Sairasta menoa

Antipaska

Mistä "ne" löytää Ars Fennica ehdokkaat? Ja päätöksentekijän; milloin tynkäjugoslaviasta, milloin turkista......
Ja ne ehdokkaat;on turakkapurhosta ym. iljettävine tekeleineen; tuntuu olevan kakka, pimppi ja pippeli leikit lähellä valitsijoiden sydäntä.
Ja sekopäiset kriitikot (=valtaosa kriitikoista) kehuvat......

Näitä kasitonneja, turakkapurhosia ja anoskineja riittää; ovat ilmeisesti joidenkin mielestä taiteilijoita joihin kannattaa satsata; apurahojen määrästä päätellen.

Mikseikuitenkaan näy "töissä"?

9

196

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ttkkl

      NAAILMA ON OLLUT MENOSSA KOVAA VAUHTIA LOPPUA KOHDEN JA KAAOS NÄKYY TAITEILIIJJOIDEN TÖISSÄ JA ILMEISESTI MAAILMA ON JO MENNYT PYLLYLLEEN! Tilastojen mukaan "KAIKEN LOPPU" tulisi v. 2017, mutta "Jumalan sormi voi kaiken muuttaa!" ja muutos on tapahtunut, Jumala vähentänyt atomivoimaloista vuotaavien säteilyjen kulkua niin, ett hommat jatkuu vuoden 2017 jälkeenkin!

    • Noh

      Kenet pitäisi sitten laittaa ars fennica ehdokkaiksi?

      • Antipaska

        No ihan kuule taiteilijoita. On ero taiteilijalla ja "taiteilijalla".


      • kulttuurielli
        Antipaska kirjoitti:

        No ihan kuule taiteilijoita. On ero taiteilijalla ja "taiteilijalla".

        Tarkoittaako se sinua ja Markku Laitista ja muita venäjällä tai italiassa opiskelleita "taiteilijoita"? Mites muuten siellä pietarissa suhisee? Oletko oppinut paljon uutta?


      • Antipaska
        kulttuurielli kirjoitti:

        Tarkoittaako se sinua ja Markku Laitista ja muita venäjällä tai italiassa opiskelleita "taiteilijoita"? Mites muuten siellä pietarissa suhisee? Oletko oppinut paljon uutta?

        olet luulosairas. En ole Markku. Enkä Laitinen.
        Miten kaltaisesi kanssa voisi edes keskustella?


      • nytse
        Antipaska kirjoitti:

        olet luulosairas. En ole Markku. Enkä Laitinen.
        Miten kaltaisesi kanssa voisi edes keskustella?

        ...taas kirjoittelee niiden alter egojensa kaa. :D se on seonnut ihan perusteellisesti! luultavasti sen pitaisi paasta taas sinne lataamoon joksikin aikaa. se on tullut jo ajat sitten selvaksi että "antipaska" on yhta kuin "huippulahjakas" ja nyt siihen samaan luetteloon tuli viela "kulttuurelli". voi noita sen yrityksia!!!


    • Kerrohan

      antipaska, Keitä ne oikeat taiteilijat ovat, jotka ansaitsevat sen ars fennica ehdokkuuden?

    • Anonyymi

      Tässä alhaalla on ainakin ihan mahdottoman upeasti palkittu taiteilija universumien eri ulottuvuuksineen, hän pitääkin luontoa saman arvoisena kuin itseään.

      Mutta on kummallista, että Ahtilan, palkitun supertähden näyttely piti keskeyttää, vaikka sillä oli presidentti Putinin suojelus.

      "Moskovassa näyttelyn suojelijana oli presidentti Vladimir Putin, mikä herätti hämmennystä eurooppalaisissa taidepiireissä."
      (HS 3.3.2022)

      Puusta supertähden suusta:
      "Kuusta kuvatessani tajusin, kuinka hankalaa on kuvata suurta puuta, kertoo Ahtila. Teokseni ideana on esittää suuri puu mahdollisimman todenmukaisena, ja koska se ei mahtuisi sellaisenaan pilkoin kuusen lopulta kuuteen palaan.

      Suuri kuusi on kuvattuna vaakasuoraan.
      Ahtila ammentaa kuvauskohteita lapsuusmaisemistaan. Vaakasuora-teoksen kuusi kasvaa Aulangon hotellin lähettyvillä.
      Eija-Liisa Ahtilan mukaan Vaakasuora on kuvaus kuusen olemuksesta sekä samalla esitys puun havainnoimisen taltioinnin hankaluudesta. Ahtila myöntää, että ei päästä itseään helpolla.

      Kuusen kuvaaminen oli pitkä prosessi kaikkine työvaiheineen. Minulle tuli työn aikana suhde kuuseen ja kaikkeen siihen liittyvään, mutta toisaalta Aulangon kuusi ei ole enää se kuusipuu, jota kuvasin vaan se on teos, Ahtila pohtii. "

      (Nykytaiteen supertähti Eija-Liisa Ahtila on liikkuvan kuvan mestari, Yle uutiset / Kotimaa 25.9.2015)

      • Anonyymi

        "Mutta on kummallista, että Ahtilan, palkitun supertähden näyttely piti keskeyttää, vaikka sillä oli presidentti Putinin suojelus."

        Ei tuossa ole mitään kummallista - jos vähääkään seuraa uutisia, tietää kyllä että eurooppalaiset ja yhdysvaltalaiset museot sekä taiteilijat ottavat nyt teoksiaan pois venäläisistä museoista ja peruvat näyttelyitä Ukrainan sodan vuoksi.
        Tämä on normaali käytäntö, ja noudattaa ICOMin (kansainvälisen museojärjestön) eettisiä ohjeita.

        Eilen eräs ranskalainen museo ilmoitti vetävänsä kuusi 1500-1600-lukujen tauluaan pois moskovalaisesta taidemuseosta, jossa esitellään kaksintaisteluja taiteessa.

        Ja viime viikolla Eremitaasin tytärmuseo Hollannissa (Amsterdamissa) ilmoitti katkaisevansa yhteydet emomuseoon ja peruuttavansa kesäksi suunnitellun näyttelyn.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kaipaatko sinä

      Yhtään meidän katseita
      Ikävä
      208
      2565
    2. Törkeä eläinsuojelurikos Sonkajärvellä

      Pohjois-Savossa Sonkajärvellä noin 40 kissaa ja reilut 10 koiraa on jouduttu lopettamaan kaltoinkohtelun vuoksi, kertoo
      Sonkajärvi
      41
      1731
    3. Jotkut ihmiset pelkäävät syöpää sairastavaa

      On hauskaa, kun kertoo jollekin, että "minulla on syöpä". Jotkut käyttäytyvät kuin se olisi tarttuva tauti. Eivät uskall
      Sinkut
      143
      1345
    4. Lavrov suivaantui Stubbille perustellusti.

      Lavrov perusteli suivaantumistaan tosiasioilla Suomen tarinasta sotiemme jälkeen, tutkija Tynkkynen ja pankkihenkilö Sol
      Maailman menoa
      314
      1206
    5. Sukupuolia on vain kaksi- kohukassista tuli kova tuomio perheenisälle oikeudessa.

      https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/4d4db0d9-4dda-4ba6-a699-25d725683ad6 Miten näin normaalista kassissa olevasta tekstis
      Maailman menoa
      333
      1182
    6. Kääminsä polttanut taksi suomussalmella

      Vieläkö sillä hermonsa menettäneellä hulluja ylinopeuksia ajavalla asiakkaansa haukkuvalla( jos ajat paska kyydin hänen
      Suomussalmi
      24
      1111
    7. Se ei ihan oikeasti vaatisi kuin yhden

      Tekstiviestin... Jos rakastat minua vielä toivoisin että laittaisit minulle viestiä. Rakastatko? Oletko oikeasti niin pe
      Ikävä
      57
      1083
    8. olisit voinut mies edes

      Pyytää anteeksi 🙏🫶
      Ikävä
      55
      956
    9. Eronnut Janni Hussi palaa julkisuuteen - Aloittaa uudessa työssä, joka on aivan uusi pesti Suomessa

      Janni Hussi on saanut viime aikoina kohujulkisuutta, kun hänen ja Joel Harkimon avioliitto päättyi eroon kesällä 2025. H
      Suomalaiset julkkikset
      13
      922
    10. Jorma Uotinen avaa sanaisen arkkunsa TTK-miesparista ja koko uudistuksesta: "Sehän on..."

      Tanssii Tähtien Kanssa -parketilla nähdään ensimmäistä kertaa Suomessa tanssiparina miespari kauden alusta asti. Mikko S
      Tanssii tähtien kanssa
      21
      863
    Aihe