Ihmisten älykkyys on pudonnut mahdollisimman alas

wertuers

Tästä Pariisi jutusta on tullut helvetin naurettavaa. Vittu 100 ihmistä kuoli kun syyriassa kuolee helvetti 1000 ihmistä jokapäivä, vittu mitä downeja.

5

<50

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • peiguu

      Joo joo mutta ne sikiävätkin enempi, oikeastaan musulmaanit sikiävät kun kanit. Katsos yhdellä miehellä voi olla 4 vaimoo ja niillä keskimäärin 6 lasta, niin onhan siinä jo perhettä. Jolleivat ne tappaisi välillä toisiaankin, niin niitähän olisi kohta enempi kun Kiinalaisia.

    • Ero on siinä, et ne ihmiset tapettiin, ja pariisi on varsinkin läntisessä maailmassa merkittävä sijainti. Lisäks se oli yhenlaine lähtölaukaus ISISin toiminnalle lännessä.
      Tilannetaju on asia, joka pitäisi jokaisella olla. Aina ei ole toimivaa ajatella: "kuoleehan ihmisiä muutenkin"
      Logiikka riippuu tilanteesta. Ja samalla saatiin syy tuhota ISIS kunnolla. Venäjä laitto strategisii pommikoneita ilmaan, Ranskan muukalaislegioona laitettiin liikkeelle, Yhdysvallat alkoi uudestaan tehdä jotain ISISille... Tapahtuma on itsensä ja seurauksiensa takia merkittävä.

      • Siis ihmiset tapettiin selvänä uhkauksena, kuin suurimittaisessa julkisessa teloituksessa, ja asiantila poikkes ns. normaalista.


      • Wertuers

        Tämä voi aiheuttaa seuraavia maailmansotia. Etkö muka ymmärrä sitä? Tuo mitä sanoit kuulostaa hyvin tutulta historian tunnilta.


      • Wertuers kirjoitti:

        Tämä voi aiheuttaa seuraavia maailmansotia. Etkö muka ymmärrä sitä? Tuo mitä sanoit kuulostaa hyvin tutulta historian tunnilta.

        Vain yhdellä puolella toimii valtioita, toisella puolella toimii järjestö. Kaikessa on riskinsä, mutta nykyinen asetelma on suhteellisen turvallinen koko maailmaa ajatellen. ISIS ei todennäköisesti selviä paria vuotta kauempaa, jos sitäkään. Kaikki maat ovat suunnilleen samalla puolella, joten vakavia jännitteitä ei pääse syntymään. En usko tilanteen lähestyvän maailmansotaa, kun otetaan huomioon ettei ISISillä ole pommikoneita, laivastoa tai pitkän matkan ohjuksia.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Poliisi: Kymmenhenkinen pohjalaisperhe ollut vuoden kateissa kansainvälinen etsintäkuulutus Poliis

      Poliisi: Kymmenhenkinen pohjalaisperhe ollut vuoden kateissa – kansainvälinen etsintäkuulutus Poliisi pyytää yleisön apu
      Maailman menoa
      468
      4167
    2. Tässä totuus jälleensyntymisestä - voit yllättyä

      Jumalasta syntyminen Raamatussa ei tässä Joh. 3:3. ole alkukielen mukaan ollenkaan sanaa uudestisyntyminen, vaan pelkä
      Jälleensyntyminen
      318
      1732
    3. Mitään järkeä?

      Että ollaan erillään? Kummankin pää on kovilla.
      Ikävä
      117
      1567
    4. En kadu sitä, että kohtasin hänet

      mutta kadun sitä, että aloin kirjoittamaan tänne palstalle. Jollain tasolla se saa vain asiat enemmän solmuun ja tekee n
      Ikävä
      89
      1494
    5. Noniin rakas

      Annetaanko pikkuhiljaa jo olla, niin ehkä säilyy vienot hymyt kohdatessa. En edelleenkään halua sulle tai kenellekään mi
      Ikävä
      99
      1428
    6. Oisko mitenkään mahdollisesti ihan pikkuisen ikävä..

      ...edes ihan pikkuisen pikkuisen ikävä sulla mua??.. Että miettisit vaikka vähän missähän se nyt on ja oiskohan hauska n
      Ikävä
      60
      1395
    7. Lapuan sanomissa käy rytinä

      Pistivät sitten päätoimittajan pihalle
      Lapua
      52
      1356
    8. Helena Koivu : Ja kohta mennään taas

      Kohta kohtalon päivä lähestyy kuinka käy Helena Koivulle ? Kenen puolella olet? Jos vastauksesi on Helenan niin voisi
      Kotimaiset julkkisjuorut
      99
      1272
    9. Oot ihana

      Toivottavasti nähdään sattumalta jonain kesäpäivänä♥️🥺🫂
      Ikävä
      45
      1119
    10. Au pair -työ Thaimaassa herättää kiivasta keskustelua somessa: "4cm torakoita, huumeita, tauteja..."

      Au pairit -sarjan uusi kausi herättää keskustelua Suomi24 Keskustelupalvelussa. Mielipiteitä ladataan puolesta ja vastaa
      Tv-sarjat
      34
      1098
    Aihe