Saako 13 vuotias kieltää uskonsa

Juuu002

Oon 12v poika ja täytän pian 13 vuotta. Kuulun lestadiolaiseen perheeseen ja oon aina tienny et se ei ole minulle oikea usko. Saanko kieltää uskoni? Haluaisin vain varmistuksen ennen kuim ilmoitan asiasta vanhemmilleni.

6

117

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Tsemppiä

      Oikean uskosi voit kantaa sydämessäsi sisälläsi. Kehottaisin kuitenkin hienotunteisuuteen vanhempien kanssa. Voisi olla hyvä odottaa jopa kotoa poismuuttoon saakka, niin et joudu kotonasi hyljätyksi.

      En tosin tiedä yhtään mistä puhun, kun en tunne tilannettasi enkä perhettäsi enkä ketään lestadiolaistakaan. ;-) Ja siksi neuvoni saattoi mennä kilometrin verran ohi; se ole mikään asiantuntijan neuvo tai ei oikeastaan edes neuvo, vaan vain asia joka tuli mieleen. Joka tapauksessa hienoa, että jo noin varhaisella iällä tiedät, mikä ei ole sinua.

    • bbojo

      Otan osaa! Todella hankala tilanne!

      Ihan kuin tuossa aikaisemmassa vastauksessa, suosittelen matalaa profiilia.
      Yritä keskittyä muuhun ja löytää joku sopiva harrastus jonka takia pystyt olemaan 'hyväksytysti' mahdollisimman paljon poissa kotoa.

      Pitää yrittää olla katkeroitumatta; eiväthän vanhemmat ilkeitä halua olla - eivät vaan ymmärrä paremmin kun ovat itse joutuneet koukkuun.

      Kun matalaa profiilia pidät, eivät tunne tarvetta 'oikaista' tai kertoa asiasta vanhimmille. Vaikka huomaisivat ettet ole 'sydämelläsi mukana', tuskin heidän rakkautensa loppuisi.

      Tsemppiä!!!

      Ja muista, että vapauteen ei kuitenkaan ole monta vuotta, huomioiden että todennäköisesti elät yli 85-vuotiaaksi.

    • veeälkasvatustataas

      Kertoisitko nulikka minkä uskon sinä muka kieltäisit hah!

      jos et itse tiedä niin kerron sinulle että sinulal ei ole kuule yhtään mitään jonka voisit kieltää!

      • BackToHeaven

        Vanhempien uskonnon joka ei ole hänen(aloittajan) . Jokaisella tulisi olla mahdollisuus päättää itse kuinka tiensä kulkee eikä vanhempien painostamana :P


      • BackToHeaven

        Jumala rulez anyway muista se ! ;)


    • Pohdi.tarkkaan

      Olet liian nuori ilmaisemaan mielipidettäsi näin tärkeässä asiassa. Paitsi että mieli voi vielä muuttua, niin saattaa olla, että vanhempasi vain ottavat sinut tiukkaan valvontaan, koska olet hankala murrosikäinen! Odota kunnes olet poissa kotoa.
      Jokainen kotoa lähtenyt joko seuraa vanhempiensa uskon mukaista elämää tai muuttaa sen toiseksi, omalle itselleen sopivaksi. Usein sanotaan, että lasten on hyvä pitää eriävät mielipiteensä itsellään niin kauan kun jalat ovat vanhempien ruokapöydän alla. Kun pääset omillesi, voit irrottautua seurakunnastasi.
      Hanki itsellesi seuraa oman uskonryhmäsi ulkopuolelta. Tarvitset muitakin ystäviä kuin uskonveljiä.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mikä on sun mielestä suurin kusetus maailmassa?

      Mikä on sun mielestä suurin kusetus maailmassa?
      Ikävä
      229
      14871
    2. Uusnatsien ilkivalta Joensuussa jatkuu.

      Saavat mellastaa persujen suojissa miten haluavat. Särkevät ja tuhoavat toisten omaisuutta, tähän on johtanut persujen m
      Joensuu
      21
      2237
    3. Voima biisejä, mikä antaa hyvää mieltä ja vomaannuttaa

      Mikä antaa voimaa ja hyvää mieltä, jos tuntuu hankalalta ja vaikealta, voima biisi tai biisejä?
      Ikävä
      38
      1873
    4. Kysy jotain kaivatultasi

      Tämä ketju on sitä varten.
      Ikävä
      147
      1288
    5. Huomenna sähkö maksaa jo yli 60 snt/kWh. Milloin ALV putoaa?

      Kysynkin persuilta, että milloin aiotte pudottaa sähkön arvonlisäveron kuten Marinin hallitus teki sähkön hinnan noustes
      Maailman menoa
      95
      1260
    6. Varmaan koet, ettet ole tehnyt mitään väärää

      Mutta olet sinä tehnyt.
      Ikävä
      26
      1146
    7. Huomioon ottaminen

      Oletko osannut ottaa kaivattusi tai hänen (mahdolliset) tunteet huomioon? Oletko sivuuttanut ne tarkoituksella tai vahin
      Ikävä
      30
      902
    8. Mitä ajattelet hänestä

      Millaisena pidät kaivattuasi?
      Ikävä
      102
      889
    9. Sinkkusiskoni pliis kertokaa

      Sinkkunaisena haluaisin joskus normaalia läheisyyttä ja yhdessäoloa, ilman velvoitteita. Olen vapaa ja lapseton, eikä ex
      Sinkut
      80
      735
    10. Nainen, se on sellainen juttu että kun sä vain nautit

      Niin me miehet tehdään ne työt että sä voisit nauttia. Kato siinä ku sä meet mukamas töihin suojatyöpaikkaas lämpimään t
      Ikävä
      80
      708
    Aihe