Mikä vialla?

Leipuriomistaja

Elikkä sellanen kysymys, että miten helvetissä pyörä voi tehdä pullat 1tkm välein? Tarkistettu on:
-jäähdytys toimii
-seokset kunnossa (jopa liian, 3%)
-sylinteri kunnossa
-ei moottorin raiskausta
-mäntää sisäänajettu 300km
-Athenan mäntä
-pakoaukonsäädin hirtetty yläasentoon

Viimeisin tapaus oli, että ajoin motarilla HUOM n. 80kmh kaasua pumppaillen välillä piikille välillä hidastaen että ei varmana voi leipoa. Sitä ennen olin myös lämmittänyt kunnolla koneen. Kuitenkin lyhyen motari pätkän (5km) jälkeen vaikka kuinka saatanan varovainen yritin olla, niin heti hidastaessa alkoi booamaan ja sammui. Männän yläosa oli pakoaukon puolelta sulanut siten, että männän rengas alkoi vuotamaan. Muutenkin mäntä kisanaarmuilla. Sylinteri edelleen ok. Mistään ei löytynyt yhtään mitään vikaa ja silti leipoi kun männällä oli ajettu vain 800km.

Kyseessä kuuluisa sm husse 07.

6

269

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • näintekisin

      Voisit viedä sylinterin moottorikoneistamoon tarkistettavaksi, ettei vaan ole soikea. Joskus voi valujännitys purkautua ja muuttaa pyöreän sylinterin soikeaksi.

      Koska öljybensa liikkuu huonommin suuttimen läpi kuin puhdas bensa, liika öljy itse asiassa laihentaa seosta ja siten nostaa palolämpötilaa. Eli ohjemäärä öljyä ja vaatimuksen mukaista tyyppiä, ei halvinta.

      • Leipuriomistaja

        Ok, kiitos avusta!


    • paskamikäpaska

      Se o se husse :D

      • Leipuriomistaja

        Jep :D


    • joi903

      no jonne mopon sarvissa niin ei mitään ihmeellistä jos leipookin?

      • Leipuriomistaja

        Luitko edes että missä tilanteessa leipoi ja ymmärrätkö moottoreista?


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Sanna Marin teki sen, mihin muut eivät pystyneet - sote kerralla maaliin

      Yli 15 vuotta Suomessa vatvottu sote-uudistus meni lopulta läpi Sanna Marinin hallituksen aikana. Edeltävät hallitukset
      Maailman menoa
      82
      10015
    2. Pikkupersu osoitti olevansa hieman yksinkertainen

      "Heikosti älykkyystesteissä pärjänneistä lapsista tulee muita todennäköisemmin ennakkoluuloisia ja konservatiivisia", uu
      Maailman menoa
      130
      7751
    3. Marinin hallitus hyväksyi soten (105-77) vuonna 2021

      vastaan äänesti Kok, persut, KD, Liike Nyt. Nyt on sitten käynyt niin kuin on käynyt. Pääkirjoitus: Sanna Marin jätti
      Maailman menoa
      90
      6027
    4. Jos on heikkolahjainen ja laiska koulupudokas, niin silloin äänestää vasemmistopuolueita

      näin tämä on käytännössä aina mennyt. Jos ei älyä ole paljon suotu, niin ei silloin inssiksi opiskella, vaan päädytään
      Maailman menoa
      55
      4139
    5. Kannattaako suomalaisen duunarin enää äänestää vasemmistopuolueita

      sillä eivät ne tunnu kovasti ajavan suomi-duunarin etuja. Jos katsotaan Vasemmistoliittoa, niin sehän on ihan feministi
      Maailman menoa
      80
      4030
    6. Enää viisi yötä Sannan kirjaan

      Ihan täpinöissään tässä odotellaan. Vaikea pysytellä aloillaan, kun koko ajan tekisi mieli jo kirjakauppaan rynnätä, mut
      Maailman menoa
      48
      4005
    7. Sanna-kulttilaiset hehkuttaa edelleen Marinia, vaikka esim. Sote oli susi jo syntyessään

      mutta kulttilaiset eivät ole järjen jättiläisiä, ja sanoihin Lasse Lehtinenkin, että Suomessa on pohjoismaiden tyhmimmät
      Maailman menoa
      50
      3689
    8. Professori: Maahanmuuttajien rikollisuutta hyssytellään - hävytöntä

      Kriminologi Jukka Savolaisen mukaan ikä ja vaikeat olosuhteet eivät riitä selitykseksi. – Tutkitun tiedon valossa sanoi
      Maailman menoa
      60
      3092
    9. Lehtinen: "Oli demareidenkin onni, että valkoiset voittivat sodan 1918"

      Lasse Lehtisen mukaan vasemmalla on radiohiljaisuus hänen uutuuskirjastaan, "Läheltä piti. Kansakunnan hurjat hetket" L
      Maailman menoa
      113
      3080
    10. Marin teki sen mihin muut eivät pystyneet, vei susi-Soten maaliin

      ja sitten hävittyjen vaalien jälkeen lähtikin vastuuta pakoon...... "Professori: sote-uudistus on täysi susi. Sosiaali
      Maailman menoa
      7
      3077
    Aihe