Nyt on tapahtunut ihan hirveä juttu. Mulla on 3v leijonanharjastyttö ja 5v kääpiöluppapoika(leikkaamaton). Häkit on eri huoneissa.
Poikapupu oli jaloittelemassa talossa ja tyttöpupu häkissään eri huoneessa. Tyttöpupun huoneen ovi ei ollut kunnolla kiinni ilmeisesti ja kun tulin kotiin niin kanit samassa häkissä....
Naaras ei ole koskaan synnyttänyt ja 3v on liian vanha ensisynnyttäjäksi. Onko mitään toivoa? Kuoleeko emo synnytykseen? Tämä on ihan kamalaa oon niin huolissani. Pitääkö mun vaan nyt odottaa ja toivoa parasta... On melko varmaa, että astuminen on tapahtunut. Pelottaa.
VAHINKOPOIKASET! ONKO ENÄÄ TOIVOA
16
208
Vastaukset
- SoitaEll
Tietääkseni eläinlääkäri voi hormoneilla keskeyttää tiineyden, jos astuminen on ihan vasta tapahtunut. Kovin kauaa siitä ei saa olla kulunut. Soita eläinlääkärille ja kysy.
Jos tiineyttä ei keskeytetä, niin on toki hyvin yleistä, että tuon ikäiset ensisynnyttäjät eivät synnytyksestä kunnialla selviä. Ei niin tietenkään 100% tapauksista käy, joten on mahdollista, että kaikki menee ihan hyvin. Täysin toivoton kuolemantuomio tuo ei siis naaraalle ole, mutta varautuisin kuitenkin pahimpaan, sillä riskit ovat jo todella suuret. - uekeeku
Ei pakosti kuole. Riippuu yksilöstä. Tuskin poikaset selviää.
- kndc
"Tuskin poikaset selviää."
Tuskin? Taatusti ihan yhtä varmasti kuin emokin. Jos emo ne onnistuu synnyttämään ja tuottaa normaalisti maitoa jne. niin kyllä ne poikaset selviää hyvin pitkälti yhtä varmasti kuin muutkin poikaset. Ei siis voi luvata mitään puoleen eikä toiseen, ainoastaan se, että riskit on isommat kuin nuoremmalla emolla.
- Pelottaa
Eläinlääkäriltä on kysytty tätä aborttijuttua mutta kun asun täällä tuppukylässä jossa ei edes kunnon eläinlääkäriä ole, niin ell sanoi että sillä ei ole niitä juttuja mitä siihen tarvii ja jos tilaisi niitä niin kestäis liian kauan että keskeytys ei ois enää mahdollista...
- pallitpois
Tässähän nyt ei marmattamiset enää auta, mutta tarkoitus ei nyt olekaan marmattaa. Ihan vain vastaisuuden varalta sanon, että kyllä ne urokset ihan oikeasti kannattaa käyttää leikkautettavana, niin säästyy monelta harmilta. Vahinkoja on meinaan tapana sattua itse kullekin, joten on parempi, että tällaiset on estetty ennalta.
- Pelottaa
pallitpois kirjoitti:
Tässähän nyt ei marmattamiset enää auta, mutta tarkoitus ei nyt olekaan marmattaa. Ihan vain vastaisuuden varalta sanon, että kyllä ne urokset ihan oikeasti kannattaa käyttää leikkautettavana, niin säästyy monelta harmilta. Vahinkoja on meinaan tapana sattua itse kullekin, joten on parempi, että tällaiset on estetty ennalta.
Niin kyllä, totta. Tätä ei oo sen takia kastroitu kun on ollut isänä monille poikueille ja aikeena olisi pian tällä uroksella astuttaa myös kaverin kääpiöluppa :)
- lsjdfiashuf
Pelottaa kirjoitti:
Niin kyllä, totta. Tätä ei oo sen takia kastroitu kun on ollut isänä monille poikueille ja aikeena olisi pian tällä uroksella astuttaa myös kaverin kääpiöluppa :)
Jos se nyt on jo ollut isänä monille poikueille, niin mitä sellaista annettavaa sillä vielä on, että lisää pitää saada yhdestä ja samasta uroksesta? Onko sen kaverin klupan astuttaminen tärkeämpää kuin juuri tapahtuneiden mokien estäminen?
- Pelottaa
Sillä on hyvät tulokset ulkomuotoluokista ja niitä on harvassa täälä pikkukylässä :) Lähinnä kavereiden kaneja vaan sillä astutettu. Kolme vuotta on onnistuttu pitämään noita ilman vahinkoja mutta nyt sitten sattui vahinko ;(
- oejfiavywgud
Ei sinun minulle mitään tarvitse selitellä, mutta lähinnä voisit itse miettiä, että onko sillä tässä tapauksessa mitään väliä, vaikka sillä olisi mitä meriittejä tilillään. Ovatko ne sillä astutetut naaraat myös saman rodun palkittuja yksilöitä? Onko poikaset ollut tarkoitus rekata ja käyttää niitäkin ulkomuotoluokissa? Jollet vastannut kyllä molempiin kysymyksiin, niin sittenhän niillä uroksen meriiteillä ei oikeasti ole edes väliä kyseisissä poikueissa. Ja vaikka tarkoitus olisi nimenomaan jalostaa mahdollisimman hyvätasoisia ja puhdasrotuisia kaneja, niin ei samaa urosta kannata määrättömästi käyttää.
Kolme vuotta ilman vahinkoja on pitkä aika, ja siitä sinulle pisteet. Mutta onhan tilanne se, että kolmen vuoden jälkeen tuollainen vahinko vain odotti tapahtumista. Todella kurja tilanne, mutta pidän peukut pystyssä puolestasi.
- Pelottaa
Kaksi kolmesta poikueesta on ollut sellaisia tavotteellisia että poikasia on mennyt ulkomuotoluokkiin asti ja tää tuleva poikue joka tulee siis kaverilleni on myös semmonen tavotteellinen. Ja joo tosiaan ei niitä poikueita ole kuin kolme että tämä seuraava olis neljäs. Ja valitettavasti myös tää vahinkopoikue jos tästä kukaan selviää hengissä :(
- jyrjsj
Kerro sit miten käy. Kerrothan?
- Pelottaa
Jep kyllä kerron!
- Pelottaa
Jep kyllä kerron!
- gr3h5q45uq5hy4q5h4
mites nyt menee
- Pelottaa
Tiineyshän on vasta alussa, mutta äippä voi hyvin ja on normaalia virkeämpi ja sosiaalisempi :)
- bunnylover
no onko kani raskaana
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Mikä se Mira Luodin ohjelma oli?
Ja onnistuiko hiljaiseksi maksaminen sittenkään, jos myöhemmin sanoo, että tuollaista tapahtunut? Ihmiset alkaa pohtiin2679496IL - Kansanedustaja tehnyt ITSEMURHAN eduskuntatalossa!!
"IL:n tiedot: Kansanedustaja tehnyt itsemurhan Eduskuntatalossa Iltalehden tietojen mukaan kansanedustaja on tehnyt its3006676Verinen koira
Mikä juttu on tämä Karhumäellä pyörinyt verinen koira? Oliko hyökännyt jonkun kimppuun?681621Mira Luoti, Vain Elämää
kausi 8. mukana aluksi mm. Terhi Kokkonen ja Mira Luoti. taustalla myös Danny ja Kashmir. paljonko 1+1 olikaan?61391Eemeli Peltonen teki itsemurhan eduskuntatalossa
Kevyet mullat sitten vaan. Ei mulla muuta.921235- 1091151
Mira Luoti koki seksivvaltaa sarjan kuvauksissa. Otti hyssyttelyrahat mutta nyt julkistaa asian?
Kun hyvin tietää että helppo päätellä mikä ohjelma kyseessä. Ja jos koki oikein "väkivaltaa" eli raisk, niin edesvastuut731038Mopokeulija
Poliisit saisivat käydä noukkimassa sinipuseroisen keulijan tuota pikaa. Koulureppu selässä yhdellä pyörälla S-Marketin40852Sonnisen turha valitus selvästä asiasta !
Nyt tuli sellainen valitus jossa ei järjen häivää, Sonninen ja koko hallinto munaa itsensä. Hänestä on tulossa pilkunnus23746MUISTATTEKO SEN?
Karhean tummansövyisen raastavsn huudon : RYKIKÄÄ! NIITÄ RAATOJA@ RÄKIKÄÄ NIITÄ EAATOJA!btämän paeoni aina toivotti rakk312741