Vain Pyhäjärvellä voi lantala maksaa puoli miljoonaa.
Puolen miljoonan lietelantala
HUHHUHU
1488
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 14
Vanhimmat
Mistäpä tuollainen tuli mieleen näin perjantai iltana.
kovin ovat halavalla tehneet..minkälainen lie sitte tullu.
Pahinta laatua.
Äkkiäkös aloittaja laskee, mitä maksaa tilavuus lantalassa. Miksi kauhistelee.
Saahan, käslaukullekkin , hintaa jos jalokivillä, koristellee.
Mihinpäin hajut lähtee
Kalliiksi tuli se eukko.
Pyhäjärven erimielisyydet henkilöityvät usein Jukka Tikanmäkeen ja Tita Rinnevaaraan, vaikka soppaa on hämmentänyt vuosien kuluessa useampikin kokki. (Kuva: Tommi Korpihalla)
Kirjoittajan kuva
17.10.2015
Tommi Korpihalla
Pääkirjoitukset
0 | 9
Iisalmi
Pohjois-Suomen hallinto-oikeus on kumonnut Pyhäjärven päätöksiä, koska niitä ovat tehneet esteelliset henkilöt. Joitakin päätöksiä se on kumonnut, koska asiaa ovat olleet esittelemässä ja käsittelemässä esteelliset henkilöt. Menettelytapavirheitä, toteaa hallinto-oikeus.
Taitaa kuulostaa hupatukselta, mutta miten ihmeessä pitkän kokemuksen omaavat päättäjät, joilla on kymmenien vuosien historia kunnallisessa päätöksenteossa, eivät näitä asioita tiedä?
Taitaa olla niin, että pitkään ja perinteisesti Pyhäjärvellä valtaa pitäneiden asioita ei olisi saanut tutkia. Tita Rinnevaara astui pettävälle maalle, kun alkoi tutkia lentokenttäyhtiön rahankäyttöä ja tilinpäätöksiä.
Kalikka kalahti ja koira älähti, kuten sanonta kuuluu: keskustan veljeskunta ryhmittäytyi yhteiseen rintamaan ja kävi taistoon.
Valitettiin päätöksistä ja yritettiin erottaa kaupunginjohtaja. Kun siitäkin valitettiin, valitettiin siitä että oli valitettu. Myös seuraavassa vaiheessa valitettiin, mutta nyt alan jo mennä sekaisin – valitettiinko siitä, että valituksesta oli valitettu vai siitä, että valitus valituksen hylkäämisestä oli hylätty.
Ulkopuolisen silmin tilanne oli parhaimmillaan kaupunginteatteria, jollaista ei aiemmin ole Suomessa nähty. Todellista farssia.
Pahimmillaan se saattoi olla raskasta ja epäoikeudenmukaista työpaikkakiusaamista, joka nykyisin luetaan henkiseksi pahoinpitelyksi. Siitä voi oikeudessa tuomita vankeuteen enintään kahdeksi vuodeksi.
Nyt, hovioikeuden päätösten jälkeen on syytä kysyä, mitä hyötyä tuosta kaikesta oli?
Ei mitään. Mutta toivoa sopii, että Pyhäjärvellä nyt uskotaan, että oikeuden päätösten perusteella kaupunginjohtaja tiesi mitä teki.
Ja se kun vielä opittaisiin, että kunnallisessa päätöksenteossa pitäisi ajatella oman kunnan etua. Ei oman puolueen tai hyvän keskustaveljen etua.
Toivottavasti Pyhäjärven kaupunginteatterin näytäntökausi on päättynyt.
Eiköhän tilanne rauhoitu kun se lähtee.
rannankylän ukko/akka, avaa silmäs "kissanpoika". Ei tässä sotkussa ole kysymys
Rinnevaarasta, syyt ihan jossain muualla.
Lypsää voi niin kauan kun on keneltä lypsää.
Kuka tai ketkä tekevät johtajasopimuksia? aivan turhaan sellaisia sopimuksia tekevät missä luvataan maksaa vuoden tai enemmänkin palkka, jos työsuhde päättyy, tuollaisiin hommiin kuin kaupunginjohtajan virkaan on varmasti tulossa päteviä ilman ylimääräisiä poonuksia, Tikkas Veikkokaan ei tainu saada poonuksia, vaikka on varmasti pätevimpiä johtajia Suomessa
hahh haa, no johan olet typerä sanoessasi että" Tikkas Veikkokaan ei tainu saada poonuksia, vaikka on varmasti pätevimpiä johtajia Suomessa". On tosi pätevä. pykälien pystääjä, jotka eivät kuitenkaan päteneet.
syyskuun 2013 alussa kirjoitettua tekstiä
"-Sitä tässä ihmettelen itsekin. Pojat rukoilivat herkeämättä, tule hyvä Veikko, elä tule paha Titta, niin karkeampikin mies siinä tuskanhikikyynelissä heltyy. Ja kukapa se toinen olisi näiden näköalattomien kanssa jaksanutkaan, kun eivät ole koko alkuvuoden aikana nähneet muuta kuin mörköjä joka paperissa, mapissa ja huoneessa." -lainaus kiinni
Mitäpä muuta kuin eläkekertymää lymyili täällä kuitaten kk-palkkaa olemalla kaveri kaikessa väliä sen menikö 180 astetta laillisuuteen tai metsään.
Nyt rouva haluaa omalta osaltaan lopettaa tuon "farssin". Niin on hyvä kaikkien kannalta. Viisas osaa tehdä oikein.