appelsiinipuun kasvatus

puunkasvattaja

Olen kasvattanut appelsiinipuuta nyt kohta puoli vuotta. Samasta siemenestä kasvoi kaksi taimea. Olen miettinyt,onko taimia mahdollista siirtää omiin ruukkuuhin kun kasvavat alle puolen sentin päässä toisistaan. Tietääkö kukaan onko mahdollista siirtää taimien kuolematta ja jos on niin miten? Vinkkejä!

3

343

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • poltinkarva

      Ensin kastele taimet kunnolla. Sitten kumoa ruukku varovasti. Kun kahden taimen juuripaakku on irti ruukusta vie paakku vaikka pöydälle kyljelleen. Irrrota paakusta toinen taimi hyvin varovasti.

      • poltinkarva

        Vielä, appelsiinipuiden erottaminen onnistuu paremmin, jos malttaa odottaa kevättalveen.


      • Onttomukulakiurunkannus

        Jakoyritys kannattaa tehdä juuristosta käsin. Rungosta ei ainakaan pitäisi ottaa kiinni, siinä vahingoittaa helposti vettä ja ravinteita kuljettavia osia, mikä johtaa siihen, että latvalla ei ole kummoisiakaan mahdollisuuksia enää pärjätä, saati kasvaa.

        Itsekin olen kasvattanut useita erilaisia sitruksia, parhaimmillaan ne ovat eläneet ehkä kolme-neljä vuotta, minä aikana ne ehtivät kasvaa aika isoiksi, kun antaa kasvukaudella rutkasti ravinteita ja kastelee riittävästi sekä sijoittaa mahdollisimman aurinkoiseen paikkaan.

        Sitrusten talvettaminen voi olla ongelmallista. Ne tarvitsisivat viileän ja valoisan paikan ja vain niukkaa kastelua. Olen talvettanut kyllä ihan kerrostalon asuinhuoneissakin, muutamia alimpia lehtiä menetetään. Niihin näyttää tulevan melko helposti vihannespunkkia, joten sumuttelu ja säännöllinen kirppusyyni on tarpeen.

        Onnea sitrusten kasvatuksellesi! Vinkkinä mainittakoon, että myös viinirypäleiden siemenistä sekä taatelinkivistä on helppo idättää.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Pääsiäisen terveiset kaivatullesi

      kaivatullesi tähän alas 💕💕
      Ikävä
      199
      2617
    2. Yh:n pihalla aina eri auto

      Ompa jännä seurata ohiajaessa, että millainen auto on nyt erään yksinhuoltajan pihassa. Näyttääpä siellä taaskin olevan
      Suomussalmi
      115
      2301
    3. En vittujakaan enää välitä sinusta nainen

      Toivottavasti en näe sinua enää koskaan. Jos näen, niin en ole näkevinäni. Et merkitse minulle enää mitään.
      Ikävä
      76
      1638
    4. Exän käytös hämmentää (taas)

      Osaisivatko palstan herrat kenties helpottaa tulkitsemista? Toki naispuolisetkit saavat antaa tulkinta-apua, mutta nyt k
      Sinkut
      191
      1139
    5. Milloin se sitten

      On? Se oikea hetki kun kerrot sille naiselle mitä tunnet häntä kohtaan?
      Ikävä
      47
      1058
    6. Olet minua

      vanhempi, mutta se ei vaikuta tunteisiini. Tunnen enemmän kuin ystävyyttä. Olo on avuton. Ikävöin koko ajan. Yhtäkkiä va
      Ikävä
      49
      1043
    7. Miksi sä olet jatkanut tätä näin pitkään?

      Kerro tai vaikene iäksi
      Ikävä
      99
      971
    8. Sä tiedät rakas

      Mitä toivon. Olisit vain rohkea ❤️
      Ikävä
      46
      783
    9. Susanna Laine paljastaa - Tästä farmilaiset yllättyvät joka kaudella: "Ettei olekaan niin paljon..."

      Farmi Suomi vie Pieksämäelle maaseudulle ja suosikkirealityn juontajan puikoissa on Susanna Laine. Uudella kaudella muka
      Tv-sarjat
      6
      783
    10. Helena Koivun rikosrekisteri

      Kasvaa. Tällä kertaa murtautuminen...😁
      Kotimaiset julkkisjuorut
      102
      737
    Aihe