Piko Ruuvisirkkeli

Pilkkeeksi

Onkohan kenelläkään kokemusta Piko Ruuvisirkkelistä ja nimenomaan polttomoottoriversiosta. Metsään ,kun ei saa sähköä mukaan enka omista traktoria.

3

752

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • pali333

      ON hidasta tehdä puita ruuvi halkojalla ei niitä ainakaa myydä kannata,mutta omaan käyttöön ihan hyvä peli.

    • kierränkaukaa

      Mikäpä tuossa, jos haluaa metsässä tehdä välttämättä polttopuita, niin tekeehän tuolla niitä pieniä määriä. Sopii lähinnä kuivien halkojen katkaisuun ja halkaisuun, siihen hyvä peli.
      https://www.youtube.com/watch?v=nRR8ahfC_DU&feature=youtu.be
      Vaan eikö kannattaisi kuitenkin kuljettaa ne puut käyttökohteeseen ja pilkkoa kuivumaan ne suoraan liiteriin tai verkkohäkkiin tehokkaammalla koneella?
      Sirkkeli/ruuvitsydeemi on aika hidas ja ruuvi on vielä hieman tehotonkin hankalampien pöllien suhteen. Itse luovuin (tehokkaammastakin) ruuvihalkaisijasta, kun kyllästyin tiettyjen tyvipöllien "saranoihin", kun irroitin pölliä ruuvista kirveellä ja moottorisahalla.
      Mietipä sitä, kun halkaistava puu jää siihen ruuviin jumiin!

    • Pilkkeeksi

      Vastaan itselleni ja muille mahdollisille kiinnostuneille. Tuli ostettua PIKO RS700 ruuvisirkkeli talvella ja nyt oon tehnyt koneella pilkkeitä muutamana päivänä. Eli ei maailman nopein kone pilkkeiden tekemiseen, mutta voittaa nopeudessa moottorisaha/kirves-yhdistelmän. Omakotitaloasujalle vallan mainio peli pilkkeiden tekemiseen, ainakin minun mielestä.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Hyvää syntymäpäivää Sanna 40 vee!!!!

      ᕼᗩᑭᑭY ᗷIᖇTᕼᗞᗩY Sister ❣️🥰 🎉🎂✨🍰🥳 🥳🎂🥂 🎉🎊🎁🎈🎂
      Maailman menoa
      81
      5330
    2. Suomen kaksikielisyys - täyttä huuhaata

      Eivätkö muuten yksilöt pysty arvioimaan mitä kieliä he tarvitsevat? Ulkomaalaiselle osaajalle riittää Suomessa kielitai
      Maailman menoa
      74
      4709
    3. Työeläkeloisinta 27,5 mrd. per vuosi

      Tuo kaikki on pois palkansaajien ostovoimasta. Ja sitten puupäät ihmettelee miksei Suomen talous kasva. No eihän se kas
      Maailman menoa
      131
      4650
    4. Mikä on vaikeinta siinä, että menetti yhteyden kaivattuun, jota vielä ajattelee?

      Mikä jäi kaihertamaan? Jos jokin olisi voinut mennä toisin, mitä se olisi ollut? Mitä olisit toivonut vielä ehtiväsi san
      Ikävä
      367
      2077
    5. Kerro kaivattusi etunimi

      Miehille..
      Ikävä
      96
      1700
    6. 99
      1607
    7. Sulla on mies

      Aivan liikaa naisia.
      Ikävä
      258
      1498
    8. 349
      1197
    9. Pääsit koskettamaan

      Sellaista osaa minussa jota kukaan ei ole ennen koskettanut. Siksi on hyvin vaikea unohtaa sinut kokonaan.
      Ikävä
      57
      1022
    10. Kadutko mitään?

      Minä kadun ikävässä kirjoittamista, mutta en saa sitä tekemättömäksi.
      Sinkut
      200
      1001
    Aihe