Onko sinivuokko kulttuurikasvi

Kulttuurikasvi

Sivuokko on alkanut leviämään asutusalueiden tuntumaan ja sitä esiintyy nykyisin sellaisilla alueilla missä sitä ei ole aikaisemmin kasvanut. Sinivuokko onkin uusi kulttuurikasvi mikä karkaa pihojen kukkapenkeistä lähiluontoon.

4

217

    Vastaukset 4

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • OnSeKulttuurikasvi

      Sinivuokkoa voi pitää kulttuurikasvina, koska sinivuokko on muutaman kymmenen vuoden aika ihmisen toimesta suoritettuje siirtoistutusten seurauksena levinnyt Lappiin saakka.

      Sinivuokko leviää tehokkaasti vain ihmisen tekemien siirtoistutusten avulla. Siirtoistutusten seurauksena saamme nyt ihastella sinivuokkoa koko suomen alueella. Lapinläänisskin on muutamia sinivuokkoesiintymiä. Mikäli siirtoistutuksia ei olisi tehty sinivuokkoa esiintyisi ainoastaan Lounaissuomessa Päijänteen vesistöalueen länsipuolella ja Satakunnan jokien eteläpuolella sekä Saimaan ja Laatokan välisellä kannaksella.

      Suomessa on siis vain kaksi alkuperäistä sinivuokon merkittävää levinneisyysaluetta. Kumpikin asiintymisalua on vesistöjen rajoittamia ja muurahaisten uimataito on ollut riittämätön levittämään sinivuokkoa ympäröivien vesistöjen ulkopuolelle. Sinivuokko leviää paikallisestikin luontaisesti erittäin huonosti ja uusien esiintymien kehittyminen on lähes mahdotonta. Paikallisessakin leviämisessä on ihmisen tekemillä siirtoistutuksilla monin verroin suurempi merkitys kuin muutaman metrin siemeniä kuljettavalla muurahaisella.

      Kukkapenkkien ja pihojen sinivuokkokannat ovat hitaasti leviämässä asutustaajamien lähimetsiin. Hitaasti koska luontainen muurahaisten avulla leviäminen on äärettömän hidasta. Ihminen on tässäkin monin verroin tehokkaampi kuin muurahainen. Ihmisten tekemiä "takaisin luontoon" siirtoistutuksia on asumuksien läheisyydessä jo runsaasti.

    • MyösVuokkoalueella

      Sinivuokko on luonnon kulttuurikasvi, koska se on ihmisen toimesta levinnyt ympäri maata perinteisen vesistöjen rajoittaman vuokkoalueen ulkopuolelle. Sinivuokko on levinnyt myös perinteisellä vuokkoalueella uusille kasvupaikoille, kun kukkapenkkien sinivuokoista on karkulaisia siirtynyt uusille kasvupaikoille asutuksen lähimetsiin. Ihmisen toimesta sinivuokko leviää myös vuokkoalueella monin verroin tehokkaammin kuin luontaisesti.

    • Nimimeerkki

      Olen lisännyt sinivuokkoa oman kukkapenkin sinivuokosta. Sen juurelle itää runsaasti sinivuokon taimia. Olen jälkikasvattanut taimia pikkuruukuissa vuoden tai kaksi ja sen jälkeen olen istuttanut niitä kukkapenkkiin ja jakanut naapureille. Myös luontoon olen niitä istuttanut sopiviin paikkoihin.

      Ihmisen toimesta sinivuokko on levinnyt uusille alueille ja sitä kasvaa nykyisin Lapinläänissäkin. Sinivuokon luontainen leviäminen on varsin rajoitettua ja varsinaisesti se ei uusille alueille luontaisesti leviä.

      Tehokkaimmin sinivuokko tuottaa uusia taimia kukkapenkeissä. Yhdessä pehkossa saattaa itää uusia taimia kymmenittäin. Luonnossa yksilö tuottaa vain muutaman kukan ja varsin rajallisen määrän taimia. Muutamassa vuodessa olen saanut yhdestä pehkosta arviolta yli 200 tainta.

      • Anonyymi

        Sinivuokko vaatii kasvualustakseen kalkkipitoisen maan. Jopa kukkapenkit saattavat olla niin happamia että niissä sinivuokko ei kasva. Kalkkikivimurske on hyvä sinivuokoille. Mursketta voi antaa aika runsaastikin ja mitään shokkivaikutusta ei muodostu. Murskeen vaikutus on myös pitkäaikainen. Jauheinen kalkki toimii myös hyvin, mutta sitä kannattaa annostella hiukan varovaisemmin.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mikä kaivatussasi

      on parasta?
      Ikävä
      90
      1328
    2. Koska muru nähdään

      Kaksin?
      Ikävä
      45
      677
    3. Et vaan tajua

      Että rakastan sua
      Ikävä
      20
      629
    4. Olen jo oppinut tuntemaan

      sinun kirjoitustyylisi
      Ikävä
      49
      574
    5. Mikä kaivatussasi

      on pahinta?
      Tunteet
      46
      569
    6. Sinisilmäiselle tutulle miehelle

      Iltaisin ikävä pahenee ja olet usein mielessä. Toivon merkitseväni sinulle paljon. On ihan hirveän vaikeaa miettiä, mit
      Ikävä
      38
      549
    7. Sanoppa ihan rohkeasti

      Mun huonot puolet! En suutu…
      Ikävä
      70
      531
    8. Nainen ... ala olemaan miehille täysin hyödytön

      Otsikossa on paras neuvo jokaiselle naiselle, jonka hän voi koskaan saada. Moni mieshän ajattelee jo nyt, että naiset o
      Sinkut
      132
      528
    9. Mikä herkku

      Kaivattusi On? 😁
      Ikävä
      41
      512
    10. Ylen typerät rinnastukset.

      Näin YLE…..Saksassa ei ole äärioikeisto ollut vallassa sitten Hitlerin . YLEn toimittajille tiedoksi . Hitler oli Saksan
      Maailman menoa
      176
      478
    Aihe