Poliisille sattuu ja tapahtuu

Tonttux

Tapahtuipa Helsingin Liikennepoliisimieskerhon pikkujouluissa:

Tanssiesitys oli tilattu iltaa juhlistamaan. Paikalla oli myös videokuvaaja esitystä ikuistamassa. Asetteli kameran paikoilleen ja poistui hetkeksi takahuoneeseen. Kohta tulee kerhon sihteeri kainosti ilmoittamaan: ” …se kamera pitäis varmaan suunnata uudestaan…”

Kuvaaja menee suuntaamaan kameraa uudestaan. Kamera seisoo nurin niskoin jalustalla ja etsimeen on ilmestynyt ruma lommo. Kun kysellään, mitä on tapahtunut, kukaan ei ole nähnyt mitään, kuullut mitään eikä muutenkaan tiedä mistään mitään. Kahvia toki yritetään tarjota lohdutukseksi. Auliisti poliisit lupaavat korvata pilalle menneen muutaman euron hintaisen etsimen. Muuta vikaa ei tässä vaiheessa näy.

Parin viikon päästä alkaa sitten ilmetä häiriöitä. Kuvaa ja vie kameran huoltoon. Kustannusarvio: läh 300 e. Takuu ei ole enää voimassa melko uudessa laitteessa syntyneen kolhun takia. Kuvaaja tiedustelee poliiseilta, kuka maksaa. Nämä toteavat tyynesti, että asia ei enää kuulu heille, kun korvasivat jo vahingon.

Näin meillä Helsingissä.

1

362

    Vastaukset 1

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Näin ain joo. PolPo onkin Suomen suurin ja johtavin rikollisjärjestö.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suomalaisten pinna paloi - Ärsytys iskee uudesta TTK-juontajasta "Eihän tälle voi kun nauraa"

      Oliko Veronica Verho hyvä valinta TTK-juontajaksi? Uuden TTK-juontajan henkilöllisyyttä on arvailtu siitä asti, kun Va
      Suomalaiset julkkikset
      113
      2341
    2. Mitä tapahtuu?

      Mitä tapahtuu Humalojalla? Poliiseja talon ympärillä ja paljon ihmisiä pitkin pihoja???
      Haapavesi
      30
      1157
    3. Mitäpä luulet että tykkääkö

      kukaan kaivatustasi ?
      Ikävä
      106
      953
    4. T rakastan sua

      vaikket sitä usko
      Ikävä
      71
      942
    5. Suomi on viittä vaille sodassa Venäjän kanssa...

      ...syynä tähän on kokoomuslainen presidenttimme Stubb. Hän on ainoa eurooppalaisen maan johtaja, joka kärkkäästi ja taha
      Maailman menoa
      611
      912
    6. Varmaan aika moni

      Haluaisi sinut enemmän kuin mielellään
      Ikävä
      48
      855
    7. Miksi et lähesty minua

      Jos kerran kaipaat, mies? Mitä pelkäät?
      Ikävä
      85
      790
    8. Olen vähän epävarma siitä, oletko kiltti

      Nainen, ensivaikutelma oli, että olet tosi hyväsydäminen eli siinä mielessä harvinaisuus. Eli et mene virran mukana, etk
      Ikävä
      76
      680
    9. Kai sä olet

      Luovuttanut mun suhteen.
      Ikävä
      70
      666
    10. Herkkä, hellä, aurinkoinen, kaunis upea, valonsäde on hän nainen

      Ja myös fiksu, älykäs ja luonnonläheinen. Erittäin mielenkiintoinen ja kiltti ihminen. Haluan tuntea hänet, koska kaik
      Ikävä
      31
      666
    Aihe