Meluavat tuulivoimalat

Miksi asumattomille alueille tuulivoimat häritsemään luonnonrauhaa? Luonnonystävät ovat kauhuisaan?
4<50
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat

Ryssältä ostettu ydäri on parasta.
Hiljaista ja turvallista.

Äänestä
  • Suomessa on 70-luvulta asti jauhettu ydin sähköä voimaloissamme Neuvostoliiton liiton aikaisilla reaktoreilla. Tuulivoimalat eivät ratkaise perussähkön tuotannon tarpeita. Tuulivoimalalat ovat satunnaissähkön tuottajia ja niitä ei voi käyttää yöskään säätösähkön tuottoon tasaamaan huippukulutuspiikkejä. Tästä johtuen ne ovat sähkönjakelun heikoin jenkki. Lisäksi tuulivoimaloiden elin kaari on lyhyt verrattuna muihin hyödynnettäviin energian tuotannon voimaloihin.

    Äänestä

Pyykit jäävät akoilla pesemättä tuulettomina päivinä ja kynttilöiden valossa saa tehdä muutkin toimet. Pesulla käynti voi venyä yli viikonpituiseksi. Juomavedet saa kantaa ämäreillä sisälle ja ulos lastit solkkusankoilla.

Äänestä

Niin ja tämäkin keskustelu on hyvin ajankohtainen, koska pmäellä on niin helvetin monta tuulivoimalaa...

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Vispiläkauppoja kirjoitti:

Miksi asumattomille alueille tuulivoimat häritsemään luonnonrauhaa? Luonnonystävät ovat kauhuisaan?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu