Onko sinivuokko kulttuurikasvi

Kulttuurikasvi

Sivuokko on alkanut leviämään asutusalueiden tuntumaan ja sitä esiintyy nykyisin sellaisilla alueilla missä sitä ei ole aikaisemmin kasvanut. Sinivuokko onkin uusi kulttuurikasvi mikä karkaa pihojen kukkapenkeistä lähiluontoon.

4

216

    Vastaukset 4

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • OnSeKulttuurikasvi

      Sinivuokkoa voi pitää kulttuurikasvina, koska sinivuokko on muutaman kymmenen vuoden aika ihmisen toimesta suoritettuje siirtoistutusten seurauksena levinnyt Lappiin saakka.

      Sinivuokko leviää tehokkaasti vain ihmisen tekemien siirtoistutusten avulla. Siirtoistutusten seurauksena saamme nyt ihastella sinivuokkoa koko suomen alueella. Lapinläänisskin on muutamia sinivuokkoesiintymiä. Mikäli siirtoistutuksia ei olisi tehty sinivuokkoa esiintyisi ainoastaan Lounaissuomessa Päijänteen vesistöalueen länsipuolella ja Satakunnan jokien eteläpuolella sekä Saimaan ja Laatokan välisellä kannaksella.

      Suomessa on siis vain kaksi alkuperäistä sinivuokon merkittävää levinneisyysaluetta. Kumpikin asiintymisalua on vesistöjen rajoittamia ja muurahaisten uimataito on ollut riittämätön levittämään sinivuokkoa ympäröivien vesistöjen ulkopuolelle. Sinivuokko leviää paikallisestikin luontaisesti erittäin huonosti ja uusien esiintymien kehittyminen on lähes mahdotonta. Paikallisessakin leviämisessä on ihmisen tekemillä siirtoistutuksilla monin verroin suurempi merkitys kuin muutaman metrin siemeniä kuljettavalla muurahaisella.

      Kukkapenkkien ja pihojen sinivuokkokannat ovat hitaasti leviämässä asutustaajamien lähimetsiin. Hitaasti koska luontainen muurahaisten avulla leviäminen on äärettömän hidasta. Ihminen on tässäkin monin verroin tehokkaampi kuin muurahainen. Ihmisten tekemiä "takaisin luontoon" siirtoistutuksia on asumuksien läheisyydessä jo runsaasti.

    • MyösVuokkoalueella

      Sinivuokko on luonnon kulttuurikasvi, koska se on ihmisen toimesta levinnyt ympäri maata perinteisen vesistöjen rajoittaman vuokkoalueen ulkopuolelle. Sinivuokko on levinnyt myös perinteisellä vuokkoalueella uusille kasvupaikoille, kun kukkapenkkien sinivuokoista on karkulaisia siirtynyt uusille kasvupaikoille asutuksen lähimetsiin. Ihmisen toimesta sinivuokko leviää myös vuokkoalueella monin verroin tehokkaammin kuin luontaisesti.

    • Nimimeerkki

      Olen lisännyt sinivuokkoa oman kukkapenkin sinivuokosta. Sen juurelle itää runsaasti sinivuokon taimia. Olen jälkikasvattanut taimia pikkuruukuissa vuoden tai kaksi ja sen jälkeen olen istuttanut niitä kukkapenkkiin ja jakanut naapureille. Myös luontoon olen niitä istuttanut sopiviin paikkoihin.

      Ihmisen toimesta sinivuokko on levinnyt uusille alueille ja sitä kasvaa nykyisin Lapinläänissäkin. Sinivuokon luontainen leviäminen on varsin rajoitettua ja varsinaisesti se ei uusille alueille luontaisesti leviä.

      Tehokkaimmin sinivuokko tuottaa uusia taimia kukkapenkeissä. Yhdessä pehkossa saattaa itää uusia taimia kymmenittäin. Luonnossa yksilö tuottaa vain muutaman kukan ja varsin rajallisen määrän taimia. Muutamassa vuodessa olen saanut yhdestä pehkosta arviolta yli 200 tainta.

      • Anonyymi

        Sinivuokko vaatii kasvualustakseen kalkkipitoisen maan. Jopa kukkapenkit saattavat olla niin happamia että niissä sinivuokko ei kasva. Kalkkikivimurske on hyvä sinivuokoille. Mursketta voi antaa aika runsaastikin ja mitään shokkivaikutusta ei muodostu. Murskeen vaikutus on myös pitkäaikainen. Jauheinen kalkki toimii myös hyvin, mutta sitä kannattaa annostella hiukan varovaisemmin.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Miksi naiset haluavat itseään vanhemman kumppanin? Vai haluavatko?

      Tuolla toisessa ketjussa tuli esille tämä kysymys ja se on mielestäni hyvä kysymys. Kiitos scrg:lle tämän kysymyksen esi
      Sinkut
      355
      1075
    2. Väleistä

      Minkälaiset välit sinulla on kaivattusi kanssa?
      Ikävä
      71
      738
    3. Missä vaiheessa

      Unohdit minut? Onko sinulla oikeasti mies jota rakastat? Tiedän että möhlin ja odotin liikaa. Ei tarvitse vastata jos et
      Ikävä
      37
      686
    4. Ajatteletko usein vielä

      Meitä?
      Ikävä
      49
      580
    5. Jännitän sua!

      En tiedä miksi! 🤭
      Ikävä
      41
      578
    6. Miksi meidän yhteys vain

      Säilyy? Säilyy ja säilyy? Joku syyhän siihen on?:))
      Ikävä
      63
      533
    7. SDP: tiukkaa maahanmuuttopolitiikkaa ilman rasismia

      Analyysin mukaan demareiden uuden maahanmuuttolinjan suurin ero konservatiivioikeiston vastaavaan on rasismin puute. ht
      Maailman menoa
      320
      496
    8. Kun tulet mun luo

      Mies, niin tuotko suklaata tullessasi? ;)
      Ikävä
      75
      471
    9. Mulla on ikävä sua

      Pakko se on myöntää, mulla on ikävä sua 🥺💔.. En kyllä haluaisi sitä myöntää kun tämä tilanne on niin hankala. Oon yri
      Ikävä
      19
      471
    10. kasariperjantai 2026

      Ajatuksia vuoden 2026 kasariperjantaista...ainakin porukkaa oli mun mielestä liikkeellä tosi paljon ja fiilinki noin yle
      Iisalmi
      22
      459
    Aihe