E30 325i -85

Kone käy tyhjäkäynnillä epätasaisesti, kun käyttää kaasun pohjassa niin sen jälkeen tyhjäkäynti hieman laskee ja käy tasaisemmin. Mitähän säätöjä koneelle voisi tehdä? Tulpat on uudet nelikärkitulpat.
Myös Check Control on pimeänä, sulake on ehjä, muttei syttynyt eloon siltikään, pitänee laite irroittaa ja tutkia oisko se sökö..
5594
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 5

Vanhimmat

Tarkista ensimmäisenä kumiletkujen kunto ja etenkin kiinnityksen/ klemmarien läheltä. Taitaa olla yleisin käyntivikojen lähde bemuvanhuksissa.

Lähteekö se helposti kiertämään kun painaa nopeasti kaasua tai käynnistyykö normaalisti? Oma nyki/mietti hieman kun painoi kaasua ja käynnistyi vaihtelevasti, välillä heti ja välillä vasta kun polkaisi hieman kaasua. Ongelma poistui ihan vaihtamalla bensasuodattimen.


Silloin sain myös vinkin bensapumpun ja releen vaihtamisesta, mutta eipä onneksi tarvinnut koskea (Pumppu on halpa, mutta rele saattoi olla jotain 70e). Joku kertoi myös, että virranjakajan kannen keskellä on joku helmi tms. joka murenee ajan myötä ja tekee käyntihäiriöitä. En tarkistanut silloin kun pääsin ongelmista sillä suodattimella.

Äänestä
  • Imusarjan ja letkujen vuotoja voi tutkia ensin silmittelemällä ja sitten suihkuttamalla kohtuudella jotain (hiilivetyä=spraytä=)crc:tä imusarjan luokse kauttaaltaan, jos kierrokset nousee niin vikaa on siellä. Katso nyt kuitenkin virranjakajan sisään ettei ole homeessa ja osat on talleesa ja varmista että tulppien lämpöarvot on oikeat, ne saattaa myydä mitä sattuu olemaan...

    Äänestä

  • Hyvin se kierroksia ottaa kun painasee kaasun pohjaan. Joo pitää tutkiskella virranjakajan kantta myös, se on kyllä vaihdettu joku vuosi sitten mutta eihän niistä aina tiedä miten kestävät.

    Äänestä

Jos olet vaihtanut boschin nelikärki tulpat,voin kokemuksesta sanoa että käyntiongelmia tulee.Katso käyttö-ohje kirjasta tulppien oikea tyyppi ja vaihda ne.

Äänestä
  • Nelikärkitulpathan siinä nyt on. Mistähän johtuu ettei ne käy tuohon? Kumma että vaikuttaa käyntiin sillä tavalla. Pitää sitten ostaa kirjan mukaiset tulpat jos paranis sillä.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


JJS kirjoitti:

Kone käy tyhjäkäynnillä epätasaisesti, kun käyttää kaasun pohjassa niin sen jälkeen tyhjäkäynti hieman laskee ja käy tasaisemmin. Mitähän säätöjä koneelle voisi tehdä? Tulpat on uudet nelikärkitulpat.
Myös Check Control on pimeänä, sulake on ehjä, muttei syttynyt eloon siltikään, pitänee laite irroittaa ja tutkia oisko se sökö..

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu