Moro,
2,7 neliön kylppäriin tuli uudet putket, lämpöpatterin vaiho, suihkun asennus, kaivon vaihto ja lisäks keittiöön tuli uudet putket ja kaivoa "siirrettiin". Hinta yhteensä 2300euroa ja työtunteja 22h. Tuntiliksa 42e/h. Onko normaalia tämmönen laskutus? Laskusta kyllä rivejä löytyy mutta onkohan paljon lisätty tunteja. Tuntuu käsittämättömältä tällainen lasku minikylppäristä. Oon ihan selvästi väärällä alalla pankissa.
Putkifirman hinta??? Oikein?
4
237
Vastaukset
- putkipavoer
Putkimies maksaa verot, ostaa ja ylläpitää työkaluja/koneita. Ajoneuvosta pitää maksaa myös veroja, huoltaa sitä ja tankatakkin joskus. Myös työmiehen on saatava palkka tehdystä työstä. Firmaanki olis hyvä investoida, mainostaakki pitäs ja kuluja juoksee jos jonkin moisia jatkuvasti. Kyllä 42e/tunnilta on putkiukosta melko hyvä hinta sinulle. Sinun kannattaa pysyä pankissa, putkihommat on miesten töitä ja useesti myös ei niin mukavia.
- jepistä
Tuliko läpivientejä, miten kaivoa siirrettiin? Vedettiinkö putkea vaan pintavetona seinään ja kytkettiin hanat?
- S.illaikai
Juu jos alan vaihtoa havittelet niin kannattaa alkaa kansanedustajaksi.
Niillä on sika hyvät palkat, paljon etuisuuksia, saa olla pois töistä miten huvittaa ja minkäänlaista tulosvastuuta ei ole tehdystä työstä ja vähän väliä palkkaa nostetaan leikkuri ei osu koskaan kohdalle. - BauHerr
Tuntipalkka taitaa olla ALV 0 %, koska se on muuten alakanttiin. 52,08 euroa/h on taas se, mitä miestyötunti Suomessa maksaa.
Ajattele asia näin: putkiasentaja ei tule yksin, vaan virtuaalisesti mukana on yksi virkamies, yksi eläkeläinen ja yksi sosiaaliturvalla elävä lusmu. Vain putkies tekee työtä, kun virtuaalirasitteet vain laskuttavat. Jokainen saa käteen 10 euroa, myös se putkimies.
22 h työtä tarkoittaa TESin mukaan sitä, että työmaalle on tultu ja sieltä menty kotiin 6 tunnin edestä. Tukussa on käyty kerran kahden tunnin edestä. Lakisääteisiä taukoja on 3 tunnin edestä. Todellista putkien vääntöä on ollut 11 tuntia. JOTEN aika nopea on putkies ollut.
Lasku on tietysti täysin kohtuuton, mutta täysin suomalaisen järjestelmän mukainen.
Suomalaisella ei ole enää varaa suomalaiseen työhön. Teet joko itse tai tyydyt siihen, mitä on sattunut olemaan.
Jos rahat eivät riitä, niin ano asumistukea! Se nopeuttaa järjestelmän romahtamista ja edistää näin joka tapauksessa edessä olevaa talousremonttia.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Vesikin maksaa, miksei hengitysilma?
Jatkuvasti itketään ettei ole rahaa mihinkään, mutta tilastojen mukaan rahaa on enemmän kuin koskaan, joten miksei asial21615Satuolennoista tarinointi ei kuulu peruskoulun tehtäviin
Opetustunteja on muutenkin käytössä vain rajallinen määrä. Eli nämä satuhommat koulun ulkopuolelle vapaaehtoisiin harras1051560- 141403
Lahkokasteen ja kristillisen kasteen erot
Raamatun mukaan Kristillisessä yhdessä kasteessa Jumala pesee ja puhdistaa ihmisen sydämen ja poistaa perisynnin kirouks4221051Suomalainen perheenisä vaatii Suvivirren esittämisestä hyvityksiä
Itse lapsena uskonnonopetuksesta vissiin traumoja saanut ihka suomalainen (!) perheenisä vaatii Espoon kaupungilta korva2211048- 124871
Heikki Paasosen Marita-vaimo jätti tunteikkaat jäähyväiset: "Tällä kertaa me..."
Heikki Paasonen on naimisissa Marita Paasosen (os. Alatalo) kanssa ja heillä on kaksi pientä lasta. Nyt koitti aika jätt2826Kuka omistaa keltaisen vanhan aravan?
Pitäs saada rakennuksen omistajaan yhteys, rappukäytävät on siivottomassa kunnossa. Hiekkaa ja roskia rappusissa, lisäks29807Pirkanlinna yleisötapahtuma
Oli todella hyvä tilaisuus. Ja EERO. L. Aivan mahtava tyyppi. Veti rennosti ja asiallisesti. Ja yleisöltä hyviä kysymyks43776- 9770