Teemme muutaman (4:n) päivän retken Kalevalan maisemiin ja Vienan Karjalaan kesäkuun alussa. Ryhmäläiset ovat kohtalaisen kokeneita Venäjän matkaajia, mutta näillä seuduilla ollaan ensikertalaisia, Kalle Pappa mukaanlukien.
Alustava suunnitelmamme on tehdä kierros Kostamuksesta ensin Vuokkiniemeen, sieltä Vuonniseen ja Kalevalan sekä Paanajärven kautta Vienan Kemiin. Käynti Solovetskin saarella kuuluu asiaan. Paluumatka Kostamukseen mm. Rukajärven kautta.
Kun tätä matkaa suunnittelen, olisi mielenkiintoista saada kokeneilta kulkijoilta viimekäden (-kesän) tietoja muunmuassa tiestön kunnosta ja muista suunnitteluun vaikuttavista jutuista. Erityiset tutustumiskohteet ja nähtävyydet olisi mukava tietää ennakkoon.
Alustava suunnitelmamme on tehdä kierros Kostamuksesta ensin Vuokkiniemeen, sieltä Vuonniseen ja Kalevalan sekä Paanajärven kautta Vienan Kemiin. Käynti Solovetskin saarella kuuluu asiaan. Paluumatka Kostamukseen mm. Rukajärven kautta.
Kun tätä matkaa suunnittelen, olisi mielenkiintoista saada kokeneilta kulkijoilta viimekäden (-kesän) tietoja muunmuassa tiestön kunnosta ja muista suunnitteluun vaikuttavista jutuista. Erityiset tutustumiskohteet ja nähtävyydet olisi mukava tietää ennakkoon.
Vastaukset 18
Vanhimmat
Kuvat kertovat enemmänkuin 1000 sanaa, eli kuvia Vienasta löytyy osoitteesta:
http://community.webshots.com/user/vienan2004
Se Vuokkiniemen ja Vuonnisen välinen tie oli aika huonossa kunnossa mutta siihen on tulossa parannus. Ikea rakentaa jotain tehdasta Kostamukseen ja kunnostaa em.tien, koska tulee tarvitsemaan sitä puukuljetuksia varten.
Kotiseutumatkailua. Näin maalaispoikana ihmettelen ihmisten huolta tiestöstä, todella harvoinhan se sellaista on, että sitä ajaa ei voi, pitää vaan ajaa hemmetin hiljaa.
Itse olin 94 kalalla kostamuksessa, paistettin raakkuja ja vuotiin votkoo.
http://www.suomalainenmatkaopas.fi/karjala.htm
Repola kiinnostaa, sieltää kun aina uutena vuotena katottiin näkkyykö raketteja:)SAmoin Paaanjärvi olis kiva katsastaa
Tuolla Vuokkiniemen ja Vuonisen välillä on pari sellaista kohtaa, joita kelirikon aikaan ei voi oiken ajaa hiljaa, eikä kovaa. Jos ei ota vauhtia ei pääse mäkeä ylös ja jos ottaa vauhtia puhkoo öljypohjan kiviin, molempi parempi. Eli pitää olla Lada ja perkeleesti painoa perään. Tuo sikäläinen tielaitos toimii niin, että tielle kipataan kuorma hiekkaa ja kun ensimmäine auto pääsee hiekkakasan yli alkaa se levitä, siis ainakin hiekka. Kun kasa on riittävästi madaltunut, sitä saatetaan lanata kuorma-auton perässä hinattavalla traktorin renkaalla. Ihan kaikilla kulkuneuvoilla tuolle tielle ei ole kelirikkoaikana asiaa. Tietä on paikoin korjattu, mutta nuo makeimmat mäet on jätetty ennalleen.
on tietty eri asia, mut eikait se enää juhannuskesällä haittaa..
Ja kirves tai bullen bilu mukaan niin saa hanuja renkaitten alle:)
Tuolla niiden kelirikkovaurioiden korjaus kestää, kestää ja ....Jos on runsas sateinen kesä, kuin viimevuonna, niin ne jeesuksenperkeleen mäet on huonokuntoiset ympäri vuoden.
kevväälllä heittään parin/muutaman päivän kierros
prole sais varmaan dösän/pikkusellaisen sopuhintaan jos lähtijöitä ois???
onnistuis helatorstaina, eiks jee
Sanotaan pomoille, että ollaan alanmestassa ruokkiksella pe 5.5
pääsiskös pappakin mukaan helatorstain aikoihin ? Käytäskös ihan Vienanmerellä saakka ?
ajatuksia reitistä?meiksi ei ole sielläpäin liikkunu joten kertokaa viisaammat
petroskoihan sattus mukavasti matkan varrelle ai niin mut eihän siitä reitistä oo vielä tietoa
ja kaikki halukkaat mukaan (kellä ei mee herneet nenään ekassa vastoin käymisessä)
Ainakin viime syksynä tie Vuokkinieman kautta Kalevalaan oli huonossa kunnossa. Välillä jouduimme kaikki ulos autosta kuljettajaa lukuun ottamatta, jotta pääsimme ylös jyrkimmät rinteet. Liikuimme myös pikkubussilla.
Mutta kokemus oli erilainen ja mieleenpainuva. Jyskyjärven kautta tie oli hieman paremmassa kunnossa.
Kaleva-hotelli oli ihan ok paikka yöpymiseen. Itse kylä on tutustumisen arvoinen, mutta mielenkiintoisempi paikkoja melkein olivat Vanha-Jyskyjärvi ja Vuokkiniemi ym pienemmät kylät.
Vieläköhän mahtaa olla pystyssä se iso, komia puinen hökötys vai liekö maa jo kutsunut omiaan? Varmasti reissun arkkitehtuuriin liittyvien elämysten kärkijoukoissa.
http://www.kianto-instituutti.fi/kuvat/perinnerakentaminen.htm
http://cc.oulu.fi/tati/JR/Karjala/wwwRintala/RintalanViena.html
Ei ollut enää torni pystyssä viimekesänä heinäkuussa.
No helvaturallaa! :( Ja vuosiviisuminkin hommasin melkein vaan tuota Vuonnisen vesitornia aatellen, että jos sinne oisin lähteny käymään. Tahattomat komukkamuistomerkit kaatuu toinen toisensa perään. Mitäs tässä nyt tehdään? Mistä päin Venäjää sitä löytäis jonkinlaisen vastaavan elämyksen? :)
Tosin, siellähän voi turisti kuolla. Ei kai sinne voi mennä.
Eiköhän pitäisi lietsoa levottomuutta?
Mutta tosissaan, millaisella kyydillä? Millaisella porukalla?
Oikeastaan voisi olla busseja ja masinoita, vai?
Että niitä kuljetusvälineitä menisi rajan yli melko monta. Bussi ja henkilöautoja.
Ainakin minun rotisko voisi mennä.
Ottaisin yhden kuljettajan mukaan. Lisäksi yhden lennonjohtajan.
Porukat voisivat sitten erota vaikkapa M-18 tieltä etelään Petroskoihin, Prääsään, Aunukseen ja Pitkärantaan, sekä Wärtsilästä takaisin Suomeen.
Olisiko siihen kiinnostusta?
Minullahan on tunnetusti turvesytytys.
Eli siis mieli halajaa, mutta järki ei luista.
No, se lennonjohtaja on ollut oppaana monet kerrat myös Vienassa. Tosin myös Kannaksella. Olen reissannut hänen kanssaan monta vuotta. Varmaan riittää, että matkat korvataan. Voisin kysyä.
Meillä oli tarkoitus hänen kanssaan lähteä käymään Venäjän Karjalassa keväällä, mutta tämä asia voisi muuttaa aikataulua.
Laita tarkemmin tietoja:
[email protected]
Voin kysellä enemmän siltä oppaalta.
vois laivueeseen liittyä meserzcmit 300 D, 1 3 niin matkustusmukavuus on taattu:)
Mukaan pääsee jos pikkupierussa osaa vihelellä Ljubea, vide kun se risa CD nusastiin kontsulassa...
Ei muutu kuin köytttä kirves ja viiden tuuman rautanauloja mukaan ja reissuuun, vielä kun Bullelta pilua sais....