Onko kukaan rakentanut yksitoimisella sylinterillä halkaisukonetta, jossa palautus toimii jousella? Jaksaisiko joku 60 luvun-pikkutraktorin pumppu halkaista tukkipuuta?
Yksitoimisen juontokouran olen nähnyt jossa aukaisu tapahtuu jousella.
Yksitoimisen juontokouran olen nähnyt jossa aukaisu tapahtuu jousella.
Vastaukset 19
Vanhimmat
Voihan sitä rakentaa vaikka mitä. Katso youtube-videoista, sieltä löytyy jos jonkinlaista viritystä puun halkaisuun.
Kyllähän yksitoimisella sylinterillä homma toimii, riittävät vieterit (tai mopon sisäkumi) vaan vetämään sylinteri takaisin, eihän se ole kuin mielikuvituksesta kiinni.
Vanhoissa traktoreissa hydraulipumpun tuotto on vain aika vaatimaton, että nopeus ei ole halkaisussa vallan suuri, muutenhan homma pelittää.
Vaan toisaalta kaksitoimisia sylintereitähän löytyy vanhoista kaivinkoneista ja lantakoneista, että kannattaako alkaa väkertämään jotain "halkomaritsaa".
Tuolla youtube sivuilla on monenlaista videota, mekaaniset halkojat on aika mielenkiintoisia... niissäkin on palautus jousella https://www.youtube.com/watch?v=noGIMhMDfpU
Tiedän että voi rakentaa, mutta kysyinkin että onko kukaan rakentanut?
Olisin myös kiinnostunut, että mitenkä on toiminut?
Kaksitoiminen sylinterihän toimii hienosti vanhan traktorin ainokaisessa yksitoimisessa hydraulilähdössä? Jos se nopeus olisi edes sama kuin mikä on peräkärryn kippisylinteriä käytettäessä kyseisellä traktorilla, niin se kyllä mielestäni olisi varsin kelvollinen vauhti pilkkojalle.
Mielenkiintoisista halkoja videoista puheen ollen..https://www.youtube.com/watch?v=4gH_J7X8zdk
Eipä tuo vielä tätä voita:
https://www.youtube.com/watch?v=2bVAAx3mMKY
Ei tosin ole halkomakone, mutta melkoinen suoritus kuitenkin https://www.youtube.com/watch?v=Zerrz03GiE8
Suomessa tuohonkin olisi tarvittu kymmenien tuhansien henkilonnostin ja kaikkia joutavia kursseja ja todistuksia pätevyydestä.
Olenpa nähnyt Suomessakin virityksen, jossa halkaisijaltaan parimetrisen, betonilla painotetun vauhtipyörän kehälle oli laitettu kirveen terä. Kyllä pölkky silläkin halkesi.
Ei ne ihan parimetrisiä olleet, mutta puolitoista kyllä. Niitä oli ennen paljon, ne oli tehty Lokomo höyrykoneen hiulusta. Lokomot meni romuiksi, kun syrjäkylillekin tuli sähköt, ja se jokatalon 11kw moottori jolla sitten sitä lapukonettakin käytettiin.
Tuo kertomani ei ollut kyllä Lokomoa nähnytkään. Vankka puurunko ja kaikki.
Oli sitä monenlaista viritystä. Täälläkin kylällä oli yhdellä karjalaisisännällä lankusta tehty pari metrinen pyörä, jonka kylkeen oli kiinnitetty joku terä halkaisuun. Pitkällä lattaremmillä sitä puupyörää sitten pyöritettiin sähkömoottorilla, siinä meni äkäseen puut halki.
Paljon kyllä tekivät höyrykoneiden vauhtipyöristä puunpilkkojia, ne oli siistejä laitoksia tuon em. karjalaisisännän versioon verrattuna.
Näyttää aika vaarallisilta .Tulee klapille hintaa jos sormia
menetetään.
Ihan yksitoimisesti ne nykyajan traktoritkin lapukoneita käyttää. Öljy tulee yhdestä liittimestä, ja palaa paineettomaan reikään, ja halkomakoneessa on suuntaventtiili jolla ohjataan virtaus kaksitoimisen sylinterin puolelta toiselle. Tarvitset vain kaksitoimisen sylinterin, joka ei ole juurikaan kalliimpi kuin yksitoiminen, sen lisäksi suuntaventtiilin joka maksaa kymppejä, ja paluun sinne mistä öljy tulee. Pian tänne ilmestyy kaveri joka uhoaa että öljy täytyy johtaa öljypinnan alapuolelle, ettei se vaahtoa. Jos traktori käyttää peräöljyä hydrauliikkaan se on hälynpölyä, ei sellaisia ole tehdastekoisissakaan vapaissapaluissa. Erillisestä hydrauliöljysäiliöstä en sano mitään.
Ei ole järkeä alkaa rakentamaan yksitoimisesta sylinteristä halkojaa, koska samalla väkerryksellä tulee kaksitoimisesta sylinteristäkin se halkoja aikaiseksi, sillä tarvii ne venttiilit olla siihen yksitoimiseenkin sylinteriinkin.
Ja siihen työsuojeluun voi panostaa näissä omatekoisissakin koneissa, ei niistä tarvitse tehdä mitään "teurastuslaitoksen hyväksymiä", joten suojat ja varot voi itsekin rakennella, ei tarvii sormia pätkiä tai mennä pää kainalossa otille.
Ideana olikin että traktorin nostolaitteen vivulla käytettäisi halkojaa. Elikkäs jousipalautus nostolaitteen vivulle, sitten vivusta naru halkojalle. Halkojassa siis ei ole muuta, kuin sylinteri ja siitä lähtevä letku.
Kyselinpä vain, koska sattuu tuollaiset komponentit olemaan tallissa.
Kaipa se pitää itse kokeilla.
Sylinteri on leikkuupuimurin pöydän nostosylinteri, elikkäs jousitettu.
Teoriassa: Sylinteri painaa pölkkyä terää vasten, jolloin jousi alkaa jännittyä ja kun puu alkaa haljeta niin jousi ampuu klapit terän läpi, vaikkei sylinteri olisi vielä lähelläkään terää jolloin palautus olisi nopeampi.
Mitäpä sitä meiltä kyselemään, kun alat vain rakentamaan. Kunto ainakin kohoaa, kun nostat pölliä lauteille ja hilpaiset traktorin nostolaitevipua vääntämään, tätä toistat riittävästi, niin eiköhän se toimivuus siitä sitten ala selviämään...
Aika olematon on leikkuupuimurin pöydän sylinterin iskupituus (zampo, nassikka, vaari ym.) joita yleensä on purkuun mennyt. Kyllä niillä puu halkeaa, mutta kevennysjousitsydeemi on hieman noihin halkohommiin soveltumaton, ellei rakentele lisää. Puimurissa on toki valmis venttiilistö, että ei tarvitse traktorin nostolaitevivulla touhuta.
Voihan sitä rakennella, jos on ilmaista osaa nurkissa ja tarvitsee investoida porakoneella reikiä, muutama hitsaussauma ja selkänahkaa.
Pitää sanoa, että vaikka maalta kotoisin olenkin, niin leikkuupöydän nostosylinteri ei ole kovin tuttu. Miten tämä "ampumis"reaktio tapahtuu ja miten sylinterin palautus? Tuntuu vain siltä, että kyseessä on normaali yksitoiminen sylinteri, joka ajetaan öljyllä eteenpäin, kun taas paluuliike tapahtuu jousivoimalla niin, että öljy vapautetaan takaisin säiliöön.
Kerroon joskus aiemmas jutus, kun "mulliklubille" tuotiin vanha porschen traktori. Siitä piti tehdä puidenhalkomakone. Eli takapyörän vanteeseen hitsattiin kirveenterä. Kai traktori sitten talossa nostettiin pukille ja rakennettiin joku halkiolla varustettu vastin pöllille. Mielestäni se oli kyllä pyhäinhäväistystä Porschen traktoria kohtaan, ja koko kapistus muistutti lähinnä faaraon sotavaunua. Joten sieltäkö idea oli peräisin.
Ei se puimurin sylinterin kevennysjousi sitä sylinteriä takaisin vedä. Ei toimi sellaisenaan halkomakoneessa.
Kerroppa kokemuksia meille heti kun ensimmäiset kymmenen mottia pienittynä.
kaksitoimisesta saa helposti hyvän halkomakoneen ja liikkuu automaattisesti edestakaisin ja liikkeen pituutta voi säätää "stopparilla" , männänvarsi pysyy paikallaan ja ei liiku. Rungon voi tehdä että halkaisee pystysuoraan " voi olla seisaaltaan suoralla selällä" .