Krooninen migreeni

sattuu

Pahoittelen jos on jo ketju tästä...

Minulla on kroonistunut auraton migreeni. Kovat kivut on tällä hetkellä, mutta ajattelin kokeilla ilman triptaania (Burana 800mg Panadol Forte 1 g ei auttanut iltapäivästä, alkoi uudelleen ja paheni enkä halua toista annosta). Pelkään siis särkylääkepäänsäryn kehittymistä. Tässä päätin siis, että yritän mennä vaikka muutaman päivän kivun kanssa jos selviän hengissä, vaikka sitten pää pöntössä.

Kysymyksiä:

- voikohan migreenikohtaus jopa tappaa, jos siihen ei ota täsmälääkettä /muuta lääkettä? Minulla on estolääkitys Triptyl ollut nyt reilun kuukauden, nyt annos 50 mg/vrk.

- voiko pahakin migreenikohtaus mennä lopulta itsestään ohi, vaikka sitten päivien päästä?

Minulla on migreeni ollut pahempana reilun vuoden, nyt syksyllä meni päivittäiseksi, nyt taas 3-4 krt/vk, menkkapäivinä joka päivä edelleen.

4

213

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Terveetsairaatpäivät

      Otan osaa särkyysi, tiedän millaista se on. En kyllä tiedä voiko siihen kuolla. Itse kyllä luulin että kuolen, niin kauheeta se särky on.
      Mulla on ikää jo ja sen myötä migreeni helpottunut, mutta aikoinaan sen helvetin kanssa taistelin. Ei siihen buranat ja estolääkitykset auttaneet. Sitten kun tuli nämä imigranit sun muut, niin niistä tuli apua.
      Kyllä mä mieluummin sen täsmälääkkeen otin, kuin jäin kärvisteleen sen helvatan kanssa. Kaikillehan ei kaikki tehoo, mutta siitä täsmälääkkeistä voi itselle löytyä sopiva, joka auttaa.
      Kyllä se migreenikohtaus voi mennä ohi ilman lääkkeitä. Joskus meni päivässä, joskus monta päivää. Koko sen ajan oksensin ns. sisukset pellolle. Mikään ei pysynyt sisällä, ei lääkkeetkään, eikä vesi.
      Todella hyvä että näitä täsmälääkkeitä on nyt. Niillä saa varmimmin sen säryn pois, kuin noilla buranoilla. Riippuu tietysti henkilöst, kelle auttaa sitten joku, joka toiselle ei auta yhtään.
      Niin että kyllä kai se särky joskus loppuu, vaikka niitä lääkkeitä ei otakaan. Toivottavasti. Jos se särky kestää ja kestää, mene päivystykseen ja he antavat jotain mikä auttaa. Kerran itse sain tai epäilen että antoivat jotain morfiinin johdannaista., kun ei muilla lääkkeillä särky lähtenyt.

    • kipua-

      Minulla kanssa kehittynyt todella paha pään särky. Todettu yhdistelmä päänsärky (migreeni /jännitys ) ja pään magneettikuvissa käyty. Nykyään aamusta iltaan jatkuvaa kovaa kipua ja pahaa oloa. Vaikuttaa suuresti elämään vaikka hammasta purren mennään. Tällä hetkellä estolääkkeenä uudestaan propral sitä ennen triptyl ja sitä ennen aluksi propral. Helvettiähän se välillä on mutta itse pelkäsin suuresti kasvaimen vaaraa kun kivut olivat niin rajuja. Suosittelen erilaisten lääkkeiden testaamista jos triptyl ei auta. Minua se väsytti tosi paljon muuten ihan ok lääke. en usko että migreenikohtaus tappaa vaikka se voi tuntua siltä. Itse pelkään että verisuoni menee päästä kun niin kovin sattuu. Minulla ei varsinaisia kohtauksia mutta ajan kanssa pahin piikki menee ohi jos lepää mutta yleensä lääkkeet tarvii kun ei pysty oottaa kun sattuu. Tiedän tunteesi. Tää ei oo helppo sairaus hoitaa :( vaikea löytää sopivia lääkkeitä tai hoitoja. Paljon jaksamisia sinne

    • VHH-kannattaja

      Itselläni ei ole ollut migreeni ongelmaa, mutta vaimollani sitä vastoin oli jopa minunkin puolesta. Vaihdettuamme ruokavaliomme vähähiilihydraattiseksi vaimollani ei ole ollut ensimmäistäkään migreenikohtausta. Tavallista päänsärkyä kylläkin ajoittain, mutta ei liian usein.

    • Acetium apteekista auttaa ilman sivuoireita, ehkä jo sen tiedättekin..

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Nainen, yrittäessäsi olla vahva olet heikoksi tullut

      Tiedätkö mitä todellinen vahvuus on? Selviätkö, kun valtakunnat kukistuvat? Miten suojaudut kun menetät kaiken? :/
      Ikävä
      213
      1752
    2. Miettimisen aihetta.

      Kannattaa yrittää vain niitä oman tasoisia miehiä. Eli tiputa ittes maan pinnalle. Tiedoksi naiselle mieheltä.
      Ikävä
      141
      1465
    3. Sun ja kaivattusi

      ikäero? Kumpi vanhempi, m vai n?
      Ikävä
      76
      1313
    4. Mitkä on 3 viimeistä sanaa

      sun ja kaivattusi viesteilyssä? Ensin sun, sitten kaivatun?
      Ikävä
      54
      1183
    5. Kai sä näät

      Ku sua katson et olen aika rakastunut. Rakkaus ei vain ole aina niin yksinkertaista
      Ikävä
      74
      1085
    6. Kesän odotuksia hyrynsalmella

      Kyllä kesällä hyrynsalmellakin on mahdollisuus osallistua kylän menoon monella tavalla . On kaunislehdon talomuseolla
      Hyrynsalmi
      8
      1072
    7. Mikä on ollut

      Epämiellyttävin hetki sinun ja kaivattusi romanssissa?
      Ikävä
      109
      1009
    8. Nainen miltä tuntuu olla ainoa nainen Suomessa, joka kelpaa ja on yheen sopiva minulle

      Sydämeni on kuin muuri, valtavat piikkimuurit, luottamusongelmat, ulkonäkövaatimukset, persoonavaatimukset ja älykkyysva
      Ikävä
      55
      980
    9. Just nyt mä

      En haluais sanoa sulle mitään. Voisi vaikka istua vierekkäin hiljaa. Ehkä nojaten toisiimme. Tai maata vierekkäin, ilman
      Ikävä
      53
      880
    10. Piristä mua ystävä

      Hyvä💫...
      Ikävä
      82
      850
    Aihe