Olen kärsinyt lähes koko elämäni selkäkivuista alaselässä ja on ollut iskiasta yms. Minulla on todettu kuvauksissa selkänikamien kahdessa alimmaisessa kulumaa ja nikamet lähes yhdessä kiinni aiheuttaen kipua lähinnä nostoissa ja eteenpäin kumarruksessa. Olin melkein 2v sairaslomalla tästä asiasta ja nyt sairasloma loppui, lääkäri kirjoitti lausuntoon: Tällä hetkellä potilas ei kykene fyysisesti raskaaseen työhön, jossa on esim raskaiden taakkojen nostoa, kumartumista. Potilaalle soveltuu kuitenkin fyysisesti kevyt ja liikkuva työ.
Kysynkin että mitä töitä minä voin käytännössä enää tehdä ja mitkä alat ovat ehdottomasti minun nyt unohdettava? minulla ei ole mitään ammattia ja ikäni on 52v ja olen mies. En pysty myöskään pitkään istumaan paikalla tai kävelemään työssä jatkuvasti lantioiden kipeydyttyä alaraajojen pituuserosta johtuen, ero on n 1cm.
Kysynkin että mitä töitä minä voin käytännössä enää tehdä ja mitkä alat ovat ehdottomasti minun nyt unohdettava? minulla ei ole mitään ammattia ja ikäni on 52v ja olen mies. En pysty myöskään pitkään istumaan paikalla tai kävelemään työssä jatkuvasti lantioiden kipeydyttyä alaraajojen pituuserosta johtuen, ero on n 1cm.
Vastaukset 4
Vanhimmat
No eikö tuohon jalkojen eripituisuuteen saada mitään apua? Esim. sinulle räätälöidyt tukipohjalliset auttaisivat jo jonkin verran.
Tuohon työasiaan on vaikea sanoa mitään, kun emme tiedä mitä osaat ja mitä olet tehnyt ja mille seudulle olettaisit työllistyväsi. Ottaisin sinuna yhteydenTE-toimistoon:
http://www.te-palvelut.fi/te/fi/tyonhakijalle/tukea_tyollistymiseen/vamma_tai_sairaus/index.html
Salille ja lihasta runkoon, voit päästä kaikista oireista eroon.
Jos mitään ammattia ei ole ja ikää 52 vuotta, niin saattaa olla, että olet työtön lopun ikääsi.
Toki, jos osaat jotain, niin sitten on eri asia.
1cm jalkojen pituuserossa ei aiheta mitään oireita.
Kävellessä jalat ovat eri aikaan maassa, joten ongelmaa ei ole.
http://personal.inet.fi/koti/eve/skolioosi.htm
No mulla todettu nuorena jalkojen pituusero alle 1 cm, ja niin vaan kuluma polveen ja useampi selkävika tuli nuorena. Nyt nilkatkin ongelmalliset. Selästä olen kärsinyt 12-vuotiaasta, sen jälkeen toisesta polvesta n. 19-vuotiaasta.
Jos nuorena olisin saanut parempaa hoitoa ja apuvälineet elämäni olisi ollut paljon helpompaa, joten suosittelen.