Minulla oli alkuvionna Mycoplasma. Elokuussa oli taas infektio nielurisoissa. Doximyciniä olen saanut alkuvuonna ja elokuussa. Nielemisvaikeutta oli ja ruokatorvi ja vatsa menivät huonoksi Mycoplasman ja ehkä myös antibiootin vuoksi.
Elokuussa alkoi hengitysvaikeutta, rytmihäiriöitä ja heikotusta. Sitten antibiootion jälkeen alkusyksy oli parempaa. Lokakuun lopulla alkoi taas olla hengitysvaikeutta ja se on lisääntynyt nyt marraskuussa.
Olen käyttänyt protonipumpun salpaajia mahdolliseen ruokatorvitulehdukseen ensin satunnaisesti keväällä ja vähän enemmän elokuussa ja syksyllä pari-kolme viikkoa. Ounastelin, että Esomepratsoli pahentaa tilannetta, ja lääkäri sanoikin, että minun ei pidä käyttää sitä. Sitten kehotettiin ottamaan Somacia, otin muutaman kerran ja arvelin, että sekin pahentaa.
Onkohan hengitysvaikeuskin noista happolääkkeistä? En saa aina vedetyksi keuhkoja täyteen ja joskus on haukottelua, joka sekään ei aina onnistu. Otatin yksityisesti verikaasumittauksen. Olen hieman emäksinen, on metabolinen alkaloosi, mutta ei hyperventilaatiolle tyypillinen respiratorinen alkaloosi. Lääkäri sanoi, että alkaloosi voi johtua joitakin päiviä sitten otetusta Somacista. Kuinka pahasti olekin ollut alkaloosissa silloin, kun otin Esomepratsolia pitempään!
Hengitysvaikeuteen alkaa liittyä nyt myös sydämen tiheälyöntisyyttä ja verenpaineen heittelyä. Lääkäri kehotti ottamaan Ventolinea pahimpaan aikaan ja Pulmicortia hoitavaksi lääkkeeksi. Kuinkahan kauan happolääkkeet tekevät käytön jälkeen veren liikaa emäksisyyttä. Päiviä, viikkoja vai miten?
Jos teen pientä puuhastelua ihan pnnallisella hengityksellä , niin ei tilanne juuri haittaa, mutta enemmän happea tarvitseva toiminta vaatii välillä hengen haukkomista. Happitilanteeni lienee kuitenkin ihan OK, yleensä 98 %.
Ei ole selvillä mikä tilanteeni vei tähän. Pallea ei pysty paljon liikkumaan. Ylävatsa on ehkä turvoksissa.
Syvä hengitys ei onnistu
Emäsylimäärä
0
237
Vastaukset
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 753537
- 622674
- 812557
Hei........
Pelkkä sun näkeminen saa mut hymyilemään pitkin iltaa. Oot niin 🤩😘 Edellinen poistettiin.582388Mitä sanoa pituudeksi näillä mittaustuloksilla?
Jos jossain tarttee ilmoittaa pituus sentin tarkkuudella? Mitattu neljästi virallisesti ja mittaustulokset on olleet 1912317Poliisi: Kymmenhenkinen pohjalaisperhe ollut vuoden kateissa kansainvälinen etsintäkuulutus Poliis
Poliisi: Kymmenhenkinen pohjalaisperhe ollut vuoden kateissa – kansainvälinen etsintäkuulutus Poliisi pyytää yleisön apu2311924- 421873
- 441749
Mä en jaksa suojella sua enää
Oot osa mun tarinaa ja ensirakkaus 🩷🌈 Olisiko niin kauheata, jos muutkin ystävämme tietäisivät? Se on jo niin vanha ”t151441EU:n uusin idea - jatkossa joudut tunnistautumaan kun katsot PORNOA!
"Pornon katsominen muuttuu täysin Euroopan komissio on kehittänyt sovelluksen, jolla internetin käyttäjä voi todistaa p1491398