Miksi Kutonen ei näy?

Pliis-helppiä

Antenni on suunnattu Haapavedelle, josta Kanavanippu E näkyy. Kaikki muut kanavat näkyvät moitteettomasti, mutta Kutosen kohdalla on vain musta ruutu vaikka signaali onkin erinomainen. Tehdasasetukset palautettu ja kanavat haettu uudelleen. Ei vaan näy. Jostain syystä digiboksi näyttää Kutosen kohdalla maksu-tv merkkiä vaikka sehän on ilmaiskanava. Mikä avuksi?

4

562

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • sama_ongelma

      Sama ongelma minullakin. Digiboksi ilmoittaa Kutosen kohdalla että "Palvelu ei käytössä tai salattu". Onneksi tv:n omalla virittimellä kutonen näkyy mutta tallennus ei onnistu koska digiboksi ei kanavaa näytä. Boksi on HD Thunder HD420. Tehdasasetuksia en halua palauttaa koska en tiedä tyhjentääkö se kiintolevyn. Todennäköisesti antenni on suunnattu Lahteen.

    • Laka88

      Pohjanmaalla samaa ongelmaa. Ei näjy.

      • Pyhävuori----

        .

        "Taisi olla että Pyhävuori ei ollut jakelussa??????" Lapua kylläkin


    • Kutonen_ei_näy_kaikilla

      http://digita.fi/kuluttajille/karttapalvelu ja kun klikataan vasemman hakupalkin E-kanavanipun Kutosen logoa, niin siitä näkee Kutosen näkyvyysalueet. Kutonen ei ole halunnut maksaa näkyvyydestään Haapaveden alueella, joten se siitä.. Laittakaa palautetta http://www.kutonen.fi/palaute
      Digiboksista ei joskus saa vanhaa kanavaluetteloa pois muuten kuin tehdasasetusten palautuksella. Kiintolevy ei siitä tyhjene, mutta omat ajastukset ja muut asetukset menetetään. Oikeastaan parin kuukauden välein kannattaa digiboksin taulukot siivota, sillä varsinkin kaapeliverkossa kanavalistat ja -nimet muuttuvat usein. Näitä pakollisia kanavasiivouksia tulee viimeistään ensi vuonna, sillä http://www.taajuusmuutos.fi/taajuusmuutos.fi/aikataulu lähestyy eteläistä Suomea..

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Eli persujen rääkyminen Marinin hallituksen velanotosta oli sitä itseään

      "Valtiovarainministeriön mukaan Marinin hallitus lisäsi valtion pysyviä menoja 3 miljardia eikä 11 miljardia euroa." El
      Maailman menoa
      74
      6294
    2. MTV3 - Auerin poika todistaa videolla, miten Anneli pahoinpiteli lapsia!

      Kello 10.04 – Ainakin kerran viikossa se löi. Löi muitakin sisaruksia, mutta ei isosiskoa. Nuorinta siskoa en ole nähny
      Henkirikokset
      41
      5358
    3. Orpon hallitus paskoi kaikki hommat

      ja "yllätäen" ilmestyi raportti Marinin hallituksen tuhlailusta, raportti tuli kuin TILAUKSESTA.
      Maailman menoa
      59
      4243
    4. NO NIIN! Nyt on sitten prinsessa Sannan sädekehä lopullisesti rikottu

      narsistia ei kannata enää kuin ne fanaattisimmat kulttilaiset, jotka ovat myös sitä Suomen heikkoälyisintä sakkia. Kun
      Maailman menoa
      73
      4102
    5. Kansa haluaa Marinin hallituksen takaisin ja Orpon pois

      Suomen kansa on nyt ilmoittanut millaisen hallituksen Suomi tarvitsee. "Suomalaisten suosikki seuraavaksi hallituspohja
      Maailman menoa
      65
      3860
    6. Mikä piirre kaivatussa on sinulle se juttu?

      Tunnetko kaivattuasi vai onko hän haavekuva, jota et edes tunne? Joskus tää asia ei ole niin selvää.
      Ikävä
      69
      1147
    7. Anteeksi kaikesta...

      Olin tosi hölmö...
      Ikävä
      48
      923
    8. Onko kaivattusi muuttunut sinä aikana

      Kun olet hänet tuntenut? Jos, mihin suuntaan? Mistä epäilet muuttumisen johtuneen?
      Ikävä
      29
      797
    9. Toivotko, että

      Toivotko, että hän yrittäisi jutella sinulle? Vai toivotko, että itse voisit mennä juttelemaan?
      Ikävä
      62
      791
    10. Tylsille treffeille

      Hiljaisen ukon kans nuotiolle?
      Tunteet
      233
      777
    Aihe