Rahan vaihto

raharaha

Mitä kautta suomessa voi vaihtaa dalaseja? Forexilla oli aika huono kurssi, joten se on poissuljettu vaihtoehto.

14

149

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Hessuhobo

      Jos menet Gambiaan niin en missään tapauksessa suosittelisi Suomessa hankkimaan Dalaseja enkä myöskään Gambian kentältä. Kun pääset hotelliin, rahanvaihtopisteitä on varmasti useampia ihan lähellä joissa kurssi vaihtelee jonkin verran mutta ei merkittävästi. Viiskymppisen vaihdat kerralla niin sillä pärjäät monta päivää jos yksin kuljet etkä "törsää" kohtuuttomasti.

    • kids

      Mä vaihdan aina niissä keltasissa kojuissa ja 20e kerralla, ettei kulje liian isoa tukkoa mukana ja meidän oma bumsteri luule mua liian rikkaaks, jos sattuu näkeen ku kaivan rahaa pussista. Suomessa ei tarvi ennalta vaihtaa, eikä hotellissakaan. Ja älkää antako matkalaukun kuskaajille kentällä yhtään enempää ku maksim.2e. Mä en ota niitä kantajia ollenkaan, vaikka lähes repivät laukut käsistä.

      • Astra11

        Nämä laukun kantajat niinkuin muutkin gambialaiset palvelualalla olevat ovat kaikista enemmän rahan tarpeessa. Jos on varaa matkustaa Gambiaan ja maksaa matkanjärjestäjälle niin pitäisi kyllä olla varaa maksaa kunnolla laukunkantajille ja taksin kuljettajille sekä tarjoilijoille kuten muillekin paikallisille antaa kunnon tipit.


    • kids

      Laukunkantajat tienaavat oikein hyvin. Mä vien rahani maseudulle, jossa köyhyys tosissaan näkyy.

    • Jussipussi2

      Heips muutkin Gambia-fanit. Jos viette maahan esim: vaatteita, niin viekää semmoseen kylään kun Maamuda. Siellä köyhääkin köyhempää porukkaa eikä sinne kylään ole tietäkään mutta jokunen taxi sinne osaa aavikon kautta "pöläyttää". Matka kestää n. 1,5 h ja maksoikohan se kun oikein tingattiin 150 D. No, annettiin kyllä kassillinen lasten vaateita lisäksi kuskille kun se oli suurperheen isä ja muutenki mukava mies. Me vietiin vaateita 0 - 4 v ja nyt vois olla tarvis 4 - 10 v. Oli muuten pojilla resuset ja paskaset T-paidat, vois laittaa kuvan mutta ei kehtaa kun olen itsekin poikien kans poseeraamassa.

    • kids

      Kiitos tiedosta. Siellä voisikin sitten poiketa.

      • kuikale

        paljoko 100e dalaseja saa nyt? gambiassa.


      • turvatussu

        Noin 4300.


      • Uuups

        Riippuu nyt kyllä ihan missä olet vaihtamassa ja onko sulla paikallista tuttua jolla on suhteita. Tällä hetkellä saa 4700.


    • dalaseja

      Bakaussa oon ja ekulla saa 42dalasia maksim.parhaassa paikassa

      • bakaussaminäkin

        Vaihdoin sata euroa pari tuntia sitten ja sain 2459 dalasia.


      • dalaseja

        Joku sulta sitten veti reilusti välistä. Pidä puoles!


      • dalaseja

        4200dalasia sun ois pitäny saada


      • senegambia

        Mä sain satasesta 5000d, siinä teille pähkäiltävää.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kaipaatko sinä

      Yhtään meidän katseita
      Ikävä
      176
      2145
    2. Törkeä eläinsuojelurikos Sonkajärvellä

      Pohjois-Savossa Sonkajärvellä noin 40 kissaa ja reilut 10 koiraa on jouduttu lopettamaan kaltoinkohtelun vuoksi, kertoo
      Sonkajärvi
      38
      1493
    3. Jotkut ihmiset pelkäävät syöpää sairastavaa

      On hauskaa, kun kertoo jollekin, että "minulla on syöpä". Jotkut käyttäytyvät kuin se olisi tarttuva tauti. Eivät uskall
      Sinkut
      132
      1174
    4. Se ei ihan oikeasti vaatisi kuin yhden

      Tekstiviestin... Jos rakastat minua vielä toivoisin että laittaisit minulle viestiä. Rakastatko? Oletko oikeasti niin pe
      Ikävä
      56
      932
    5. olisit voinut mies edes

      Pyytää anteeksi 🙏🫶
      Ikävä
      55
      866
    6. Lavrov suivaantui Stubbille perustellusti.

      Lavrov perusteli suivaantumistaan tosiasioilla Suomen tarinasta sotiemme jälkeen, tutkija Tynkkynen ja pankkihenkilö Sol
      Maailman menoa
      252
      855
    7. Kääminsä polttanut taksi suomussalmella

      Vieläkö sillä hermonsa menettäneellä hulluja ylinopeuksia ajavalla asiakkaansa haukkuvalla( jos ajat paska kyydin hänen
      Suomussalmi
      20
      812
    8. Jorma Uotinen avaa sanaisen arkkunsa TTK-miesparista ja koko uudistuksesta: "Sehän on..."

      Tanssii Tähtien Kanssa -parketilla nähdään ensimmäistä kertaa Suomessa tanssiparina miespari kauden alusta asti. Mikko S
      Tanssii tähtien kanssa
      18
      745
    9. Aina ku nään sun kuvan

      Tekis mieli kirjoittaa viesti: Moi kulta, on ikävä❣️🤗 ihan noin vain, lyhyt ja ytimekäs 😁🤭
      Ikävä
      58
      733
    10. Sukupuolia on vain kaksi- kohukassista tuli kova tuomio perheenisälle oikeudessa.

      https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/4d4db0d9-4dda-4ba6-a699-25d725683ad6 Miten näin normaalista kassissa olevasta tekstis
      Maailman menoa
      204
      693
    Aihe