Tietääkö kukaan minne voisi viedä vanhat vaatteet? Pirkanmaan tai Kanta-hämeen alueella? Osa vaatteista on muuten siistejä mutta pitäisi ratkenneet saumat korjata tms. Vaatteita on paljon kun suurperheessä kertynyt edesmenneiden isovanhempien vaatevarastoa. Kaikki eivät kelpaa uffiin kun pitäisi ensin korjata.
Mutta on sen verran paljon että ei ehdi kaikkia korjata tai alkaa leikkaamaan matonkuteiksi.
Osasta ainakin olisi joillekin vielä käyttökelpoisia vaatteita kun saumat ompelisi mutta emme tiedä minne ne voisi viedä.
Ei viittis alkaa polttaakaan eikä välttämättä järkevääkään
minne vanhat vaatteet?
5
1013
Vastaukset
- voihannenä6
No se on vähän hankalaa, kun Pirkanmaa ja Kanta-Häme laahaa jäljessä, kotitalousjätteiden ollessa ainavaan sekajätettä, joka kipataan kaatopaikalle. Melkein joka paikassa muualla, kotitalousjäte on poltettavaajätettä, joka viedään jätteenpolttolaitokselle. Jos alueesi jätehuolto ei laahaisi jälkijunassa, saisit laittaa vaatteesi omaan roskapönttöön, ja ne palaisivat iloisesti jätteenpolttolaitoksessa, tuottaen talteenotettavaa energiaa.
- Tgunba
Vaatekierrätykseen käyvät, mihin sopii myös hiukan rikkinäiset vaatteet. Googlettamalla löytyy oman paikkakunnan vaatekierrätyspisteet.
- Kierrätys
Olisko joku kierrätyskeskus ? Helsingissähän on nämä UFF:n laatikot,mutta niitä ei kai ole muualla ?
- fdsgfgfgh
Ette kai te hyvät ihmiset tue tuota kommunistista tanskalaista suurfirmaa, jonka ylimmällä johdolla on oma eläkkeellevetäytymisluksuspaikka jossain tropiikissa, ja jolla oli tapana ainakin ennen viedä nuoria naiiveja ihmisiä Angolaan ja muihin sellaisiin maihin 'avustustyöntekijöiksi' - velottaen nuoria siitä! Kävin itse nuorena ja naiivina heidän koulutus(aivopesu)leirillään Norjassa, Lillehammerin lähellä. Uskomaton paikka. Kuin vankileiri keskellä erämaata. Pakottivat osallistujat korttiensa myyntiin Pohjoismaiden kaduilla, eikä ollut takaisin tulemista, ennen kuin kaikki oli myyty. Onneksi jokin itsesuojeluvaisto lopulta iski päälle, enkä ottanut lainaa (oliko se 25000 markkaa) päästäkseni opiskelemaan heille vuodeksi. Näyttää tuo UFF-infestaatio levinneen laajalle ympäri maata. Itse en tukisi heidän hämäräpuuhiaan. Pelastusarmeija auttaa suomalaisia köyhiä, heille antaisin vaatteeni, jos räsyistäni jollekin olisi.
- hgfrewqe456789
Pelastu-armeija ottaa vastaan!
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Kadonnut poika hukkunut lietteeseen mitä kalajoella nyt on?
Jätelautta ajautunut merelle ja lapsi uponnut jätelautan alle?924106- 262248
- 2002110
Kalajoen hukkuneet pojat olivat tummaihoisia
Jälleen kerran, hukkuneet tai heikon uimataidon vuoksi vaaraan joutuneet olivat muita kuin suomalaisia. Turha viisastell1021909PoIiisi jahtasi mopopojan hengiltä
Toivottavasti on s i n i v u o k k o nyt ylpeä itsestään, kun ajatti teinin päin lyhtypylvästä. https://w3871703- 1411305
Emme voi elää velaksi, sanoi Riikka
Valtionvelan odotetaan nousevan 86,3 prosenttiin bruttokansantuotteesta vielä kuluvan vuoden aikana. https://www.iltale981241Et halua kohdata niitä tunteita ja asioita, joita minä herätän sisälläsi
Vastustelet. Yrität esittää, että kaikki on hyvin. Leikit perhettä.321035Miksi epäilit kaivattusi kiinnostuneen
Juuri sinusta? Mihin piirteisiin hän aikanaan saattoi sinussa ihastua? Olivatko ne yhtään samoja asioita joihin itse iha72956Minkä asian haluaisit muuttaa kaivatussasi?
Mikä kaivattusi luonteessa tai ulkonäössä ärsyttää sua?78815