Äänirautatutkimuksista

Kalsiitti

Hei. Olin eilen korvalääkärillä tutkimuksissa kuulo-ongelmien, tinnituksen ym. vuoksi. Hän teki erilaisia äänirautakokeita.

Yhdessä kokeessa hän asetti ääniraudan ranteeni päälle ja kysyi missä ääni kuuluu. Ääni ei kuulunut ollenkaan/missään, mutta ranteessa kyllä tuntui pientä värinän tunnetta. Osaako joku kertoa mitä tuollaisella tutkimuksella mahdettiin tutkia?

Lääkärikäynnillä jännitin (kuten nykyään aina lääkärissä), enkä siinä yhteydessä osannut kysyä asiasta. Enkä varmaan pääse enää kysymään... Olen menossa vielä kuulotutkimuksiin, joiden jälkeen on soittoaika eri lääkärille.

2

1082

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • phonak

      ehkä kokeili sun kuulo luiden "ääni taajuus johtavuutta" joka kyllä kuuluu kun pää laelle asetetaan!! tai korvan viereen.... ! jos sisä korva vika??? kuten mulla! :(

      • Testaili kyllä sillä ääniraudalle ensin jossain etuvasemmalla pääni edessä (mutta ei kiinni päässä mielestäni), jolloin ääni paikantui oikeaan korvaani. Sitten testaili vielä sillä raudalla oikean korvan korva-aukon luota ja "takaa" kuuloluista, jolloin ääni oli voimakkaampi siellä kuuloluiden puolelle. Sen jälkeen sitten vielä laittoi sen ääniraudan resonoimaan oikean käden ranteelle (tai käsivarren alaosaan, en ihan tarkkaa sijaintia muista).

        Mulla on lapsena jo todettu kuulonalenema tuossa oikeassa korvassa ja hämärästi muistan että silloin olisi puhuttu mahdollisesta ongelmasta kuuloluissa. Jotain samantapaista epäili lääkäri nytkin. Hakeuduin kuulotutkimuksiin, koska kuuloni on mielestäni heikentynyt ja nyt olisi tarvetta jonkinlaiselle avulle/hoidolle.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitä ominaisuutta arvostat eniten hänessä?

      Ihastuksessasi, rakkautesi kohteessa
      Ikävä
      191
      3145
    2. Oletko kertonut jo muille tunteistasi?

      Ystävillesi esimerkiksi? Minä en ole vielä kertonut kenellekään tästä meidän jutusta.
      Ikävä
      66
      2822
    3. Miksi mies kääntyy poispäin

      Ja teeskentelee, ettei näe minua, kun törmäämme vahingossa? 🫣
      Ikävä
      203
      2260
    4. Kerro kaivatustasi.

      1. Minkälainen koti 2. Ammatti 3. Ulkonäkö 4. Ikä
      Ikävä
      74
      1896
    5. Kysy jotain kaivatultasi

      Laita tunnisteet molemmista
      Ikävä
      102
      1803
    6. Kesä, kesä!

      Veikkaan, ettet juuri nyt ikävöi minua, ehket enää koskaan? Näkemättömyys on laimentanut tunteet, ja katselet iloisena k
      Tunteet
      9
      1721
    7. Minkälaisesta seksistä

      haaveilet kaivattusi kanssa?
      Ikävä
      108
      1575
    8. Miksi sanotaan että Suomella on suuri armeija, tykistö jne.

      Asioita tarkemmin seuranneet tietävät että tuolla Ukrainassa palaa kuukaudessa sen verran mitä Suomella on kokonaisuudes
      Maailman menoa
      219
      1186
    9. Kai me nainen jollain tasolla tykätään

      Toisistamme kun tämä on kestänyt niin kauan
      Ikävä
      81
      1140
    10. Tarkkanäköisyys

      Oon muuten pirun hyvä huomaamaan asioita! Senhän sä varmaan kyllä jo tiesitkin.
      Ikävä
      95
      1099
    Aihe