Läheisellä pahoja oireita.

huolissani

Hirveän tunnontarkka läheiseni hukkaa kaiken tärkeänkin, autolla ajo on sitä ja tätä. Puhuu saman asian moneen kertaan, ja sekoittaa kuka on sanonut mitäkin. Suuttuu syyttä suotta kaikille entisille ystäville ja analysoi jokaisen ihmisen moikkaamisetkin perin kummallisesti.
Suvussamme on altzaimeria. Varmaankin hän itsekkin pelkää sitä ja pyrkii piilottamaan oireet, eikä suurin surmin mene tutkimuksiin. Pelkään pahoin, että pelossa on totta toinen puoli. Kuitenkin tutkimuksissa käynnillä hän voisi kenties sulkea pois sen pahimman vaihtoehdon, sillä sehän voi olla aiheetonkin. Hyvin iäkkäiksi eläneillä sedillämme tuo oli, mutta vasta hyvin myöhäisellä iällä, ei siis tuossa 60-vuoden iässä kenelläkään. Kaikkihan me unohtelemme ja sekoilemme?

4

279

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • tuomuisti

      Tuota kukas sie olitkaan?kun en nyt muista,hankala vaiva.

      • omaishoitajaniin

        Jos et viitsisi tulla tänne v'''''''maan. On vakavasta sairaudesta kysymys, ja omaisilla kova huoli läheisestään. Ettäs kehtaat.


      • tuomuistipätkii
        omaishoitajaniin kirjoitti:

        Jos et viitsisi tulla tänne v'''''''maan. On vakavasta sairaudesta kysymys, ja omaisilla kova huoli läheisestään. Ettäs kehtaat.

        Sorii kyseessä ei pila vaan oma vaiva joten puhun kokemuksesta unohtelen usein kaikenlaista.


    • muistin_monet_häiriöt

      Muutama päivä sitten tuli varsin hyvä dokkari alzheimerin taudin uudesta tutkimuksesta ja kehitteillä olevista hoidoista.

      http://yle.fi/aihe/artikkeli/2015/11/13/prisma-alzheimerin-salaisuudet

      En muista - heh heh - oliko ikä 60 vai 65, mutta sitä vanhemmilla 1/8 kärsii dementian oireista. Mikä mielestäni on paljon. 60- tai 65-vuotias ei todellakaan ole nykyään vanha.

      Luonteen muuttuminen on mielestäni hyvä vinkki dementian suuntaan. Toki masentuneetkin hukkaavat tavaroita, tai stressaantuneet, mutta ehkä ajotaidot silti säilyvät.

      Sukulaisesi ei kuulu enää liikenteeseen. Onko kunnassanne dementianeuvoja tai vastaava, jolta voisit pyytää apua? Ei kai ihmistä väkisin tutkimuksiin saa, mutta riskikäyttäytyminen liikenteessä voisi olla se, jota kautta asiaa lähtee selvittämään. Eli toimi. Liikenteessä on muutenkin kaikenlaisia sekopäitä. Lisää ei tarvita. Voi itkettää siinä vaiheessa, kun ajaa vaikka jonkun äidin ja vauvan yli, tai lahjakkaan nuoren ihmisen, jolla olisi ollut elämä edessään.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Vasemmistohallitus palauttaa hintasääntelyn, esim. bensalitra vain 1e.

      Tuleva vasemmistolaisista koostuva hallitus ottaa käyttöön vanhat hyvät keinot pitää hinnat kurissa. Tähän tarkoitukse
      Maailman menoa
      75
      4537
    2. Vasemmistolainen valehteli jälleen - Purra tai persut eivät luvanneet "euron bensaa"

      Väite "euron bensasta" on ensisijaisesti poliittisten vastustajien käyttämä puhdas vale. Persut kyllä kampanjoivat näky
      Maailman menoa
      106
      3781
    3. Arman Alizadin viesti puna-aktivisteille: "Pitäkää lärvinne nytkin kiinni"

      Arman Alizad kritisoi vasemmiston kaksinaismoralismia. Iranissa syntynyt suosikkijuontaja Arman Alizad pakeni perheensä
      Maailman menoa
      142
      3473
    4. Minja Koskela nostanut vasemmistoliiton kannatuksen ennätykseen

      Koskela valittiin puolueen johtoon lokakuussa 2024, ja silloin Ylen kysely antoi puolueelle 9,3 prosentin kannatuksen.
      Maailman menoa
      37
      1970
    5. Antti johtaa Petteriä jo 7,1 prosenttiyksiköllä

      Tällä menolla sdp menee kokoomuksesta kierroksella ohi jo tällä vaalikaudella. https://yle.fi/a/74-20213575
      Maailman menoa
      69
      1921
    6. Mitä on tullut

      Entisen abcn rakennuksen tilalle se oli tyhjillään monta vuotta siellä oli jo nyt valot onko huoltoasema? 5:30.
      Haapavesi
      89
      1229
    7. Harmi nainen kun

      olet niin elähtäneen näköinen. Miestä et koskaan löydä itelles. j
      Ikävä
      120
      1050
    8. Palosta selvinnyt 18 vuotias munira tarvitsi tulkin kun puhui Iltalehdelle

      Suomessa asuva 18 vuotias tarvii tulkin !!! Tää Suomea puhumaton on palossa kuolleen naisen veli ja asui perheen kanssa.
      Vantaa
      131
      963
    9. Minne pyydän sut?

      Jotta saan nähdä 🤨
      Ikävä
      57
      933
    10. Mikä homma?

      https://share.google/NvruSS4P4EzjTWPov Poliisilla oli keskiviikkona 4. maaliskuuta yksityisasunnossa Saarijärvellä tehtä
      Saarijärvi
      25
      837
    Aihe