Varmaan ärsyttää mutta kysyn silti. Voiko olla ms?

Auttakaapliis

Oikea käsi puutuu välillä öisin aivan täysin, ei tunne yhtään kosketusta

Selässä n. 4 kertaa ollut puutunut alue, aina sama alue. Sitä myös välillä kutittaa mutta ei voi mitään kun ei ole tuntoa. Alue on n. keskiselän kohdalla, vasemmalla puolella, noin 15x20 cm alue.

Päässä n. 5 kertaa samassa kohtaa tuntunut että joku hämähäkki yms. kävelee, mutta ei mitään

Oikeassa kädessä samassa kohtaa hermokipua, vasemmassa sääressä myös samassa kohtaa. Tulee ja menee.

Pääkipuja ohimossa ja silmässä enimmäkseen (tuntuu hermokivulta)

Masennus (lievä, todettu) , keskittymisvaikeudet, muistihäiriöt, väsymys (tutkittu verikokeet, ei mitään..)

Välillä sanat menevät sekaisin tai sitten vaikea puhua..

Aika usein oikea jalka ns. nykii

Savun hajun haistaminen kun muut eivät haista (hajuhallusinaatio??), toistunut useasti

Kävely muuttunut hieman laahaavaksi..

Olenko tulossa hulluksi vai onko ms-tautia yms. neurologisia sairauksia? Olen parikymppinen nainen. Neurologille menossa mutta vasta kuukausien päästä. Oireet alkaneet n. 1 vuosi sitten.

2

201

    Vastaukset 2

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Mäsäläiskä

      Oireillahan et diagnoosia saa, et täältä etkä neurologiltakaan. Jos sulla on häiritseviä oireita ollut jo vuoden, mikset ole jo käynyt tutkimuksissa???? Ms diagnoosi vaatii tutkimuksensa!

    • dropdead123

      Hyvä et lähdit kyselemään. Siis joo eihän täältä toki mtn diagnooseja yms saa, mut varmasti erilaisia tarinoita ja "kohtaloita" tänne osa tulee kirjottaan.Kuten vaikka mä nyt tässä tapauksessa. Noissa mainitsemissas oireissa oli muutamia hyvinkin tuttuja juttuja ja tosiaan ite sain kesällä diagnoosin MS-taudista. Ja ei, en nyt yritä mitään pelotella et sullakin varmasti just MS-tauti ois, mut mullakin meni oma aikani ku koitin leikkii tuttuun "eei tässä mitää hätää"-tyyliini ennen tutkimuksiin menoo...

      Ni siks haluun vaan sanoo, et pikimmiten hommaa tutkintaan.
      Joo mainitsit kyllä alotusviestissä, mut toivottavasti pääsisit nopeemminkin kun kuukausien päästä. Nimittäin erilaisia tutkimuksia yms itekin ennen dignoosia ootellessa käyneenä myönnettävä et ajoittai pohti ties mitä..No mutta joo, toivottavasti asias selkiytyy ja pääsisit tosiaan vaikka jo nopeemminkin tutkimuksiin. Tsemppiä!:)

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Anteeksi arkuuteni

      Olen säälittävä, mitä tulee sinun kohtaamiseen. Tunnen vaan itseni todella epävarmaksi sun kanssa. Jos minun olisi pitän
      Ikävä
      52
      1013
    2. Kuka melkein täysi-ikäinen hukkui?

      Poliisin mukaan nuori oli lähes täysi-ikäinen. Ennen iltakuutta tulleen ilmoituksen mukaan ihminen oli joutunut mahdoll
      Iisalmi
      17
      906
    3. Perussuomalaisten kannatus nousi rytinällä Ylen tänään julkaisemassa tuoreimmassa gallup-kyselyssä.

      https://yle.fi/a/74-20239449 Perussuomalaisilla hurja- ja ylivoimaisesti suurin nousu tässä uudessa Ylen gallupissa. Kyl
      Maailman menoa
      501
      810
    4. kenen näköinen

      kaivattusi on ?
      Ikävä
      46
      737
    5. Mikä on ollut

      Söpöintä välillämme?
      Ikävä
      42
      674
    6. Hyvännäköinen pakkaus

      Olet hyvännäköinen pakkaus nainen.
      Ikävä
      37
      629
    7. Tykkäätköhän vielä minusta?

      Yhtä paljon, kuin minä sinusta? Haaveissa ollaan kahdestaan, rauhassa ja lähennytään fyysisesti ja tutustutaan syvemmin
      Ikävä
      30
      606
    8. Vihervasemmistofeministinaisasianaiset

      Tulevat tänne palstalle haukkumaan miehiä ja naljailemaan miehelle, kehuvat olevansa heitä parempia. Itse asuvat MIEHE
      Sinkut
      166
      553
    9. Olet ihana

      Muru, sä oot ihana. Tunsitko sen sähkön meidän välillä kun oltiin ihan låhekkäin? 👩‍❤️‍👩❤️😼😘
      Ikävä
      37
      540
    10. Muistatko Mikkelin panttivankidraaman?

      Uusi draamasarja järkyttävästä tapauksesta on tulossa. Tositapahtumiin perustuva sarja ammentaa vuoden 1986 Mikkelin pan
      Maailman menoa
      57
      528
    Aihe