mahdu enää asumaan, joka taas tarkoittaisi että he ovat aivan normaalia porukkaa. Tai sitten he ovat luopuneet jostain muitten puolesta eli he ovat sankareita.
Mutta joka tapauksessa minulle on aivan sama onko joku homo vai ei. Se ei ihmisestä tee huonoa jos hän tykkääkin samasta sukupuolesta.
En välitä edes nähdä niitä, mut jos menee kapakkaan niin baaritiskin takana seisoo taas yks
minusta olisi parempi että ihmiset kuolisivat sukupuuttoon, koska meidän takiamme maapallo tuhoutuu jo noin 2000 vuodessa kasvihuoneilmiön takia.. Itse en aio tästä syystä hankkia yhtään lasta, vaikka olen heteroseksuaali
Maapallo ei tuhoudu kasvihuoneilmiön takii. on ilmasto ennenkin lämmennyt ja viilentynyt. ei siihe ihmisii oo tarvittu. ja joka pitää homoja pahana asiana taitaa olla seonnu...
se tuhoutuu just sen takii..
Ihan sama mitä tehtäis maapallo tuhoutuu joka tapaukses, aurinko sammuu jossaa vaihees... Meteoriitti voi tuhota koko maapallon... Ja te vitun viherpiipertäjät ja muu paska väki ketkä aattelee et ihmisten on kuoltava nii varmaa voitte alottaa ampumal ittenne, ette oo sen parempii ku muutkaa...
se tuntuu paljon mukavemmalta että ihminen kuolee luonnon omaan muutokseen eikä ihmisen aiheuttamaan muutokseen.
täs ois sanonu et kaikkien ihmisten pitäis kuolla?? En mä ainakaan. Mielestäni kaikkien ihmisten ei tarvitse hankkia lisää saastuttajia eli ihmisiä.
Tuntemani homot ovat todella mukavia ihmisiä. Heidän asenteesta pitäisi kaikkien ottaa oppia, eikä olla niin sulkeutuneita ja monivärisyyttä kammoavia ihmisiä. Onneksi homoja on... Ne on niin hauskoja ja avoimia (yleensä). Onhan jotain mulkkujakin homoja varmaan, mutta en vain tunne.
Minusta ei varmaan kuitenkaan homoksi ole, koska vaimoani en petä.
luonto olisi tuhonnut kaikki homot jos se olisi ollut luonnotonta. oikeasti luonto ei ajattele yksilön vaan lajin kannalta. homo miehet ovat usein paljon parempia "naisten töissä" kuin hetero miehet joiden kontolle metsästys on jäännyt. on tutkittu juttu että homoja syntyy enemmän niille vanhemmilel joille lapsia on siunaantunut yli omantarpeen. homot ovat siiis luonnon keino torjua liikakansoitus eli nälänhätä.
homoja myös tarvittiin kotiluolassa kaikenlaisissa askareissa, osasivathan he tehdä näitä naisille ominaisia somistus ynnä muita koti töitä luonnostaan.
homot ovat siis luonnon omia hedelmiä eikä heitä tulisi syrjiä tai loukata millään lailla.
Lisäksi homoseksuaalisuutta esiintyy myös paljon muuallakin eläinmaailmassa, kuin ihmisten keskuudessa. Mulla ei ole mitään vastaan ihmisiä, jotka ovat erilaisia kuin minä. Kaikkihan me erilaisiaa kuitenkin ollaan.
Ja mistähän herrahistorioitsija sai päähänsä tallaisen ajatuksen. että homot laitettiin ennen naisten töihin. Eivätköhän he olelleet muiden miesten mukana siellä metsällä.
opettele ensiks kirjottaa suomia ja tuu sitte aukoo!!!
musta tuntuu et ihmiset kuolis sukupuuttoon aikasemmin jos kaikki olis tommosia ahdasmielisiä...
kaikilla on tietenkin oikeus mielipiteeseensä mut rajansa kaikella...
kuka on ahdasmielinen? toinen sanoi vain mielipiteensä ja heti haukutaan? miksi noin pahasti provosoiduit? olen samaa mieltä ekan kirjoittajan kanssa: homot eivät ole "luonnollisia" mutta minulla ei ole mitään heitä vastaan. tosin tuo homojen ylistäminen televisiossa alkaa pikkuhiljaa tympiä.
jännä juttu vaan, että homoja on ollut yhtä pitkään on on ollut elämäänkin, joten ei se nyt niin "epäluonnollinen" ilmiö olekaan....sitä paitsi tällaisen keskustelun aloittaminen, jossa erotetaan joku ihmisryhmä arvosteltavaksi, on jo arveluttavaa...sama asia olisi ruveta sanomaan vaikka kaikkia suomalaisia epänormaaleiksi...
suomalaisethan vasta epänormaaleja onkin. kuka tyhmä menee asustelemaan niin pohjoiseen että talvella pitää kärsiä kylmyydestä? tyhmää kansaa, pakko sanoa.
Kuka täällä kylmyydestä kärsii? Yhtä hyvin voisi sanoa, että kuka menee asumaan *piip* en halua sanoa minne, koska ajankohta ei ole hyvä sille.
samaa mieltä olen kyllä! Ei ole itseasiassa mitään vastaan homoja mutta kuitenkin.onhan se joo epänormaalia..)
Siis kyllähän se epänormaalia on. Mutta onko se sitten normaalia istua täällä kirjottamassa siitä kuinka epänormaaleja muut ovat. Mielestäni ei. Eli myös sinä olet epänormaali.
Ja ihmislajilla ei ole yhtikäs mitään tehtävää. Periaatteessa ollaan koko sakkia pelkkiä turhia säkkejä täynnä vettä ja hieman muutakin. Ei meillä ole mitään tarkoitusta, kunhan vain eletään ja nautitaan tästä tarkoitusettomasta elämästämme :)
Antaa homojen olla homoja ja nauttia homoudestaan. Olivat he sitten epänormaaleja tai ei. Ei heistä mieletäni ole yhtkiäs mitään haittaa kenellekkään.
Se on hyvä juttu että on olemassa erilaisia ihmisiä. Olisi melko ikävä jos koko porukka olisi valkoisia heteroita joilla kaikilla olisi Toyota Corolla vuosimallia 97 jolla he ajaisivat kaikki samanlaiseen konttorityöhönsä ja palaisivat sitten illalla täysin normaalin perheensä luo siihen 'normaaliin' asuntoonsa minkälainen jo jokaisella on.
Ensinnäkin, seksuaalisuus on välttämätöntä lajin - ei yksilön geeniperimän jatkamiselle, joten ei ole mitään haittaa siitä että on homoja olemassa. Toiseksi, kukaan ei voi itse valita seksuaalisuuttaan, se muodostuu jo varhaisessa vaiheessa ja siihen voivat vaikuttaa sekä perimä että ympäristö. On siis turha syyttää homoja homoudesta... On muuten lapsellista ajatella mitä tapahtuisi jos kaikki olisivat homoja, koska niin ei ikinä tule olemaan, ja se on vain turhaa syyllistämistä. Taidat itse olla jotenkin epävarma itsestäsi kun tuollaisia pohdit pienessä päässäsi? Tokihan sana on vapaa, mutta kannattaisi ajatella asioita vähän laajemminkin...
Nimerkkisi "tietäväinen" ja otsikko, jossa toinen on väärässä kertookin sinusta jo paljon. Taidat olla näitä besserwissertyyppejä, eli minä tiedän enemmän. Mitä minun seksuaalisuuteen tulee, niin minun seksusuaalisuuteni selvisi jo hyvin varhaisessa vaiheessa eli olen täysiverinen hetero, mies ja elän naisen kanssa. Ehkä sinä olet homo ja puolustit itseäsi, kun noin hermostuit mielipiteestäni. Tottahan toki näitäkin asioita voi pohtia, minäkin pienessä päässäni. Mutta kerroppa mikä sinusta tekee niin suuren, suuremman kuin vaikkapa minä..kerro ihmeessä, mielellään luen vastauksen. Kuten aiemmin olen jo todennut, niin missä kohtaa olen teksteissäni syyllistänyt ketään?? Kerroppa nyt kun itsesi mielestä olet niin viisas. Minä olen sanonut moneen kertaan, että tehköön kukin mitä haluaa, mutta tekstit ovat minun mielipiteitäni homoudesta.
Taidat kovasti nauttia tällaisista väittelyistä ja pätemisentarpeesi tyydyttämisestä... Mielestäni syytät kaikkia tekstiisi vastanneita ja vaikutat vihaiselta, mutta asiaan: Miksi kirjoitat pienestä päästäsi putkahtelevia puoliksi ajateltuja viisauksiasi tänne jos et kestä kritiikkiä??? Sitäpaitsi oma mielipiteeni on ihan yhtä arvokas kuin sinunkin... Kuitenkin on hölmöä olettaa, että joku kirjoittaisi tuollaista ilman, että tekstiin sisältyisi jotain, mikä näkyy rivien välistä. Pelkäät ehkä homoja, vaikket sitä tunnustakaan. Itse en ole homo, jos sitä "toivoit", mutta suvaitsevainen ihminen kuitenkin. Tahtoisin vain, että ymmärtäisit meidän kaikkien olevan ihmisiä, ja että me olemme luonnollisia, osa ihmiskunnan evoluution tulosta. Meille jokaiselle on luontoäiti "ohjelmoinut" seksuaalisuuden, ympäristötekijät ja "luonto" määräävät, mihin suuntaan se kehittyy. Pohdit myös avarakatseisessa tekstissäsi homojen ja kehityksen suhdetta. Satut varmaan tietämään, että historia tuntee paljon suurmiehiä, tutkijoita ja filosofeja, jotka tunnustautuivat homoiksi. Samat henkilöt ovat myös parantaneet sivistyksemme, tieteen, taiteen yms. tasoa huomattavasti. Mitä merkitystä ylipäänsä on yhteiskunnalla, jonka tietotaito perustuu hataralle pohjalle? Yhteiskunnalle voi siis luoda edellytyksiä myös älyllisellä tasolla. Tokihan heterot ovat yhtä älykkäitä, mutta homotkin ovat todistettavasti antaneet merkittävän panoksen tähän kehitykseen. Ei siis käy homoja heidän merkityksettömyydestään syyttämän...
Post Scriptum: Olen pelkkä Wisser, älä syytä minua turhaa.
Minua ei kiinnosta ollenkaan sinun suuntautuneisuus enkä minä pelkää homoja enkä ole täällä pätemässä. Tiedätkös mikä sinussa ja muissa homouden puolustelijoissa on erikoista? Se, että hetero ei saa olla oikeasti hetero, jos hän pitää homoutta epänormaalina. Jos heterona olet aidosti sitä mieltä, että homous on luonnonoikku tms. niin siinä tapauksessa sinä pelkäät homoja, olet kaappihomo tai muuten pidät samaa sukupuolta olevista. Te homouden puolustajat olette itse suvaitsemattomia ja ahdasmielisiä, koska lähdette ajatuksesta, että joka meitä arvostelee on kuitenkin itse homo. Te siis teette meidän heti aseettomaksi. Tämä onkin teille oiva ase tehdä koko homouskeskustelu täysin mitättömäksi. Milloin te homouden puolestapuhujat ymmärrätte sen, että hetero voi aidosti pitää homoutta outona ilmiönä olematta itse tippaakaan kiinnostunut samasta sukupuolesta.
Ja anna muiden ihmisten elää elämäänsä. Ei sinun ole pakko alkaa homoksi eikä minunkaan. Paras kaverini "tuli kaapista" vuosi sitten, eikä se muuttanut kaveruuttamme mihinkään. Se ei horjuttanut itsetuntoani.
No sepä kiva että olet jo iso ja sinulla on hyvä itsetunto. Kehitä vielä lisää itsetuntoasi, niin voit hyväksyä myös homoutta epänormaalina pitävät.
Siulla taitaapi olla kuule asenneongelmii!!
Homot on siin ihmisii mis me heterotki!!
Tuota noin..ymmärrän kyllä tuon murrosikäsi ja sent tuomat vaikeudet, mutta jos seuraavan kerran vastaat minulle niin vastaatko aiheeseen. Katsos kun tekstissäni en ole sanallakaan vastustanut homoutta. Sanoin ainoastaan mielipiteeni homoudesta.
Siis onhan niitä sellaisia homoja joista et välttämättä ulkoisesti huomaa heidän olevan homo.. Minun mielestä homoja ei saisi syrjiä koska ovathan hekin ihmisiä en kyllä itsekkään heistä pähemmin tykkää..
mutta sehän on jokaisen oma valintä jos he ovat päättäneet olevansa homoja ei se ole meidän muitten ihmisten huolen aihe..joten antaa heidän niinkuin muidenkin elää omaa elämäänsä
JOS HE OVAT PÄÄTTÄNEET OLEVANSA....!
Ei sitä voi päättää. Jos olet hetero, niin yritäpä muuttua ihan todelliseksi homoseksuaaliksi. Yritä! Onnistuuko?
Uskon että homot ovat henkisesti vahvempia kuin muut. Heidän täytyy ensinnäkin hyväksyä itsensä ja he joutuvat elämään yhteiskunnan painostuksen alaisena tietäen olevansa "erilaisia", tietäen että on turhaa olla katkera kenellekään, tietäen että rukoukset eivät muuta heitä suuntaan tai toiseen. Kyllä sen kaiken aikana varmasti tulee vahvemmaksi.
että sie oot luonnon oikku kun noin ajattelet. ei maailma nyt homoilla täyty. miks et puhunu lesboista, korostit homoja.
Luule ihan rauhassa minusta ihan mitä haluat. Homoseksuaalisuudella tarkoitin sekä miehiä että naisia. Jos luit (et ilmeisesti lukenut) aloituksen, niin siinä korostin juuri nainen-nainen ja mies-mies asetelmaa. Ei maailma homoilla täytykään, senkin sanoin aiemmissa kirjoituksissani. Minä taas luulen, että sinä olet tyhmä.
Homofobia on sairaus. Hena muuten: Kerro ovatko lesbot mielestäsi epänormaaleita tai inhottavia? Vai vihaatko vain homoseksuaaleja? Lol...
Sitäpaitsi, nykyteknologia sallii sen, että homoja ja lesboja voisi olla enemmän.
Ookoo...Eli sä et oo homofoobikko, mut sun mielestä homous on huono juttu, varsinkin evoluution kannalta. Totta...Mutta se ei tee homoseksuaalisesta suuntaumuksesta mitenkään epänormaalia, poikkeavaa valtavirrasta, varmasti. Mutta ei epänormaalia.
Nii, että mun piti vaan tiedustella sulta sitä, että mitä mieltä sä oot steriileistä heteroseksuaalisista ihmisistä. Jos joku on syntynyt steriiliksi eikä voi saada lapsia, pitäisikö heidät raahata keskitysleirille, koska he toimivat evoluutiota vastaan? Tai sitten ihmiset, jotka eivät muuten vaan ikinä halua hankkia lapsia. Hekin ovat vähemmistöjä ja poikkeavat valtavirrasta. Eli oliko tämä vain hyökkäys homoseksuaaleja vastaan ja käytit tekosyytä evoluutio-teoriaa??? Toivon vastaukseksi nasevaa hetero-bullshit kommenttia. Kiitos
mulla ei ole mitään homoja vastaan. jokainen saa olla mitä huvittaa. homot saavat rekisteröidä suhteensa mutta adoptio-oikeutta heille ei saa antaa. eli minulla ei ole mitään homoutta/lesboutta vastaan kunhan eivät ala tuossa minun edessäni toisiaan nuolemaan. esim jos telkarissa jotkut alkavat homoilemaan vaihdan kanavaa ja käännän takaisin kunnes "sessio" on ohi.
Minkäs sille mahtaa jos on homo? Minusta homous ei ole sen epänormaalinpaa, kuin että on hetero tai lesbo. Eivät he itse päätä sitä "ryhdynpä nyt vaikka homoksi!", eli sille ei vaan voi mitään. Useille kaapista ulos tulleille se on kova paikka,lähinnä siinä pelossa, että ihmiset alkavat suhtautua eri tavalla, pelkää syrjintää jne. Sinä taidat olla niitä tyyppejä, jotka syrjivät homoja, ja keiden takia useat homot saavat olla jatkuvasti varpaillaan..?
Hei haloo! Ihmisiä on nyt jo ihan liikaa,joten homot olkoon homoi ja lesbot lesboi..mitä valittamista?? Anna toisten elää rauhassa ja opi hyväksyään erilaisuutta!!
Mä en tajuu sun kantaas, hena...
Ei mulla oo henkilökohtasesti mitään homoja/lesboja/bi-seksuaaleja vastaan.... Kunhan esim. lesbot ei muhun sotkeudu...
Mä itse olen hetero (ainaskin omasta mielestäni) ja mä olen joutunu kokee sen, että mun kamu on/oli lesbo... Joka rupes tykkää musta... Kyllähän siinä ystävyys menee, kun tommosii joutuu kokee, mutta kumminkin... Oli se ihminen ihan oma ittensä... Ei se muuttunu luonteeltaan, vaikka se olis mikä.
Musta ihminen saa olla mikä on.
Hena: Onko koskaan tullut mieleen tutustuu niihin homoihin? Ihmisiähän ne vaan on...