Länsikeskuksen Lidlin tontti raivattiin jo alkuvuodesta ja pohjatyöt valmistui keväällä. Sitten työmaa pysähtyi. Ensimmäistäkään sokkelia tai seinää ei ole noussut. Mistä kiikastaa?
Mikä Lidlin työmaalla jumittaa?
Nälkäinen
5<50
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 5
Vanhimmat
onko tuo Nälkäinen sun oikee nimes?
Samaa ihmettelen minäkin. Ovatko isokenkäiset Turun osuuskaupasta tai Keskosta laittaneet kapuloita rattaisiin, vai ovatko esim. Vihreät keksineet jonkun liito-oravakeissin (kuten IKEA:lle Raisiossa kävi)?
Toisaalta, siellä ympäri korttelia myllätään nyt kaikenlaista kunnallistekniikkaan liittyvää.
Jospa asia olisi niinkin yksinkertainen, kuin ett nämä kaksi asiaa liittyvt toisiinsa?
Ja esim. että Lidl ei voi jatkaa, ennen kuin tietyt asiat ovat kunnossa?
Oon kuullut huhumyllystä et tolle Länsikeskuksen alueelle tulee kaikenlaisia tiemuutoksia ym. Saattaa johtuu tällasest asiast.
Vuonna 1989 kun kävin Teräsrautelan koulua nykyisen Lidlin tontin paikalla oli tasainen pelto. Turun kaupunki toi siihen 90-luvulla miljoonalla markalla maa-aineksia, korotti kumpareeksi ja istutti siihen puiston. Kun puut vihdoin alkoi kunnolla kasvaa ja alue maisemoitua niin se myytiin tontiksi Lidlille. Puut kaadettiin, maa-ainekset ajettiin pois ja tontti tasoitettiin. Kaupunki on osansa ja markkansa vatkannut tässäkin "bisneksessä". Mikä tällä hetkellä tökkii, sitä en tiedä.