Voiko olla Lewyn kappale tauti?

Huolimuori

Puolisoni on 60v. Viitisen vuotta sitten alkoi olla tavallista ärtyneempi ja päiväväsynyt. Öisin näki paljon painajaisia. Kerran kokeili univaikeuksiin ketiapiini 25mg x 1 eikä vuorokauteen meinannut unelialisuudesta palautua. Pari vuotta sitten alkoi puheissa ajoittain olla epäselviä viittaussuhteita eikä aina tahtonut kerronnan punaista lankaa löytää. Ajoittaista sekavuutta varsinkin väsyneenä. Vuosi sitten alkoi esiintymään hahmoitushäiriöitä, ei tunnistanut aina tuttuja esineitä. Lyhytkestoisia sekavuuskohtauksia, joista nopeasti jäsentyi takaisin. Runsasta virtsaamisen tarvetta. Pari viikkoa sitten ensimmäistä kertaa lyhytkestoinen harhaluulo nuoren ihmisen läsnäolosta. Mitään Parkinsonin vapinoita ei ole esiintynyt, mutta hetkittäin kävely laahaavampaa, virkeänä normaalia.

Vaikuttaako Lewyn kappale taudilta vai mitä muuta tulee mieleen?

Mitenhän Lewyn kappale dementiaan sairastuneet reagoivat alkoholiin, onko kellään tietoa?

3

361

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • haluanauttaasinua

      Saattaa olla joko lewyn kappale tauti, mutta tulee myös mieleen otsalohkodementia.. Onko miehelläsi muutoksia persoonallisuudessa? Esim. apatia, ei enää naura samoille asioille? Otsalohkodementiassa ainakin alkoholin käyttö saattaa olla todella runsasta, miten teidän tilanne? Kannattaa joka tapauksessa käydä neurologin juttusilla.

    • Huolimuori

      Kiitos vastauksestasi. Otsalohkodementia tuli myös mieleeni kun olen epätoivoisesti yrittänyt nyt netistä tietoja löytää...ja toivonut ettei näitädementia- ajatuksia tukevia löytyisikään...Tuo alkoholin käyttö on ollut humalahakuista juomista viikonloppuisin, se on pysynyt samanlaisena, mutta jotenkin tuntuu, että humaltuu tai ainakin sekavuutta tulee jo pienemmillä annoksilla. Sekavuutta esim että pitää jotain arkipäiväistä kodin esinettä ihan toisena esineenä ja ihmettelee kun ei toimi. Persoonallisuuden muutosta on paremminkin siihen suuntaan, että n. 3-5 vuotta sitten oli tosi ärtynyt ihan olemattomistakin asioista, mutta viimeisen ½-1 v. aikana on säyseämpi. Ajoittain apaattinenkin. Suurimman osan aikaa mies kuitenkin normaali, joten asian puheeksi ottaminen vaikeaa ja varmaan joku oma kieltäminenkin päällä. Olen ajatellut, että kun seuraava selvä poikkeama; sekavuuskohtaus tai hallusinaatio tulee ( jos kyse etenevästä sairaudesta), niin sitten täytyy ottaa ajan varaaminen neurologille puheeksi.

      Miten yleensä dementiaa sairastaneet läheiset ovat suhtautuneet asian puheeksi ottamiseen? Ovatko olleet tietämättömiä tilanteestaan vai tuntuuko, että joitain asioita ovat itsekin osanneet ihmetellä?

      • haluanauttaasinua

        Hei "Huolimuori", ei täällä kukaan osaa auttaa sinua muuta kuin arvailemalla, joten mene neurologin juttusille. Tiedän kyllä ja ymmärrän että tämä on yksi keino saada tietoa epävarmuuteen, mutta täällä saa vain arvauksia... En sano tätä todellakaan pahaa tahtoen (vaikka saattaakin kuulostaa tylyltä). Kukaan yleislääkäri tms ei osaa auttaa, vain ainoastaan neurologi (tai geriatri). Lähetteen saa lääkäriltä. Onko puolisosi suvussa ollut muistisairautta? Puolisosi on kuitenkin suht. nuori, joten kyseessä saattaa olla työikäisen muistisairaus (perinnöllinen alzheimer, otsalohkodementia, lewyn kappale tauti, alkoholidementia). Onko puolisollasi siis hallusinaatioita (näkö-, kuulo-, haju- tai tuntohäiriöitä) tai tärinää tms., jolloin sairaus viittaisi enemmän lewyn kappale tautiin? Voi tosin olla kyse myös kilpirauhasen vajaatoiminnasta, b-vitamiinin puutoksesta tms., joten toistan, pyydä lähetettä neurologille. (Jollet jo ole pyytänyt.) Muistisairaus ei ehkä ole oikea termi, sillä muistissa ei välttämättä ole vikaa. Tilanne on varmasti vaikea, ja toivon Sinulle kaikkea hyvää ja voimia tulevaan.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ensi kesänä

      Näin kesän viimeisenä minuutteina ajattelen sinua. Olisiko seuraava kesä "meidän" kesä? Tänä vuonna ei onnistuttu, mutta
      Ikävä
      67
      3464
    2. Anne Kukkohovin karmeat velat ovat Suomessa.

      Lähtikö se siksi pois Suomesta ? Et on noin kar? mean suuret velat naisella olemassa
      Kotimaiset julkkisjuorut
      147
      3305
    3. Tukalaa kuumuutta

      Tietäisitpä vaan kuinka kuumana olen käynyt viime päivät. Eikä johdu helteestä, vaan sinusta. Mitäköhän taikoja olet teh
      Ikävä
      46
      3292
    4. Sinä, ihastukseni

      Mitä haluaisit tehdä kanssani ensimmäisenä?
      Ihastuminen
      53
      2739
    5. Tiedät ettei tule toimimaan.

      Mielenterveys ei kummallakaan kestä.
      Ikävä
      31
      2003
    6. Okei, myönnetään,

      Oisit sä saanut ottaa ne housutkin pois, mutta ehkä joskus jossain toisaalla. 😘
      Ikävä
      27
      1900
    7. Onko kaivatullasi

      himmeä kuuppa?
      Ikävä
      48
      1666
    8. Et siis vieläkään

      Et ilmeisesti ole vieläkään päässyt loppuun asti mun kirjoituksissa täällä. Kerro ihmeessä sit, kun valmista 😁 tuskin k
      Ikävä
      40
      1605
    9. Mihin hävisi

      Mihin hävisi asiallinen keskustelu tositapahtumista, vai pitikö jonkin Hannulle kateellisen näyttää typeryytensä
      Iisalmi
      88
      1589
    10. On jo heinäkuun viimeinen päivä.

      En taida nähdä sinua koskaan.
      Rakkaus ja rakastaminen
      39
      1370
    Aihe