Pian on taas aika

opettajanpomoäiti

pisteyttää kaikki opettajat. Meillä on vuosia jo pisteytetty kaikki opettajat, ja annettu sitten todistukset joulujuhlassa, jostta he näkevät millaisia ovat koulussa olleet. Arvostelemme kaiken, käytöksen, ystävällisyyden ja käytksen sekä pukeutumisen ja kunnonkin.
On hyvä että meitä opettajien pomoja on meidän kulmilla paljon, voimme keskustella avoimesti ja antaa palautetta. Ohejistamme opettajia ja annamme huomautuksia. Kerromme aina eteenpäin vallituksien kera.
Meille omat lapset on niin tärkeitä että tuemme opettjiakin ja neuvomme ja otamme puhutteluun. He ovat kuitenkin meidän vanhempien alaisia, me verorahoista makselemme palkat joten täytyy tarkkailla ja ohjeistaa.
Ilaman meidän lapisa he olisvat työttömiä.
On hienoa että työmme palkitaan ja opettajat ottavat neuvot vastaan.

10

219

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • viikon_naurut

      jostta, käytksen, Ohejistamme, vallituksien, "omat lapset on", opettjiakin, Ilaman, lapisa
      Ensin ajattelin, että tahallaan laittanut pari virhettä. Sitten kun luki pidemmälle... Ei laittanut tahallaan. Tosissaan on vääntänyt.
      Taidat on parsa arvostelia?

    • openpomoäitioikea

      Tämä on valeopettajanpomoäiti. Minä en tee kirjoitusvirheitä ja tiedän oikeinkirjoittamisesta enemmän kuin useimmat opettajat. Kolmasosa tai enemmänkin eli neljäsosa opettajista kirjoittaa huonoa suomea. Ei voi olla oikein että opettaja ei osaa kirjoittaa oikeinkirjoitusta oikein.
      Mutta kyllä pisteytykset ovat menossa ja parhaillaan mietimme parhaan opettajan lahjaa. Sen täytyy olla merkittävästi parempi kuin aiempina vuosina, koska kilpailu on kiristynyt parhaiden osalta. Eteenpäin on menty, kiitos hyvän tarkkaivaisuutemme.
      Vaviskaa opettajat!

      • matikkapakolliseksi

        "kolmasosa tai enemmänkin" = neljäsosa ???
        Kenen tai minkä laskuopin mukaan tuo menee?


      • Kasarimuumio

        Tiina Lillakin laskuopin.


      • Openätipomo
        matikkapakolliseksi kirjoitti:

        "kolmasosa tai enemmänkin" = neljäsosa ???
        Kenen tai minkä laskuopin mukaan tuo menee?

        No mikä vika tuossa on?


      • heilurivei
        Openätipomo kirjoitti:

        No mikä vika tuossa on?

        Jahas, kirjoitit kahdella eri nimimerkllä "ospivin" väliajoin. Miten jaksat?


    • openpomoäiti

      Meillä kaikki opet laitetaa tänävuonna joululomalla köytöskursseille, ja olemme hankkineet heille kultaisen käytösoppaan kurssin suorittaneille. pettajankoulutuksesta on unohtunut se aihe käsitellä, miten työssä otetaan huomioon lapset ja heidän vanhemmat, sillä he ovat niitä joille se työ tehdään, ja siksi opettajan pitää olla näyrä ja kuunnella heitä. Monet opet luulevat itse olevan niitä päsmäreitä jotka vaan laiskottelevat ja syövät viinereitä joka tunti. Näin ei meillä ole vaan vaadimme ahkeraa ja neuvoja vastaan ottavaa opettajaa, ovathan he meidän vanhempien alaisia ja oppilaat tuovat leivän heidänkin päytään, ilman heitä hei olisivat niitä työttömiä. Mutta se käytös on opttajilta unohtunu. Pisteet eivät ole tänä vuonna hyviä, vaan monelle tulee tänäkin jouluna moitteita ja tarkkailua vaativaa puuttumista heidän toimintaan.

    • Eipomoja

      Otan opettajana mitä nöyrimmin vastaan kaikki mahdolliset parannusehdotukset ja olen kiitollinen jokaisesta saamastani pisteestä. Koska kaikki saamani parannusehdotukset ovat parantaneet kasvatus- ja opetustaitojani huikeasti, olen päättänyt ottaa saman järjestelmän käyttöön myös oppilaideni vanhempien kohdalla. Joulutodistuksen liitteenä on pisteytystaulukko, jota toivon jokaisen huoltajan asiaankuuluvalla hartaudella tutkailevan.

      Kehitytään yhdessä, vanhemmat - teemmehän kaikki työtä saman tärkeän päämäärän eli teidän lastenne koulutuksen ja hyvinvoinnin edistämiseksi!

    • KenkkuOpe

      Kommenttini tähän turhaan kestoavaukseen:

      Oletko aloittaja tyhmä avauksesi typeryyden takia VAI siksi, että luulet jutun olevan hyväkin vitsi?

      • vieläkenkumpi

        Jos saan sivusta veikata niin molemmat.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kuka oli töllöntyön tekijä?

      Ketä on nyt pidätetty? Oliko syy mustasukkaisuus tyttöystävästä tai oliko muita lieventäviä seikkoja? Katuuko tekijä nyt
      Pieksämäki
      41
      4598
    2. Kotikasvatus siitä se lähtee eli missä meni vikaan että lapsesta tuli puukottaja

      Ottakaa muut oppia, normaali kotielämä. Ei liikaa edes hengellisyyttä.
      Pieksämäki
      53
      2474
    3. Jenkkilahkojen kastekaava

      Jenkkilahkojen yhteinen kastekaava on kirjoitettuna Mormonin Kirjaan, Moroni, luku-8 Pienten lapsien vanhempia uhataan
      Kaste
      139
      1014
    4. Pasi Turunen: Ensimmäisenä Helluntaina ei kastettu sylivauvoja!

      Tänään 31.5.2026 Pasi Turunen noin vastasi soittajan kysymykseen! Raamattu EI KERRO ketä kastettiin
      Kaste
      161
      985
    5. Leijonat Maailmanmestareita!

      Ihanaa Leijonat, ihanaa!!!
      Maailman menoa
      113
      858
    6. Olen melko vakuuttunut

      etten tule olemaan koskaan täysin onnellinen ilman sinua. En uskonut, että näin kävisi kenenkään kanssa. Kunnes sain kok
      Ikävä
      70
      824
    7. Odotan sitä hetkeä

      kun nähdään taas. Tiedän, että sinäkin odotat. Kun se päivä koittaa, katseesi hakee minua. Ehkä arkailemme toisiamme väh
      Ikävä
      55
      784
    8. Mitä ajatuksia miehet, jos..?

      Nainen on 40v eikä ole omia lapsia?
      Ikävä
      136
      781
    9. Se mies rakastaa minua

      Ja minä rakastan häntä. 😌
      Ikävä
      48
      770
    10. Taas mietin että

      mitä ihmettä sanoisin, jos laittaisin viestiä. Aina voi toivottaa jotain, vaikka hyvää kesää, ja jos ei tule vastausta,
      Ikävä
      48
      716
    Aihe