Kriisiperheenä toimiminen

kriisiperheeksikö

Täytyykö Helsingissä olla oma huone lapselle, jos ryhtyy kriisiperheeksi? Mietimme asiaa ja voisimme hyvin jossain vaiheessa alkaa ihan päivystäväksi alle 3-vuotiaille. Tarvitseeko siis jopa noin pieni oman huoneen ehdottomasti? Meillä olisi kyllä lastenhuoneita, mutta sitten joutuisi jakamaan. Mieluiten kyllä ottaisin noin pienen aikuisten makuuhuoneeseen nukkumaan turvalliseen paikkaan, joten en itse näe edes tarvetta huoneelle (leikkitilaa on kyllä runsaasti talossa ja lastenhuoneissa saa kaikissa leikkiä!), mutta miten ne säännöt menee?
Entä saako kriisiperheellä olla sijoitettuja lapsia? Meille sijoitettiin sukulaislapsi vähän yli vuosi sitten ja mennyt erittäin tasaisesti koko ajan. Onko sellainen esteenä? Tämä lapsi menee vuoden päästä kouluun, eli ei ole enää mikään ihan pieni ja ajattelimmekin, että odottaisimme ainakin sen vuoden vielä rauhassa.

0

157

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000

      Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

      Luetuimmat keskustelut

      1. Hyvää syntymäpäivää Sanna 40 vee!!!!

        ᕼᗩᑭᑭY ᗷIᖇTᕼᗞᗩY Sister ❣️🥰 🎉🎂✨🍰🥳 🥳🎂🥂 🎉🎊🎁🎈🎂
        Maailman menoa
        140
        5916
      2. Mikä on vaikeinta siinä, että menetti yhteyden kaivattuun, jota vielä ajattelee?

        Mikä jäi kaihertamaan? Jos jokin olisi voinut mennä toisin, mitä se olisi ollut? Mitä olisit toivonut vielä ehtiväsi san
        Ikävä
        421
        2850
      3. Kerro kaivattusi etunimi

        Miehille..
        Ikävä
        141
        2723
      4. Onhan tää tyhmää ajatella sua kun tuskin ees muistat mua

        Hyvää yötä sinne jonnekin. 💔
        Ikävä
        23
        2222
      5. Persut rahoittavat velkarahalla rikkaiden ökyelämää

        Minkä vuoksi persut eivät leikkaa rikkailta, joilla on maksukykyä? Tuskinpa tuo persujen käytös saa Suomen kansalta hyv
        Maailman menoa
        19
        2148
      6. Kerro kaivattusi etunimi

        Naisille
        Ikävä
        74
        1380
      7. Veronmaksajat kustantavat yrittäjien eläkkeitä jo yli 500 miljoonalla

        Suomalaista yrittäjää ei kommunistista erota. Aktiivisen "yrittämisen" maksattaa yritystukina yhteiskunnalla, ja vieläpä
        Yrittäjyys
        12
        1161
      8. Kun ei numeroa

        niin en edes voi viestittää, et suunnitelmiin tuli muutos. Ikävä on, ja kasvaa vaan🤍
        Ikävä
        10
        1102
      9. Mikä musta tekee

        Oikein haluttavan sun silmissä? Mä en ymmärrä. Parasta aika mennyt ko ohi 😃
        Ikävä
        52
        988
      10. Millainen on

        Ihanne kumppani
        Ikävä
        86
        947
      Aihe