Mistä aurinkopaneelia halvalla?

Ajattelin laittaa rahaa aurinkosähköön koska ollaan lähinnä verrkkosähkön ulottumattomissa. Halpaa MTTP säädintä (alle 150 E) ja vähintään kahta yli 10-25W kaarevaan taittuvaa venepaneelia etsiskelen. Onko hyviä kauppapaikkoja moiseen?
6105
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 6

Vanhimmat

On hyviä kauppapaikkoja moiseen. Katselepa aikaisempia keskusteluita samasta aiheesta! Itse hankin ebay.de:stä, jota moni muukin on pitänyt edullisimpana aurinkopaneelien säätimien ostopaikkana.

Äänestä

Biltema tai Puuilo

Äänestä
  • Köyhdyit varmaankin ostamalla aurinkopaneelin väärästä paikasta?
    Koeta pysäyttää köyhtyminen tekemällä hintavertailuja ennen ostopäätöstä ;-)
    Kumpikaan ehdotuksesi ei pärjää hintavertailussa, jos katsot paneelin tehoja sekä soveltuvuutta venekäyttöön. Yleensä taipuisat ovat helpompia asentaa kuin kovat paneelit.

    Äänestä

  • Minulla eiole tumppu keskellä kämmentä.

    Äänestä

Lensun Solar, tilaukset Englannista. Nopea toimitus, sama säädin maksaa Suomessa 2x. Tilasin ja sain just setin, taipuva paneeli, säädin ja letkut.

Äänestä

MPPT säätimeksi Victronin BlueSolar MPPT 75/15 (~120€). On ainakin aidosti MPPT. Kiinankaupoista saat "MPPT" säätimiä 20-40€, ja ehkä joku niistä on jopa MPPT, mutta 90% ei ole. Osa halvemmista aidoista MPPT säätimistä reagoi liian hitaasti kelin muutoksiin.

Paneelien hinnoissa iso ero eri luokissa (taipuva vs. hiukan joustava vs jäykkä). Ja paneelissa watit ovat tärkeät; pieni paneeli ei käytännössä tuota hintaansa nähden riittävästi virtaa, kun iso voi pelastaa retken. Itse ottaisin mielummin watteja vähemmän joustavana kuin pienen paneelin joustavana.

Kahdella paneelilla on varauduttava ylimääräisiin diodeihin, jottei virta kulje akun sijaan auringossa olevalta paneelilta varjossa olevaan.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Rahattiukassa kirjoitti:

Ajattelin laittaa rahaa aurinkosähköön koska ollaan lähinnä verrkkosähkön ulottumattomissa. Halpaa MTTP säädintä (alle 150 E) ja vähintään kahta yli 10-25W kaarevaan taittuvaa venepaneelia etsiskelen. Onko hyviä kauppapaikkoja moiseen?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu