Pian on taas aika

opettajanpomoäiti

pisteyttää kaikki opettajat. Meillä on vuosia jo pisteytetty kaikki opettajat, ja annettu sitten todistukset joulujuhlassa, jostta he näkevät millaisia ovat koulussa olleet. Arvostelemme kaiken, käytöksen, ystävällisyyden ja käytksen sekä pukeutumisen ja kunnonkin.
On hyvä että meitä opettajien pomoja on meidän kulmilla paljon, voimme keskustella avoimesti ja antaa palautetta. Ohejistamme opettajia ja annamme huomautuksia. Kerromme aina eteenpäin vallituksien kera.
Meille omat lapset on niin tärkeitä että tuemme opettjiakin ja neuvomme ja otamme puhutteluun. He ovat kuitenkin meidän vanhempien alaisia, me verorahoista makselemme palkat joten täytyy tarkkailla ja ohjeistaa.
Ilaman meidän lapisa he olisvat työttömiä.
On hienoa että työmme palkitaan ja opettajat ottavat neuvot vastaan.

10

177

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • viikon_naurut

      jostta, käytksen, Ohejistamme, vallituksien, "omat lapset on", opettjiakin, Ilaman, lapisa
      Ensin ajattelin, että tahallaan laittanut pari virhettä. Sitten kun luki pidemmälle... Ei laittanut tahallaan. Tosissaan on vääntänyt.
      Taidat on parsa arvostelia?

    • openpomoäitioikea

      Tämä on valeopettajanpomoäiti. Minä en tee kirjoitusvirheitä ja tiedän oikeinkirjoittamisesta enemmän kuin useimmat opettajat. Kolmasosa tai enemmänkin eli neljäsosa opettajista kirjoittaa huonoa suomea. Ei voi olla oikein että opettaja ei osaa kirjoittaa oikeinkirjoitusta oikein.
      Mutta kyllä pisteytykset ovat menossa ja parhaillaan mietimme parhaan opettajan lahjaa. Sen täytyy olla merkittävästi parempi kuin aiempina vuosina, koska kilpailu on kiristynyt parhaiden osalta. Eteenpäin on menty, kiitos hyvän tarkkaivaisuutemme.
      Vaviskaa opettajat!

      • matikkapakolliseksi

        "kolmasosa tai enemmänkin" = neljäsosa ???
        Kenen tai minkä laskuopin mukaan tuo menee?


      • Kasarimuumio

        Tiina Lillakin laskuopin.


      • Openätipomo
        matikkapakolliseksi kirjoitti:

        "kolmasosa tai enemmänkin" = neljäsosa ???
        Kenen tai minkä laskuopin mukaan tuo menee?

        No mikä vika tuossa on?


      • heilurivei
        Openätipomo kirjoitti:

        No mikä vika tuossa on?

        Jahas, kirjoitit kahdella eri nimimerkllä "ospivin" väliajoin. Miten jaksat?


    • openpomoäiti

      Meillä kaikki opet laitetaa tänävuonna joululomalla köytöskursseille, ja olemme hankkineet heille kultaisen käytösoppaan kurssin suorittaneille. pettajankoulutuksesta on unohtunut se aihe käsitellä, miten työssä otetaan huomioon lapset ja heidän vanhemmat, sillä he ovat niitä joille se työ tehdään, ja siksi opettajan pitää olla näyrä ja kuunnella heitä. Monet opet luulevat itse olevan niitä päsmäreitä jotka vaan laiskottelevat ja syövät viinereitä joka tunti. Näin ei meillä ole vaan vaadimme ahkeraa ja neuvoja vastaan ottavaa opettajaa, ovathan he meidän vanhempien alaisia ja oppilaat tuovat leivän heidänkin päytään, ilman heitä hei olisivat niitä työttömiä. Mutta se käytös on opttajilta unohtunu. Pisteet eivät ole tänä vuonna hyviä, vaan monelle tulee tänäkin jouluna moitteita ja tarkkailua vaativaa puuttumista heidän toimintaan.

    • Eipomoja

      Otan opettajana mitä nöyrimmin vastaan kaikki mahdolliset parannusehdotukset ja olen kiitollinen jokaisesta saamastani pisteestä. Koska kaikki saamani parannusehdotukset ovat parantaneet kasvatus- ja opetustaitojani huikeasti, olen päättänyt ottaa saman järjestelmän käyttöön myös oppilaideni vanhempien kohdalla. Joulutodistuksen liitteenä on pisteytystaulukko, jota toivon jokaisen huoltajan asiaankuuluvalla hartaudella tutkailevan.

      Kehitytään yhdessä, vanhemmat - teemmehän kaikki työtä saman tärkeän päämäärän eli teidän lastenne koulutuksen ja hyvinvoinnin edistämiseksi!

    • KenkkuOpe

      Kommenttini tähän turhaan kestoavaukseen:

      Oletko aloittaja tyhmä avauksesi typeryyden takia VAI siksi, että luulet jutun olevan hyväkin vitsi?

      • vieläkenkumpi

        Jos saan sivusta veikata niin molemmat.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Persujen kannatusromahdus ilahduttaa

      Siin' ei hyvä häviä. Luotto parempaan tulevasuuteen alkaa taas palautua.
      Maailman menoa
      148
      4455
    2. Avopuoliso, mies-/naisystävä vai mikä?

      Kävin eilen irl keskustelun, joka jätti minut pohtimaan seuraavaa ... millä nimityksellä kutsua henkilöä, jonka kanssa o
      Ikävä
      184
      2934
    3. Riikka ohoi! Saksa alensi bensaveroa, missä euron bensa?

      Perussuomalaisten yksi vaalilupauksista oli euron bensiini suomalaisille autoilijoille. Ei ole näkynyt. Jopa vasemmis
      Maailman menoa
      13
      2691
    4. Huvittava ilmiö: Vasemmistolaiset uskoo sokeasti SDP:n parantavan heidän

      elämäänsä, jos demarit johtaa seuraavaa hallitusta (Kyse on siis palstan vasemmistolaisista) Totuus on toinen, nimittäi
      Maailman menoa
      87
      2687
    5. Pitkän päivän ilta

      Tarina elämättömästä miehestä, jonka elämän täytti velvollisuudentunto. Pikkutarkka, huolellinen, hyvällä katsottu, miel
      Ikävä
      126
      2337
    6. Totuus sattui demareihin, vaativat asiallisen jutun poistoon

      ja oli vielä suosittu, mutta kun demarit tarpeeksi valittivat, niin poistettiin. Raukkamaista toimintaa. Eli siis juttu
      Maailman menoa
      52
      1942
    7. Tulipalo rivitalossa, tuhoutuu täysin

      Kainuun pelastuslaitos sai hieman puolenyön jälkeen maanantaina ilmoituksen rivitalon huoneistossa syttyneestä tulipalos
      Puolanka
      32
      1858
    8. En selvinnyt ilman naarmuja

      Vaikka ehkä kuvittelin sen olevan ilmoitusluonteinen asia, jonka jälkeen kaikki palaa entiselleen ja ilma puhdistuu. Naa
      Ikävä
      13
      1785
    9. Miksi Kuhmolaiset on niin nyrpeä ilmeisiä?

      Miksi suurin osa (ei onneksi kaikki) on niin typääntyneen näkösiä elämäänsä? Tuijotetaan toisia pahansuopaisesti ja kat
      Kuhmo
      7
      1371
    10. Olet ainutlaatuinen

      Sinussa on jotain, jota en osaa oikein edes pukea sanoiksi. Jotain paljon syvempää, kuin ulkoinen ihanuutesi. Jotain ain
      Ikävä
      36
      1003
    Aihe