Piko Ruuvisirkkeli

Pilkkeeksi

Onkohan kenelläkään kokemusta Piko Ruuvisirkkelistä ja nimenomaan polttomoottoriversiosta. Metsään ,kun ei saa sähköä mukaan enka omista traktoria.

3

767

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • pali333

      ON hidasta tehdä puita ruuvi halkojalla ei niitä ainakaa myydä kannata,mutta omaan käyttöön ihan hyvä peli.

    • kierränkaukaa

      Mikäpä tuossa, jos haluaa metsässä tehdä välttämättä polttopuita, niin tekeehän tuolla niitä pieniä määriä. Sopii lähinnä kuivien halkojen katkaisuun ja halkaisuun, siihen hyvä peli.
      https://www.youtube.com/watch?v=nRR8ahfC_DU&feature=youtu.be
      Vaan eikö kannattaisi kuitenkin kuljettaa ne puut käyttökohteeseen ja pilkkoa kuivumaan ne suoraan liiteriin tai verkkohäkkiin tehokkaammalla koneella?
      Sirkkeli/ruuvitsydeemi on aika hidas ja ruuvi on vielä hieman tehotonkin hankalampien pöllien suhteen. Itse luovuin (tehokkaammastakin) ruuvihalkaisijasta, kun kyllästyin tiettyjen tyvipöllien "saranoihin", kun irroitin pölliä ruuvista kirveellä ja moottorisahalla.
      Mietipä sitä, kun halkaistava puu jää siihen ruuviin jumiin!

    • Pilkkeeksi

      Vastaan itselleni ja muille mahdollisille kiinnostuneille. Tuli ostettua PIKO RS700 ruuvisirkkeli talvella ja nyt oon tehnyt koneella pilkkeitä muutamana päivänä. Eli ei maailman nopein kone pilkkeiden tekemiseen, mutta voittaa nopeudessa moottorisaha/kirves-yhdistelmän. Omakotitaloasujalle vallan mainio peli pilkkeiden tekemiseen, ainakin minun mielestä.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Minkähän takia ns. persuille ei tunnu työ maistuvan?

      Vaikuttavat olevan joutoväkeä syystä tai toisesta  – työttömiä tai työeläkeloisia. Muiden rahoilla pötköttelevää väkeä,
      Maailman menoa
      128
      4639
    2. Olit ihan

      Kiihkona silloin. Sen näki ja lähes tunsi. Ei tainnut olla kaukana et olisit vetänyt lähellesi jos siihen olisi hetki tu
      Ikävä
      29
      3377
    3. Kaipaamasi miehen nimi?

      Ja maakunta tai kaupunki?
      Ikävä
      20
      3305
    4. Miksiköhän vasemmistossa on niin paljon ns. tapatyöttömiä ja muita köyhiä?

      Tokihan Minja Koskela oli sitä mieltä, että ei terveenkään ihmisen ole pakko tehdä töitä, sitä neuvoa moni vassu noudatt
      Maailman menoa
      47
      2979
    5. Oletko keskustellut kaivatustasi muiden

      Kanssa lähiaikoina? Jos, onko keskustelu ollut positiivista tai negatiivista? Vaikuttaako keskustelut mielipiteeseesi ka
      Ikävä
      51
      2935
    6. Trump huonommassa kunnossa kuin Usasta virallisesti sanotaan?

      "Terveys on vakaa mutta ei normaali".Uskallan melkein sanoa,että Trumpin terveydentilaa kaunistellaan.Myös se että se nu
      Maailman menoa
      122
      2819
    7. Kyllä on Vasemmistoliitosta Koskelan johdolla tullut todellinen ääripuolue

      se on niin tulipunainen kuin olla voi, ja selvästi haluaa jatkuvasti eripuraa, ja repiä kansaa kahtia. Siinä on jo vuod
      Maailman menoa
      18
      2580
    8. Suomen veroaste 5 %-yks liian matala

      Palauttamalla kokonaisveroaste 1990-luvun tasolle saadaan hyvinvointivaltion palvelut rahoitettua ilman velan ottoa.
      Maailman menoa
      113
      2315
    9. Vornanen ja oulainen

      Voi voi Ville mihin sekaannuit🥶
      Oulainen
      9
      2169
    10. MTV: Harvinainen haastattelu! Vappu Pimiä kommentoi vihdoinkin uutta TTK-juontajaa

      TTK-juontajaspekuloinnit käyvät edelleen kuumana. Kenet sinä haluaisit uudeksi TTK-juontajaksi? Kommentoi alle! Lue,
      Suomalaiset julkkikset
      14
      2135
    Aihe