Nyt hallituksen PJ:t vedättävät sillä, että taskussa on "hyvä tarjous Realialta". Että "hopi, hopi. Vauhtia töppösiin!" huutaa hallituksen PJ luuriin. "Meillä on hyvä tarjous Realialta". Antaa ymmärtää rivien välistä, että vaihtavat isännöitsijää heti, kun haluavat.
"Meillä on tarjous Realialta"
pientäVedätystä
276
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 2
Vanhimmat
Mistä moinen "tieto"?
Itse olen hallituksen pj, eikä ainakaan minulla ole tuollaista.
Toisekseen, hallituksen pj ei yksin isännöitsijää vaihda, vaan siihen tarvitaan hallituksen enemmistöpäätös. Hallituksen pj:llä on hallituksessa vain yksi ääni, kuten muillakin jäsenillä. Vain äänten mennessä tasan, pj:n ääni ratkaisee.
Tieto siitä, että Realia on postittanut pyytämättä isännöintitarjouksia taloyhtiöiden hallitusten puheenjohtajille on ihan yleistä tietoa.
Tieto siitä, että tämä kyseinen taloyhtiö on saanut "hyvän tajouksen" tuli ihan puhelun aikana. Hallituksen PJ soitti ja potki vauhtia töppösiin, kun on kuulemma "niin hyvä tarjous Realialta tullut".
Jotenkin vähän mautonta soittaa isännöitsijälle ja kuittailla ihan suoraan, että "täällä on pöydällä Realialta tullut hyvä tarjous." Yhtä mautonta kuin alkaa vedättää omaa vaimoa sillä, että "tee tämä ja tämä asia, tai alan täyttää avioerohakemusta".
Ei avioerolla uhkailu ole enää normaali juttu. Se on lopun alkua. Sama homma isännöinnissä. Jos hallituksen Pj soittaa ja joka kerta muistuttaa, että "tee homma X ja Y niin pian kuin mahdollista, ettei jouduta turvautumaan Realian tarjoukseen", niin se on vähän mautonta yhteispeliä.
Eräs etsivä kysyi jossain suomielokuvassa, että "mikä ***** teitä porilaisia oikein vaivaa?" Siihen on vaikea vastata. Jotain V-mäisyyttä porilaisten taloyhtiöiden hallitusten puheenjohtajissa on. Ei toki kaikissa, mutta ihan riittävän monessa...