Matujen ammattitaito

Turvapaikanhakijat on tutkittava tarkemmin, sillä kaikki eivät ole täysiä tolloja! Joku äijä paljastui Irakin kansallisen sinfoniaorkesterin entiseksi konserttiviulistiksi ja soittaa nyt viulua Kangasalla.

http://yle.fi/uutiset/turvapaikanhakija_osoittautui_konserttiviulistiksi__kotimaisten_tahtien_kanssa_samalle_lavalle_kangasalla/8462980
20133
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 20

Vanhimmat

Ja kuinka monesta saataisiin koottua palkka armeija suomeen????

Äänestä

Nyt on Keuruulle rakennettava konserttitalo jotta Kangasalan viulisti pääsee keikalle tännekin.

Joo, tosi hienoa, että jollakin on valmiiksi ammatti. Varsinkin sellainen, jolla voi työllistää itsensä yksityisellä sektorilla.

Äänestä

Saddamilla oli varmasti uskollinen ja monipuolinen kannattajakunta.

Äänestä

Vähän epäilen tuota "Irakin kansallista sinfoniaorkesteria". Arabimaissa ei ole sellaista musiikkikulttuuria, jolla olisi käyttöä Euroopassa. Ei niitä kiinnosta Stradivarit vaan Kalashnikovit.
Tietysti siellä voi olla jokunen hyvä viulisti, mutta tuskin on mikään valtakunnan sankareita. Ja Isisille tietysti länsimaitten kätyreitä.

Äänestä

Israelissa näkee niin selvästi suuren eron siistin ja eloisan juutalaisten,kristittyjen alueen ja sitten PA roskatun rappiolle päästetyn pysähtyneen elämäntavan alueen välillä. Kuin päivä ja yö. Mitään ei viitsitä eikä osata,tehdä EU avustuksilla elävät.Ja valittavat ja synnyttävä.

Äänestä

onhan se kiva kun kohta sokkarin kulmalla kerjää viuluineen oikea
kansallis orkesteri
se on sitä korkeaa monikulttuuria

Äänestä

Sossun elätettäväksi jäänee tuokin. Orkestereissa tuskin on säälipaikkoja. Jokaiseen soittajan virkaan on runsas haku suomalaisia, ent neuvostoliittolaisia ja muita soittajia.

Äänestä

Jos siellä yksi viulisti 10 000 lammaspaimenta/lampaannussijaa kohti on, ei se mitään muuta, elätit ulos.

Äänestä

Olis viulisti jäänyt vaan kotimaahansa. Tänne tullut vaan toisten elätettäväksi niinkuin kaikki muutkin. Nyt haaveilee jo kokosuvun tuomista maahamme. Ja eikun lisää elätettäviä.

Äänestä

onhan se helpompi soluttautua täynnä olevaan konserttisaliin soittajana,viulukotelossa konekivääri tai täynnä räjähteitä.

Äänestä

Myös irakilainen räppäri joutui jättämään räppivehkeensä irakiin ja on Iltalehden mukaan Suomessa tarkemmin Hartikkalassa

http://www.iltalehti.fi/viihde/2015112020698752_vi.shtml

Kun Keuruulle saadaan se ylempänä ehdotettu konserttitalo niin kaikki kuuntelemaan irakilaista viuluräppiä.

Äänestä
  • Mitä tekemistä räpillä on musiikin kanssa?

    Äänestä

Sokkarin eteen rakennetaan joulukuun ajaksi teltta siellä tulee esiintymään
afgaani klassinen orkesteri ja irakin sotilas soittokunta! keräyksen tuotto
lahjoittaan suurimaami Mikkosen mega moskeijan perustuksien rakentamiseen
näin uutisoi kirkonsanomat
ensikesänä konsertti sarja saa jatkumoa nimellä "joukkorikastuminen"
sen tuotolla saadaan mega moskeijja harjakorkeuteen jotta voidaan kastaa
asianmukaisin menoin "rikastumisen" tuotto seurakuntaan!

Äänestä

No voi sun saatana,uhkasiko isis katkoa viulusta kielet vai peräti polttivatko koko paskan?karkuunhan tuollaista lähtee henkensä edestä,mutta eiköhän täällä ole niitä hyväuskoisia hölmöjä jotka ostavat uuden,kalliimman ja paremman.

Äänestä

miten nämä voivat ikinä työllistyä kun edes keuruun omista matuista
(vanhemmistakin) osa ei osaa lukea/kirjoittaa
nehän joutuu aloittaan ala-asteelta
ei ole semmoista taikuria joka tekee ammatti ukkoja näistä
rynkyn he osaa purkaa ja kasata unissaankin

Äänestä

ei tuohon luku eikä kirjoitus taitoa tarvitse!
suomessa nyt melkein joka poika osaa renkaat vaihtaa ilman opastuksia

Äänestä
  • Meinaatko, että videon pp-mekaanikot olivat luku- ja kirjoitustaidottomia? Työnjohto kylläkin saattoi olla.

    Äänestä

Jostain luin että matut ovat rupusakkia vailla mitään koulutusta ja ammattitaitoa. Länsimainen luku ja kirjoitustaito puuttuu kokonaan. Isonhiekan leiriläisiä vai viisi osasi jotenkin englantia,niistäkinn vain yksi joka osasi kunnollista keskustelua. Eikö jo olisi aika alkaa poistamaan maasta elämystä hakevat turistit. Suvakkien valhe propaganda tulee koko ajan.Olisi jo aika herätä unesta todellisuuteen.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Matuttöihin kirjoitti:

Turvapaikanhakijat on tutkittava tarkemmin, sillä kaikki eivät ole täysiä tolloja! Joku äijä paljastui Irakin kansallisen sinfoniaorkesterin entiseksi konserttiviulistiksi ja soittaa nyt viulua Kangasalla.

http://yle.fi/uutiset/turvapaikanhakija_osoittautui_konserttiviulistiksi__kotimaisten_tahtien_kanssa_samalle_lavalle_kangasalla/8462980

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu