Läheisellä pahoja oireita.

huolissani

Hirveän tunnontarkka läheiseni hukkaa kaiken tärkeänkin, autolla ajo on sitä ja tätä. Puhuu saman asian moneen kertaan, ja sekoittaa kuka on sanonut mitäkin. Suuttuu syyttä suotta kaikille entisille ystäville ja analysoi jokaisen ihmisen moikkaamisetkin perin kummallisesti.
Suvussamme on altzaimeria. Varmaankin hän itsekkin pelkää sitä ja pyrkii piilottamaan oireet, eikä suurin surmin mene tutkimuksiin. Pelkään pahoin, että pelossa on totta toinen puoli. Kuitenkin tutkimuksissa käynnillä hän voisi kenties sulkea pois sen pahimman vaihtoehdon, sillä sehän voi olla aiheetonkin. Hyvin iäkkäiksi eläneillä sedillämme tuo oli, mutta vasta hyvin myöhäisellä iällä, ei siis tuossa 60-vuoden iässä kenelläkään. Kaikkihan me unohtelemme ja sekoilemme?

4

257

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • tuomuisti

      Tuota kukas sie olitkaan?kun en nyt muista,hankala vaiva.

      • omaishoitajaniin

        Jos et viitsisi tulla tänne v'''''''maan. On vakavasta sairaudesta kysymys, ja omaisilla kova huoli läheisestään. Ettäs kehtaat.


      • tuomuistipätkii
        omaishoitajaniin kirjoitti:

        Jos et viitsisi tulla tänne v'''''''maan. On vakavasta sairaudesta kysymys, ja omaisilla kova huoli läheisestään. Ettäs kehtaat.

        Sorii kyseessä ei pila vaan oma vaiva joten puhun kokemuksesta unohtelen usein kaikenlaista.


    • muistin_monet_häiriöt

      Muutama päivä sitten tuli varsin hyvä dokkari alzheimerin taudin uudesta tutkimuksesta ja kehitteillä olevista hoidoista.

      http://yle.fi/aihe/artikkeli/2015/11/13/prisma-alzheimerin-salaisuudet

      En muista - heh heh - oliko ikä 60 vai 65, mutta sitä vanhemmilla 1/8 kärsii dementian oireista. Mikä mielestäni on paljon. 60- tai 65-vuotias ei todellakaan ole nykyään vanha.

      Luonteen muuttuminen on mielestäni hyvä vinkki dementian suuntaan. Toki masentuneetkin hukkaavat tavaroita, tai stressaantuneet, mutta ehkä ajotaidot silti säilyvät.

      Sukulaisesi ei kuulu enää liikenteeseen. Onko kunnassanne dementianeuvoja tai vastaava, jolta voisit pyytää apua? Ei kai ihmistä väkisin tutkimuksiin saa, mutta riskikäyttäytyminen liikenteessä voisi olla se, jota kautta asiaa lähtee selvittämään. Eli toimi. Liikenteessä on muutenkin kaikenlaisia sekopäitä. Lisää ei tarvita. Voi itkettää siinä vaiheessa, kun ajaa vaikka jonkun äidin ja vauvan yli, tai lahjakkaan nuoren ihmisen, jolla olisi ollut elämä edessään.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitä aiot tehdä uudenvuoden aattona

      Mitä olet suunnitellut tekeväsi uudenvuoden aattona ja aiotko ensi vuonna tehdä jotain muutoksia tai uudenvuoden lupauks
      Sinkut
      152
      3446
    2. Marin sitä, Marin tätä, yhyy yhyy, persut jaksaa vollottaa

      On nuo persut kyllä surkeaa porukkaa. Edelleen itkevät jonkun Marinin perään, vaikka itse ovat tuhonneet Suomen kansan t
      Maailman menoa
      51
      2422
    3. Mitäköhän vuosi

      2026 tuo tullessaan?
      Ikävä
      116
      1220
    4. Muistattekos kuinka persujen Salainen Akentti kävi Putinin leirillä

      Hakemassa jamesbondimaista vakoiluoppia paikan päällä Venäjällä? Siitä ei edes Suomea suojeleva viranomainen saanut puhu
      Maailman menoa
      13
      1213
    5. Ikävä sinua..

      Kauan on aikaa kulunut ja asioita tapahtunut. Mutta sinä M-ies olet edelleen vain mielessäni. En tiedä loinko sinusta va
      Ikävä
      10
      1109
    6. Väestönsiirtoa itään?

      Ano "the Russo" Turtiainen sai poliittisen turvapaikan Venäjältä. Pian lähtee varmaan Nazima Nuzima ja Kiljusen väki per
      Helsinki
      49
      958
    7. Kuumalle kaivatulle tiedoksi

      Tykkään susta!
      Ikävä
      46
      894
    8. Vuoden luetuimmat: Mikä on Pelle Miljoonan taiteilijaeläkkeen suuruus?

      Pelle Miljoonan eläkkeen suuruus kiinnosti lukijoita tänä vuonna. Artikkeli on Suomi24 Viihteen luetuimpia juttuja v. 20
      Suomalaiset julkkikset
      19
      890
    9. Nyt musta tuntuu

      Et alat päästämään kokonaan irti..
      Ikävä
      40
      795
    10. Riikka Purra sanoo, että sietokykyni vittumaisiin ihmisiin alkaa olla lopussa.

      https://www.iltalehti.fi/politiikka/a/be8f784d-fa24-44d6-b59a-b9b83b629b28 Riikka Purra sanoo medialle suorat sanat vitt
      Maailman menoa
      202
      721
    Aihe