Hirveän tunnontarkka läheiseni hukkaa kaiken tärkeänkin, autolla ajo on sitä ja tätä. Puhuu saman asian moneen kertaan, ja sekoittaa kuka on sanonut mitäkin. Suuttuu syyttä suotta kaikille entisille ystäville ja analysoi jokaisen ihmisen moikkaamisetkin perin kummallisesti.
Suvussamme on altzaimeria. Varmaankin hän itsekkin pelkää sitä ja pyrkii piilottamaan oireet, eikä suurin surmin mene tutkimuksiin. Pelkään pahoin, että pelossa on totta toinen puoli. Kuitenkin tutkimuksissa käynnillä hän voisi kenties sulkea pois sen pahimman vaihtoehdon, sillä sehän voi olla aiheetonkin. Hyvin iäkkäiksi eläneillä sedillämme tuo oli, mutta vasta hyvin myöhäisellä iällä, ei siis tuossa 60-vuoden iässä kenelläkään. Kaikkihan me unohtelemme ja sekoilemme?
Läheisellä pahoja oireita.
4
221
Vastaukset
- tuomuisti
Tuota kukas sie olitkaan?kun en nyt muista,hankala vaiva.
- omaishoitajaniin
Jos et viitsisi tulla tänne v'''''''maan. On vakavasta sairaudesta kysymys, ja omaisilla kova huoli läheisestään. Ettäs kehtaat.
- tuomuistipätkii
omaishoitajaniin kirjoitti:
Jos et viitsisi tulla tänne v'''''''maan. On vakavasta sairaudesta kysymys, ja omaisilla kova huoli läheisestään. Ettäs kehtaat.
Sorii kyseessä ei pila vaan oma vaiva joten puhun kokemuksesta unohtelen usein kaikenlaista.
- muistin_monet_häiriöt
Muutama päivä sitten tuli varsin hyvä dokkari alzheimerin taudin uudesta tutkimuksesta ja kehitteillä olevista hoidoista.
http://yle.fi/aihe/artikkeli/2015/11/13/prisma-alzheimerin-salaisuudet
En muista - heh heh - oliko ikä 60 vai 65, mutta sitä vanhemmilla 1/8 kärsii dementian oireista. Mikä mielestäni on paljon. 60- tai 65-vuotias ei todellakaan ole nykyään vanha.
Luonteen muuttuminen on mielestäni hyvä vinkki dementian suuntaan. Toki masentuneetkin hukkaavat tavaroita, tai stressaantuneet, mutta ehkä ajotaidot silti säilyvät.
Sukulaisesi ei kuulu enää liikenteeseen. Onko kunnassanne dementianeuvoja tai vastaava, jolta voisit pyytää apua? Ei kai ihmistä väkisin tutkimuksiin saa, mutta riskikäyttäytyminen liikenteessä voisi olla se, jota kautta asiaa lähtee selvittämään. Eli toimi. Liikenteessä on muutenkin kaikenlaisia sekopäitä. Lisää ei tarvita. Voi itkettää siinä vaiheessa, kun ajaa vaikka jonkun äidin ja vauvan yli, tai lahjakkaan nuoren ihmisen, jolla olisi ollut elämä edessään.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Kanki kovana; ei tiedä pornovideoista mitään
Kaikkosen erityisavustajan asunnossa kuvattiin pornoa. Väittää ettei tiedä asiasta yhtään mitään. https://www.is.fi/po1125497Niin voimakkaat tunteet
Että ajattelin hänen olevan se elämän rakkaus. Silmien edessä vikitteli toista ja hyvästelemättä hylkäs niin tyhjyys jäi203007Nainen, sinä viisas ja ymmärtäväinen
sekä hyvällä huumorintajulla varustettu. Kun kaikki muut ovat kaikonneet, vain sinä olet jäljellä. Ellet kestä kirjoituk242854- 1432098
- 261992
Puhe on halpaa
Katso mitä hän tekee.Teot kertoo enemmän kuin tuhat sanaa.Uskokaa punaisia lippuja.Hyvää yötä.441936- 1761868
Miksi miehet hermostuvat tyhjästä?
Olen tässä viimeisen vuoden sisään pudottanut melko reilusti painoa mikä on sitten saanut useammankin lähipiirin aiemmin1171672Joko aiheuttamani pettymys
on lieventynyt? Toivottavasti. Uskallan heittää lentosuukon näin etäältä ja nimettömänä 😘.981658Nainen, se on vain karu totuus, että
sinut on luotu synnyttämään ja mies siittämään. Niin on luomakunnassa säädetty ja niin se on. Sinut luotiin heikoksi ja2831570