Pian on taas aika

opettajanpomoäiti

pisteyttää kaikki opettajat. Meillä on vuosia jo pisteytetty kaikki opettajat, ja annettu sitten todistukset joulujuhlassa, jostta he näkevät millaisia ovat koulussa olleet. Arvostelemme kaiken, käytöksen, ystävällisyyden ja käytksen sekä pukeutumisen ja kunnonkin.
On hyvä että meitä opettajien pomoja on meidän kulmilla paljon, voimme keskustella avoimesti ja antaa palautetta. Ohejistamme opettajia ja annamme huomautuksia. Kerromme aina eteenpäin vallituksien kera.
Meille omat lapset on niin tärkeitä että tuemme opettjiakin ja neuvomme ja otamme puhutteluun. He ovat kuitenkin meidän vanhempien alaisia, me verorahoista makselemme palkat joten täytyy tarkkailla ja ohjeistaa.
Ilaman meidän lapisa he olisvat työttömiä.
On hienoa että työmme palkitaan ja opettajat ottavat neuvot vastaan.

10

157

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • viikon_naurut

      jostta, käytksen, Ohejistamme, vallituksien, "omat lapset on", opettjiakin, Ilaman, lapisa
      Ensin ajattelin, että tahallaan laittanut pari virhettä. Sitten kun luki pidemmälle... Ei laittanut tahallaan. Tosissaan on vääntänyt.
      Taidat on parsa arvostelia?

    • openpomoäitioikea

      Tämä on valeopettajanpomoäiti. Minä en tee kirjoitusvirheitä ja tiedän oikeinkirjoittamisesta enemmän kuin useimmat opettajat. Kolmasosa tai enemmänkin eli neljäsosa opettajista kirjoittaa huonoa suomea. Ei voi olla oikein että opettaja ei osaa kirjoittaa oikeinkirjoitusta oikein.
      Mutta kyllä pisteytykset ovat menossa ja parhaillaan mietimme parhaan opettajan lahjaa. Sen täytyy olla merkittävästi parempi kuin aiempina vuosina, koska kilpailu on kiristynyt parhaiden osalta. Eteenpäin on menty, kiitos hyvän tarkkaivaisuutemme.
      Vaviskaa opettajat!

      • matikkapakolliseksi

        "kolmasosa tai enemmänkin" = neljäsosa ???
        Kenen tai minkä laskuopin mukaan tuo menee?


      • Kasarimuumio

        Tiina Lillakin laskuopin.


      • Openätipomo
        matikkapakolliseksi kirjoitti:

        "kolmasosa tai enemmänkin" = neljäsosa ???
        Kenen tai minkä laskuopin mukaan tuo menee?

        No mikä vika tuossa on?


      • heilurivei
        Openätipomo kirjoitti:

        No mikä vika tuossa on?

        Jahas, kirjoitit kahdella eri nimimerkllä "ospivin" väliajoin. Miten jaksat?


    • openpomoäiti

      Meillä kaikki opet laitetaa tänävuonna joululomalla köytöskursseille, ja olemme hankkineet heille kultaisen käytösoppaan kurssin suorittaneille. pettajankoulutuksesta on unohtunut se aihe käsitellä, miten työssä otetaan huomioon lapset ja heidän vanhemmat, sillä he ovat niitä joille se työ tehdään, ja siksi opettajan pitää olla näyrä ja kuunnella heitä. Monet opet luulevat itse olevan niitä päsmäreitä jotka vaan laiskottelevat ja syövät viinereitä joka tunti. Näin ei meillä ole vaan vaadimme ahkeraa ja neuvoja vastaan ottavaa opettajaa, ovathan he meidän vanhempien alaisia ja oppilaat tuovat leivän heidänkin päytään, ilman heitä hei olisivat niitä työttömiä. Mutta se käytös on opttajilta unohtunu. Pisteet eivät ole tänä vuonna hyviä, vaan monelle tulee tänäkin jouluna moitteita ja tarkkailua vaativaa puuttumista heidän toimintaan.

    • Eipomoja

      Otan opettajana mitä nöyrimmin vastaan kaikki mahdolliset parannusehdotukset ja olen kiitollinen jokaisesta saamastani pisteestä. Koska kaikki saamani parannusehdotukset ovat parantaneet kasvatus- ja opetustaitojani huikeasti, olen päättänyt ottaa saman järjestelmän käyttöön myös oppilaideni vanhempien kohdalla. Joulutodistuksen liitteenä on pisteytystaulukko, jota toivon jokaisen huoltajan asiaankuuluvalla hartaudella tutkailevan.

      Kehitytään yhdessä, vanhemmat - teemmehän kaikki työtä saman tärkeän päämäärän eli teidän lastenne koulutuksen ja hyvinvoinnin edistämiseksi!

    • KenkkuOpe

      Kommenttini tähän turhaan kestoavaukseen:

      Oletko aloittaja tyhmä avauksesi typeryyden takia VAI siksi, että luulet jutun olevan hyväkin vitsi?

      • vieläkenkumpi

        Jos saan sivusta veikata niin molemmat.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Valtion alijäämä = yritystukien määrä = 10 mrd. euroa

      Mutta persut eivät vaan suostu tasapainottamaan valtion budjettia, vaikka yritystuet on tiedetty haitallisiksi. Miksi p
      Maailman menoa
      59
      6799
    2. Suomi käyttää sosiaalietuuksiin suhteessa eniten rahaa koko maailmassa

      Suomi käyttää sosiaaliturvaetuuksiin enemmän rahaa suhteessa bruttokansantuotteeseen kuin mikään muu maa maailmassa. Su
      Maailman menoa
      352
      5881
    3. Grahn-Laasonen: "Kansalainen joutuu pettymään, jos demareita äänestää"

      Ministeri viittaa tuoreeseen Helsingin Sanomien juttuun, jossa demarijohtajan keinoja Suomen suunnan muuttamiseksi esite
      Maailman menoa
      48
      3227
    4. Vähän fiksumpi Nimi kisa ? :=)

      Kirjoita teidän etunimet allekkain. Jos nimissä on joku kirjain sama, poista se. Tee sama tarkistus kaikille kirjaimill
      Ikävä
      29
      2899
    5. Mikä on suurin luonne- eroavuus sinussa

      Ja kaivatussasi? Vaikuttaako se huonoon vai hyvään suuntaan siinä, että teistä voisi tulla jotain?
      Ikävä
      190
      1492
    6. Kenen haluaisit voittavan Amazing Racen: Tuomas ja Esko, Millu ja Karoliina vai Maria ja Vilma?

      Amazing Race Suomi huipentuu lauantaina finaaliin. Jäljellä on kolme paria ja tiedossa on tehtäviä, jotka järkyttävät os
      Tv-sarjat
      17
      1218
    7. Gallup: Katsotko Salkkareita tai oletko katsonut?

      Salatut elämät on suomalaisten suosikkisarja vuosikymmenestä toiseen. Salkkareiden parissa viettää aikaa sukupolvet laps
      Tv-sarjat
      18
      956
    8. Elämäni biisi starttaa uudessa muodossa - Voi olla pettymys faneille!

      Elämäni biisi ja juontaja Katja Ståhl ovat suomalaisten suosikkeja. Lauantai-iltaisin ohjelma on vetänyt tv-katsojat arv
      Tv-sarjat
      1
      860
    9. Mitä haluaisit sanoa tänään hänelle?

      Rakastamallesi ihmiselle.
      Ikävä
      54
      859
    10. Amazing Race Tomas rehellisenä Esko-appiukon, 63, tilasta: "Sairastelut ja..."

      Tomas Grekov ja Esko Rotola-Pukkila ovat mukana Amazing Race Suomi -kisassa. Ja nyt vuorossa on finaali. Hankaluuksia m
      Tv-sarjat
      1
      827
    Aihe