Pian on taas aika

opettajanpomoäiti

pisteyttää kaikki opettajat. Meillä on vuosia jo pisteytetty kaikki opettajat, ja annettu sitten todistukset joulujuhlassa, jostta he näkevät millaisia ovat koulussa olleet. Arvostelemme kaiken, käytöksen, ystävällisyyden ja käytksen sekä pukeutumisen ja kunnonkin.
On hyvä että meitä opettajien pomoja on meidän kulmilla paljon, voimme keskustella avoimesti ja antaa palautetta. Ohejistamme opettajia ja annamme huomautuksia. Kerromme aina eteenpäin vallituksien kera.
Meille omat lapset on niin tärkeitä että tuemme opettjiakin ja neuvomme ja otamme puhutteluun. He ovat kuitenkin meidän vanhempien alaisia, me verorahoista makselemme palkat joten täytyy tarkkailla ja ohjeistaa.
Ilaman meidän lapisa he olisvat työttömiä.
On hienoa että työmme palkitaan ja opettajat ottavat neuvot vastaan.

10

193

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • viikon_naurut

      jostta, käytksen, Ohejistamme, vallituksien, "omat lapset on", opettjiakin, Ilaman, lapisa
      Ensin ajattelin, että tahallaan laittanut pari virhettä. Sitten kun luki pidemmälle... Ei laittanut tahallaan. Tosissaan on vääntänyt.
      Taidat on parsa arvostelia?

    • openpomoäitioikea

      Tämä on valeopettajanpomoäiti. Minä en tee kirjoitusvirheitä ja tiedän oikeinkirjoittamisesta enemmän kuin useimmat opettajat. Kolmasosa tai enemmänkin eli neljäsosa opettajista kirjoittaa huonoa suomea. Ei voi olla oikein että opettaja ei osaa kirjoittaa oikeinkirjoitusta oikein.
      Mutta kyllä pisteytykset ovat menossa ja parhaillaan mietimme parhaan opettajan lahjaa. Sen täytyy olla merkittävästi parempi kuin aiempina vuosina, koska kilpailu on kiristynyt parhaiden osalta. Eteenpäin on menty, kiitos hyvän tarkkaivaisuutemme.
      Vaviskaa opettajat!

      • matikkapakolliseksi

        "kolmasosa tai enemmänkin" = neljäsosa ???
        Kenen tai minkä laskuopin mukaan tuo menee?


      • Kasarimuumio

        Tiina Lillakin laskuopin.


      • Openätipomo
        matikkapakolliseksi kirjoitti:

        "kolmasosa tai enemmänkin" = neljäsosa ???
        Kenen tai minkä laskuopin mukaan tuo menee?

        No mikä vika tuossa on?


      • heilurivei
        Openätipomo kirjoitti:

        No mikä vika tuossa on?

        Jahas, kirjoitit kahdella eri nimimerkllä "ospivin" väliajoin. Miten jaksat?


    • openpomoäiti

      Meillä kaikki opet laitetaa tänävuonna joululomalla köytöskursseille, ja olemme hankkineet heille kultaisen käytösoppaan kurssin suorittaneille. pettajankoulutuksesta on unohtunut se aihe käsitellä, miten työssä otetaan huomioon lapset ja heidän vanhemmat, sillä he ovat niitä joille se työ tehdään, ja siksi opettajan pitää olla näyrä ja kuunnella heitä. Monet opet luulevat itse olevan niitä päsmäreitä jotka vaan laiskottelevat ja syövät viinereitä joka tunti. Näin ei meillä ole vaan vaadimme ahkeraa ja neuvoja vastaan ottavaa opettajaa, ovathan he meidän vanhempien alaisia ja oppilaat tuovat leivän heidänkin päytään, ilman heitä hei olisivat niitä työttömiä. Mutta se käytös on opttajilta unohtunu. Pisteet eivät ole tänä vuonna hyviä, vaan monelle tulee tänäkin jouluna moitteita ja tarkkailua vaativaa puuttumista heidän toimintaan.

    • Eipomoja

      Otan opettajana mitä nöyrimmin vastaan kaikki mahdolliset parannusehdotukset ja olen kiitollinen jokaisesta saamastani pisteestä. Koska kaikki saamani parannusehdotukset ovat parantaneet kasvatus- ja opetustaitojani huikeasti, olen päättänyt ottaa saman järjestelmän käyttöön myös oppilaideni vanhempien kohdalla. Joulutodistuksen liitteenä on pisteytystaulukko, jota toivon jokaisen huoltajan asiaankuuluvalla hartaudella tutkailevan.

      Kehitytään yhdessä, vanhemmat - teemmehän kaikki työtä saman tärkeän päämäärän eli teidän lastenne koulutuksen ja hyvinvoinnin edistämiseksi!

    • KenkkuOpe

      Kommenttini tähän turhaan kestoavaukseen:

      Oletko aloittaja tyhmä avauksesi typeryyden takia VAI siksi, että luulet jutun olevan hyväkin vitsi?

      • vieläkenkumpi

        Jos saan sivusta veikata niin molemmat.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Veroaste on Suomessa viitisen prosenttiyksikköä liian matala

      Veropohjaa on rapautettu käytännössä koko kulunut vuosituhat, jonka vuoksi valtion menoja on jouduttu rahoittamaan velka
      Maailman menoa
      115
      2971
    2. EU komissio - EU-elpymisrahoja voidaan käyttää TILAPÄISESTI väärin!

      Espanja ohjasi miljardeja euroja – Nyt EU-komissio teki yllättävän paljastuksen Skandaaliksi noussut Espanjan EU-rahoje
      Maailman menoa
      29
      1351
    3. Kultasi eka kirjain? Kuka haluaa

      A haluaa J
      Ikävä
      103
      1217
    4. Kristillinen kaste annetaa upotuskasteena

      Kristillinen upotuskaste perustuu juutalaiseen mikve-kasteeseen, jossa upottaudutaan veden alle kokonaan. Paavali vertas
      Kaste
      162
      1017
    5. Koko kansan kaste Punaisen meren ylityksen aikana

      Koko Israelin 2,5 milj.kansa sai kasteen ja Pyhän Hengen lahjan ylittäessän Punaisen meren. 1.Kor.10 1 Sillä minä en ta
      Kaste
      366
      997
    6. Empaattisuus ja suoruus.

      Tässä tullut noita pehmeitä asioita pohdittua, mutta toisaalta olen myös yksinkertainen mies. Pidän suoruudestakin. Mi
      Sinkut
      133
      968
    7. Nainen, mikset lähetä

      miehelle viestiä? Tiedän, että sulla on asiaa ja kysyttävää.
      Ikävä
      56
      865
    8. Sä saat mut tuntemaan

      Jotain sellaista mitä ei saisi tuntea mutta må en mahda tälle mitään. Mulla on ikävä niitä meidän katseita ja sitä tunne
      Ikävä
      22
      693
    9. Ehkä vähän

      Rakastunut sinuun
      Ikävä
      40
      688
    10. Tunnettujen vanhempien lapset, tv-sarja

      Tunnettujen vanhempien lapset saa tv-sarjan. Juurihan yksi heistä oli MTV:ssä 6.5.26 kertomassa ettei halua julkisuutta
      Kotimaiset julkkisjuorut
      110
      642
    Aihe