mistä saku?

nikita-

Haluttaisiin lähitulevaisuudessa ottaa spk, mutta mahdollinen allergia mietityttää.. kellään tutullakaan ei kyseistä koiraa ole jonka avulla asiaa voisi testata.. mitä kannattaisi tehdä? Mistä koira kannattaisi ostaa? Kenneli?Ollaan päijät-hämeestä.

3

168

    Vastaukset 3

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Aikanaankasvattanut

      Kannattaa koko perheen käydä allergiatesteissä . se on parempi. Kun että otatte koiran ja sitten joudutte siitä luopumaan. Ihmiselle se on helpompaa, mutta koiralle se on yksi kuolema, kun joutuu vaihtamaan kotia.
      Koira kannattaa aina ostaa kennelistä kasvattajalta. Tosin kannattaa miettiä ensin , miksi juuri tämän rotuisen koiran haluaa.. Se on työkoira ja vaatii toimintaa.
      Vaikka koiran ostaa kennelistä kasvattajalta,(kotikenneliä suosittelen), silti rotu on niin jalostettu ,että voi olla ongelmia luuston tai ihon kanssa. Eli silti voi tulla huono lonkkainen/selkäinen tai atooppisella iholla sakemanni.
      Meidän koiralla on pannus (silmäsairaus, kilpirauhassairaus, vino lantio, lisänikama rangassa, atooppinen iho,).
      Sitten loppupeleissä voitte itse aiheuttaa koiralle lonkkavian väärällä liikunnalla tai/ ja ruokinnalla...
      Paljon on muitakin rotuja,jotka on vähemmän jalostettuja ja terveempiä. Miettikää asiaa uudelleen.

    • nikita-

      kiitos asiallisesta vastauksesta. osaako muuten kukaan sanoa miten paha kyseinen rotu on allergisoimaan noin niinkun verrattuna johonkin toisiin rotuihin? entä onko eroa pitkäkarvaisella ja ''tavallisella''? ollaan nimittäin oltu jonkun verran villakoirien kanssa eikä ne ole allergisoineet ollenkaan.

    • sieltä

      Riippuu linjasta sekä siitä kuinka kauan on ollut edellisen koiran jälkeen kokonaan ilman koiraa. Mulla on ollut useita sakuja, toiset ovat allergisoineet enemmän toiset eivät mitenkään. Kissoille olen allerginen pahasti. Lapsena alkanut siitepölyallergia katosi sen jälkeen kun perheemme hankki lemmikkejä. Riippunee myös koiran iho-ongelmien laadusta suhteessa omistajan allergeeneihin. Tuosta olen samaa mieltä kuten moni muukin, että villakoira on vähiten allergisoiva (riippuen suvusta). Oletteko harkinneet karvatonta koiraa, noitakin löytyy aivan jalostettuina versioina eli näistä olemassa virallisesti tietoa eri rotujärjestöjen sivuistoilla, jotka löytyvät googlettamalla tai soittamalla Kennelliittoon.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Olivia Oras kuollut

      Taidepariskunta Reijo Oraksen ja Johanna Oraksen ihana päivänsade. Liian nuorena lähti. Osanotto läheisille 🥲 IS
      Kotimaiset julkkisjuorut
      64
      1968
    2. Kajaanissa on kadoksissa 27vuotias nainen.

      Poliisin tiedoteessa on ,että 1.9.2026 katosi kajaanissa 27vuotias nainen. Kuva löytyy ja tiedot pituudesta ,iästä yms.
      Kajaani
      13
      850
    3. Mies sun käytös satutti...

      Mahdatko sitä ymmärtää...😔 Olisipa kaikki mennyt hyvin. Vaikea tästä on enää mitään ihanaa rakentaa.
      Ikävä
      52
      746
    4. Onko ankeampaa kyläpahasta kuin Haapavesi?

      Koiria kidutetaan, mustalaiset vie invaparkit, makkarakastike on finedining, kylät kuolee pois, nuoret häipyy pois ja ke
      Haapavesi
      42
      679
    5. Sukunimesi eka kirjain?

      🤗
      Ikävä
      43
      631
    6. Mies tykkään edelleen sinusta

      Harmittaa vaan tämä tilanne. Tai se kun ei ole mitään tilannetta.
      Ikävä
      47
      614
    7. Kerro vain.

      Lipsauta johtolanka...
      Ikävä
      80
      606
    8. Tönölän hukkaputki

      Tönölään rakennettiin kunnon hukkaputki verorahoilla. Ihmettelin tätä mökki sekamelskaa jo alunperin, Eikö tuollainen le
      Kuhmo
      35
      564
    9. Ei mitään käytöstä

      Ei Jumalauta. Videoidaan kun jollain hengenvaarallinen tilanne. Ja laitetaan nettiin. VITTU HÄPEÄ. Olisko kiva jos su
      Ähtäri
      29
      546
    10. 47
      524
    Aihe