TV,mot ohjelmaan porohoito, onko lihaa tutkittu ?

sonnansyöjäkö

-Porot syövät vain saastaa napapiirin eteläpuolella...liha varmaan on luomua....

-Kesän liikennesaasteet maistuu tiesuolan mukana syysliukkailla.

-Kaikki talven liikennesaasteet keväällä syödään teidenlaidoilta, kun tienpientareet sulavat lumesta ensimmäisinä.

-Pelloilta popsitaan kaikki kasvimyrkyt ja karjanpaskat, porot kuin poromiehetkään eivät tunne varoaikoja.

-Metsistä radioaktiivisen jäkälän mukana radioaktiivisuus, voisivat käydä jo ydinpolttoaineeksi

-Kun porot elää pääasiassa teillä. Autoilijat ja muut tiellä liikkujat joutuvat hankkimaan turvakseen kaskovakuutuksen ? Tie liikenne vammauttaa ? ,,,eli suuriosa poron kehosta ilmeisesti ruhjeilla elinkaarenaikana, mikä ei voi olla näkymättä lihanlaadussa.

Mieti ihan ite ? Syötkö itse sontaa ?

Onko tehty yhtään tutkimusta, kelpaako nykyaikana vapaana napapiirin eteläpuolella laidunnettujen porojenliha enää ihmisravinnoksi ? .

--Vaikka hallitus leikkaa, porotalouden tuki taitaa vain nousta. ---Porotalous ei elätä. Poromiehet kuulemma elää porotilallaan valtion avustuksilla kyseisellä alueella ja loisivat samanaikaisesti työttömyyspäivärahalla.

-- Ampuvat kuulemma karhut kuin , kotkat pesäänsä kuin Pudasjärvellä ja kaikki muut luonnonvaraiset eläimet armotta, vain harva jää kiinni teoistaan. Terrorisoivat yksityisilläkin mailla maastoajoneuvoilla, kuin porot läsnäolollaan ja paskallaan.

---Kukaan mökkiasukas ei pidä karmeasta kaaoksesta, mökkiranta kesällä haisee karmealle kuselle ja kuisti karvojen peitossa ja paskassa. Kaikki istutukset puoleksi syöty ja revitty maasta ,eikä uusia mökkiläisiä muualta ole tulossa, tietäen tilanteen.

-----------Pitääkö ihmisten asua kyseisellä alueella aitausten sisällä ja porot vapaana ?

Järjestetäänkö kilpailu ? Keksiikö kukaan vapaalle poronhoidolle kyseiselle alueelle yhtään järkevää syytä Haukiputaalla ja jalostetaanko paikkakunnalla savulla karsinogeenein ja e myrkyin ja nitraattien jalostettua sontaa ? Muhkeat palkinnot kilpailussa???? Onko tämä vielä nykypäivää, mietin vaan.

3

159

    Vastaukset 3

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • KomsiiKomsaa

      On..On tutkittu on kaikki ruoka ja tuloksena on että kaikki suuhun laitettava ruoan nimellä kulkeva on epäterveellistä jopa hengenvaarallista! Pysytteleppä siinä sitten hengissä.

    • Pönttöheikki

      Aloittaja syökin ainoastaan luomuruokaa, omassa paskassaan kasvattamiaan perunoita ja nauriita.

      • maaliinpääsy

        Piereskeleeköhän aloittelija sisäänpäin? Eipähän silloin kasvihuoneilmiö hävitä ihmiskuntaa ennen aikojaan. Kaikkea nuo vihervassurit keksiikin, maaseudun alkuperäis ammatit tuovat tuhon. Pelottelulla saadaan varmaankin kannatuksen lisäystä. Vallan kahvaan pääsy on vihreillä se tosiasiallinen maali.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ampuminen kylpylässä

      Onko vornasen timbe käynyt hiukan kylpemässä vai mikä tämä ampumatapaus on kylpylässä? Tuntuu aika villi meno olevan naa
      Naantali
      74
      1670
    2. Naantalin kylpylän ampujat

      Oli somppumatuja. Nyt mennään. Suomi on ruotsi.
      Maailman menoa
      23
      1172
    3. Kemijärvellä vesionnettomuus

      Pitkänsillan ja taiteilijanniemen välillä nähty henkilön painuvan veden alle. Mitä on tapahtunut? Onko vesihiisi taas as
      Kemijärvi
      32
      1073
    4. Hei, voitko kuunnella

      Voisitko auttaa minua selvittämään asioita? En halua ajaa sinua hulluuteen kanssani, en sitoa sinua, en esittää vaatimu
      Ikävä
      134
      906
    5. Joku porukka lähtenyt täältä

      Ihmeen hiljainen on palsta nyt. Yleensä tänne tulvii aloituksia yms, mutta nyt on kyllä erikoisen hiljaista.
      Ikävä
      189
      826
    6. Miten yrität

      Vielä saada kaivattusi?
      Ikävä
      64
      694
    7. Olipa yllätys

      Kuten hyvin moni tiesi/arvasi että valetta alusta loppuun toi *olemme ystäviä* satu. Instassaan käsi kädessä kuva kertoo
      Kotimaiset julkkisjuorut
      192
      609
    8. On todella ikävää

      Todella ikävää, että asiat ovat menneet tällaisiksi. Tämä ei ollut missään vaiheessa tarkoitukseni. Olen tehnyt virheit
      Ikävä
      79
      598
    9. Tuletko tänään

      Jos soitan? Niin... tuletko?🖤
      Ikävä
      49
      561
    10. 70
      539
    11. Se kun olit pitkästä aikaa silmieni edessä

      Oli kyllä sykähdyttävää. Tiedätkö, mikä laittaa minut ikävöimään sinua? Kun palautan mieleeni valtavan ihanan olemuksen,
      Ikävä
      32
      518
    12. Ottanet yhteyttä

      Facebookissa,jos on jotain asiaa.Miehelle! T.M-nainen.
      Ikävä
      55
      507
    13. Muutto auto hakee sut tänään!

      Tein sulle oman huoneen! mieheltä naiselle
      Ikävä
      57
      485
    14. Oletteko koskaan torjuneet kaivattuanne?

      Minä olen, kun en silloin tajunnut vielä ihastuneeni. Yritin paikata tapahtunutta, mutta ei onnistunut enää.
      Ikävä
      25
      457
    15. Kai sä mies ymmärrät..

      ..ettet jättänyt vaihtoahtoa. Tottakai toivon vielä, että pystyisit toimimaan niin että asiat korjaantuisivat. Vahvast
      Ikävä
      28
      432
    16. 34
      424
    17. En tiedä mitä sanoa

      Siksi en vastannut😔
      Ikävä
      33
      423
    18. Jos kaivattusi olisi

      Vieressäsi niin mitä tekisit?
      Ikävä
      40
      417
    19. Kiinni jäit

      Ei olisi uskonut sinusta
      Ikävä
      16
      409
    20. Päivän galluppi

      Minkälainen ehkäisy sinkkupalstalaisilla käytössä?
      Sinkut
      82
      398
    Aihe