Someron kehitys MIKÄ MÄTTÄÄ ???

kehitys

Miksi Somero on jälkeen jäänyt kehityksessä. Esim. Salo, Loimaa ja Forssa on kehittynyt todella paljon esim . isot kaupat ovat jalkautunmeet kuten Prisma ja citymarket. Somero on pysynyt vaan paikoilaan 3 kolmio paupunkien keskellä. Pitäisikö täällä jotakin tehdä ?

10

441

    Vastaukset 10

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • assssssss

      Eikö se nyt ole selveästi pienempi asukasluvultaan kuin ensin mainitsemasi?

    • ojpdfvop

      Somero on aina ollut takapajula! Junttikunta ja paikalleen pysähtynyt....

    • 343

      kummaa että kehittyy yksikään noista, Salo, Somero, Loimaa ja Forssa

      asukkaita on vuosi vuodelt vaa vähemmä joten en usko et hirveest uusii kauppoi pystytettäis kun porukka kuolee tai muuttaa pois...


      SSS: Salosta on hävinnyt vuoden aikana lähes neljäsataa asukasta. Kaupungin väkiluku oli Tilastokeskuksen ennakkotietojen mukaan joulukuussa 53 871.

      Saloon muutti yli 1 500 ihmistä, mutta samaan aikaan liki 1 800 salolaista muutti pois. Salolaisia myös kuolee paljon enemmän kuin syntyy. Luonnollinen väestönlisäys on toistasataa ihmistä miinuksella.

      Väestökato on vienyt kaupungista neljässä vuodessa 1 360 asukasta. Tilastokeskuksen tiistaina julkistamien tietojen mukaan seudun seitsemästä kunnasta väkiluku kasvoi viime vuonna vain Sauvossa.

      wikipediasta:
      loimaa 2000 17 585 -> 2010 16 916 -> 2014 16 687
      forssa 2000 18 506 -> 2010 17 904 -> 2014 17 627
      somero 2000 9 789 -> 2010 9 330 -> 2014 9 154
      salo 2000 52 604 -> 2010 55 235 -> 2014 54 439


      muutetaan ja kuollaan pois, teemme sen YHDESSÄ

      • 343

        noi 2014 väkiluvut on duunitorilta eikä wikipediasta


    • EttäSemmosta

      Someron väkiluku viime vuoden lopussa eli 31.12. 2015
      on ollut väestötietojärjestelmän mukaan prikulleen 9086 immeistä. Heistä miehiä on 4499 kpl ja naisia 4587 kpl. Tuskin tilanne on kuukaudessa paljonkaan muuttunut.

      Alla oleva linkki vie listaan, josta näkyy kaikkien kuntien väkiluvut ja sukupuolijakaumat.

      http://vrk.fi/default.aspx?docid=8899&site=3&id=0

      • persreikä

        onks somerol yli 9000sikaa? :)


    • exTammelalainen

      Kuulin kehittymättömyyteen selityksen yhdeltä aidolta Somerolaiselta mieheltä.
      Somerolle ei tullut 10-tietä, koska somerolaiset maanviljelijät vastustivat tien rakentamusta heidän maittensa läpi. Sitten tie tehtiinkin, ehkä suorenpana, Forssan kautta. Tie 10 on Turku - Hämenlinna tie. Salo vetää puoleensa lähikuntien asukkaita. Somerolla asioivat ulkopaikkakuntalaisina esim. Tammelan länsiosien kylien asukkaat, mutta hekin käyttävät lisäksi paljon Forssan palveluita. Kesämökkiläiset tietysti lisäävät Someron kauppojen myyntiä.

      Forssalla on naapurikuntia, joiden asukkaat asioivat Forssassa. Tunnen erään Urjalan keskustassa asuvan, joka asioi usein Forssassa. Hänellä on vain 10 - 15 km pidempi matka Tampereelle, ja sinne on parempi tiekin.
      Forssa kehittyi aikansa, mutta nyt asukasluku on pienempi kuin 70-luvulla. Ihmettelen kyllä mihin siellä tarvittiin suurta Prismaa, kun aika suuria S-ryhmän kauppoja siellä jo oli ennestään. Tietysti KESKOn Citymarket -hulluus aiheutti S-ryhmän rakentamisinnon.

    • huono.homma

      Somerossa on se TOSI paha vika, että siellä asuu somerolaisia. Ovat tyhmiä kuin saappaat. Pösilöitä!

      • välilisesti

        Ei suinkaan Somerolaisia viehättää Salo, lisäksi Salo on työlistänyt paljon Salon ja Forsan sekä Loimaan välissä olevia.


    • H7h7h7h7h

      70- luvulla Somero jätti palelevat ja turvattomat 11-14 vuotiaat tyttölapset eli pikkukakarat Tyynelään. Nyt vieläkin tehdään pahoista pojista ja myös seitsemästä surmanluodista sankareita. Se siitä oppikoulun vanhempain illasta.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ny se loppuu ( Kuhmo)

      Yhtiö on myyty. Notta yyteet meleko äkkiä, notta. Pelastautukoon ken voi. Notta se on tuulista pian.
      Kuhmo
      74
      2345
    2. Parikymppinen hakkasi nelikymppisen kriittiseen tilaan

      Ja ihminen jäi junan alle lautiosaaressa...paljon on taas sattunut ja tapahtunut. Ketähän nämä uhrit mahtaa olla 🤔 htt
      Kemi
      36
      1922
    3. Harmi että välimme

      Menivät niin solmuun.
      Ikävä
      100
      1211
    4. Hei sinä rakas mies.

      Milloinkaan kohdataan? Toivottavasti pian....❤️
      Ikävä
      47
      975
    5. Ajatuksia

      Mitä ajatuksia hän herättää tänään?
      Ikävä
      92
      900
    6. Kaivattusi tärkein ulkoinen tuntomerkki

      Onko jokin muu kuin yleinen kuten kaunis, laiha. hyväkroppainen jne.
      Ikävä
      26
      837
    7. Mille kirjaimelle

      toivotat hyvää yötä , kuka on mielessäsi kun menet nukkumaan?
      Ikävä
      29
      700
    8. Äimän käki

      Olen vähää vaille viisikymppinen mies, ja olen elellyt ilman parisuhdetta parisen vuotta. Nyt vihdoin ja viimein tuntuu,
      Sinkut
      147
      693
    9. Katse

      Miltä se tuntuu, kun hän katsoo sinua?
      Ikävä
      41
      685
    10. Nainen, miten suhtautuisit

      Jos mies ehdottaisi tapaamista? Entä siihen, jos mies kertoisi tapaamisessa tunteistaan ja haluaisi seurustella?
      Ikävä
      56
      598
    Aihe