Millaista on olla pioneeri?

happojäbä

Jos joku on suorittanut asepalveluksensa pioneerinä jossain niin voikko kertoa millaista oli? Kiinnostaisi tietää.

3

387

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • PinohiiriOranki

      Punkantekoa, siivoamista, häröilyä ja (rätti)sulkeisia kuten muillakin. Erikoisherkkuna pääsee kanniskelemaan harjoitustelamiinoja joka helvetin harjoituksessa. Muutaman kerran käydään sitten räjäyttämässä jotain. Wuppiduu.

    • Hajottaa

      Miinojen kantamista, helvetin moista materiaalin viemistä leireille, kenttälapiolla routaseen maahan kaivamista. Rivipioneerin hommat yks pv: rankimmista hommista, mutta jos flaksi käy ja pääset kuskiks nii intti loppuu samantien on se sen verran pelleilyä rivipioneerin hommiin nähden jotka ryynää mettässä ja suluttaa.

      Terv. Pion aliupseeri 2/15 kainuun prikaatista
      Ps tj 204

    • Aiwansama

      Samanlaista se perseeseen ottaminen on aselajista riippumatta.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Persujen vaalilupaus oli euron bensa

      Nyt puhutaan jo kolmen euron bensasta. Kyseessä on Suomen historian törkein vaalipetos.
      Maailman menoa
      133
      2309
    2. Vain vasemmistohallitus saa minut menemään töihin

      Änkyräkapitalistien sortaessa kansaa en laita rikkaakaan ristiin. Elän mielummin Kelan tuilla, ja jos niitä leikataan, n
      Maailman menoa
      62
      2227
    3. Maataloustuet perittävä korkojen kera takaisin

      Yrittäjiltä jotka ovat myyneet tuotantoaan ulkomaille. Veronmaksajan kustantama tuki on tarkoitettu elintarvikkeiden hi
      Maataloustuki
      51
      1904
    4. EK: Suomi tarvitsee vuosittain 45 000 maahanmuuttajaa

      Senpä takia Riikkakin laulaa sen lauluja kenen leipää syö. Viime vuonnahan Suomeen muutti 50 tuhatta ulkomaalaista. htt
      Maailman menoa
      70
      1602
    5. Topi osti Askon

      Hieno mies. Pelastaa työpaikkoja. Kiitokset myös emännälleen, joka pitää isännän virkeänä. https://www.is.fi/taloussan
      Maailman menoa
      97
      1451
    6. Mitä kirjainta kaipaat?

      Pitkästä aikaa tämmöistä. Onko kirjain muuttunut edellisestä. ☺️
      Ikävä
      96
      1439
    7. Oliko se oikeasti epäselvää

      sinulle että olin ihastunut sinuun? (Ymmärrän että siitä on aikaa, eikä voi olettaa että kaikkea muistaisi tai että men
      Ikävä
      116
      1319
    8. Uskomatonta touhua!

      Ei olis uskonut että kateus yrittäjää kohtaan menee noin pitkälle. TTP:ssa irrotettu sähköjohto jäätelöaltaasta. Kaikki
      Haapavesi
      31
      1200
    9. Kastaa ja upottaa on eri sanat

      Kastaa ja upottaa on eri sanat ja niillä on eri merkitys. Eikä Jeesusta haudattu upottamalla maahan kaivettuun kuoppaan
      Kaste
      219
      1171
    10. Miten hän sinua katsoi?

      😊😊😊😊😊😊
      Ikävä
      70
      1053
    Aihe